Język włoski w podróży
Tak samo włoski, jaki i każdy inny język jest wart nauki. Nic tak nie wzbogaca CV jak kolejny dodatkowy język. Podróżowanie jest znacznie przyjemniejsze, kiedy rozmawia się z lokalnymi mieszkańcami w ich języku. Przede wszystkim, można wtedy doznać o wiele więcej obyczajów i kultury. Dzięki temu turyści mają szanse zrozumieć ich mentalność – po sposobie wyrażania się. Włoski jest językiem łatwym, zwłaszcza na początku. Dlatego jest dobrą propozycją dla osób, które szybko się zniechęcają, bo w tym przypadku nie powinno być pod górkę.
Gdzie usłyszę włoski
Włoski jest językiem urzędowym dla ponad 60 mln mieszkańców Włoch, Szwajcarii, San Marino, Watykanu oraz wyspy Istrii (należy do Chorwacji i Słowenii). Popularnością cieszy się również we Francji, Malcie oraz byłych skupiskach emigracji włoskiej: Australii, USA, Argentynie oraz w Tunezji.
Motywacja do nauki
Powodem, dla którego liczba uczących się włoskiego jest chęć zdobycia większych kwalifikacji zawodowych, naukowych, turystycznych lub … sprawy uczuciowe. Jest ważnym spoiwem w świecie biznesu i globalnej ekonomii. Włochy to lider w projektowaniu wnętrz, mody oraz grafiki komputerowej. Dlatego najwięcej materiałów szkoleniowych z tego zakresu znajdzie się w tym właśnie języku. Włoski jest ważną umiejętnością przede wszystkim dla artystów i osób zajmujących się sztuką oraz biznesmenów. Ponadto jest uważany za jeden z najmilszych i najpiękniejszych języków świata ze względu na swą melodyjność.
Łatwość włoskiego
Wspomniano wcześniej, że włoski jest łatwy na początku. Dlaczego? Nie ma odmiany rzeczowników (deklinacji). Podobnie jak w hiszpańskim (Czy warto uczyć się hiszpańskiego) pytania tworzy się zmieniając tonację – nie poprzez inwersję jak to jest w przypadku angielskiego (Czy warto uczyć się angielskiego) oraz niemieckiego (Czy warto uczyć się niemieckiego) Podobnie do Hiszpanów Włosi wyróżniają w swojej tylko dwa rodzaje gramatyczne (męski i żeński, nie istnieje nijaki). Czas przeszły nie straszy, bo nie jest przesadnie trudny. Włoski wbrew pozorom ma bardzo łatwą wymowę – istnieją pewne zasady, które w tym pomogą. Widząc słówko, przeczyta się je bez większych problemów – w przeciwieństwie do języka angielskiego czy niemieckiego, gdzie często trzeba kilka razy wsłuchać się w pomocnego Google Translatora.
Podstawowe zwroty po włosku:
Tak – Sì;
Nie – No;
Proszę. – Prego;
Dziękuję (bardzo) – Grazie molte;
Nie ma za co – Non c’è di che;
Przepraszam (przykro mi) – Mi dispiace/Scusi;
Przepraszam (w prośbie o pomoc) – Mi scusi;
Nic nie szkodzi. – Non fa niente;
Cześć – Ciao;
Dzień dobry – Buon giorno;
Dobry wieczór – Buona sera;
Do widzenia – Arrivederci;
Do zobaczenia wkrótce – A presto;
Dobranoc – Buona notte;
Dobrze – Bene;
Zgadzam się – Sono d’accordo.
Nie zgadzam się – Non sono d’accordo.
Jak się masz? – Come va?;
Jak się Pan/Pani ma? – Come sta?
Dziękuję, dobrze – Sto bene, grazie.
W porządku – Tutto bene.
Nie mówię po włosku – Non parlo italiano.
Znam włoski tylko trochę – Parlo un po’ l’italiano.
Czy mówi Pan/Pani – Parla…
po angielsku – inglese?
po niemiecku – tedesco?
po francusku – francese?
po hiszpańsku – spagnolo?
po polsku – polacco?;
Mówię bardzo słabo po – Parlo un po’…
Nie rozumiem – Non capisco
Rozumiem – Capisco
Mógłby mi pan to napisać? – Me lo potrebbe scrivere, per favore?
Czy mógłby Pan/ mogłaby Pani to powtórzyć? – Potrebbe ripetermelo, per favore?
Proszę mówić wolniej – Potrebbe parlare più lentamente, per favore?
Nazywam się… – Mi chiamo…
Jestem cudzoziemcem/cudzoziemką – Sono straniero/straniera
Jestem z Polski – Vengo dalla Polonia
Źródło zdjęcia głównego: Tama66 / Pixabay