Podróż autostopem – porady

Podróż autostopem – porady

Autostop, autostop, wsiadaj, bracie, dalej, hop, rusza wóz, będzie wiózł, będzie wiózł nas dziś ten wóz, jak śpiewała Karina Stanek, jak każdy sposób podróżowania ma swoich zwolenników i przeciwników. Przedstawiamy wam kilka porad, dla początkujących autostopowiczów.

Porady dla początkujących autostopowiczów

Podróżowanie autostopem stało się w Polsce popularne w latach dziewięćdziesiątych. Jest to na pewno tani sposób na podróżowanie, w końcu nie musimy nikomu płacić za podrzucenie nas w wybrane przez siebie miejsce. Przede wszystkim musimy zadbać o właściwe miejsce do łapania „stopa”. Należy wybrać miejsce, gdzie kierowca będzie miał miejsce się zatrzymać, nie łamiąc przy tym przepisów. Warto również zwrócić uwagę na prędkość jadących aut. Nasz wygląd ma duże znaczenie, lepiej ubrać się zwyczajnie, dzięki czemu nie będziemy wzbudzać obawy kierowców. Sama metoda łapania ma też duże znaczenie. Gdy mamy taką możliwość możemy podchodzić do kierowców na parkingach czy stacjach benzynowych prosząc o podwózkę. Warto również zabrać ze sobą kartki i marker, jeśli będziemy łapać stopa przy drodze, aby napisać na nich nazwę miejscowości, do której się udajemy. Koniecznie zadbaj o uśmiech i mapę, życzliwym osobą chętniej się pomaga, a drogę lepiej kontrolować podczas podróży. We dwójkę podróżuje się nie tylko raźniej, jest to również kwestia bezpieczeństwa. Gdy nie ma możliwości zabrać kogoś ze sobą, warto mieć pod ręką coś do obrony, np. gaz pieprzowy.

StockSnap / Pixabay

Co zabrać ze sobą na podróż autostopem?

Podróżując autostopem, trzeba być przygotowanym na wszystko, nigdy nie wiadomo, co nasz czeka. Warto wozić ze sobą namiot, gdybyśmy nie znaleźli żadnego noclegu. Szykując się na dłuższą podróż, warto zabrać ze sobą kuchenkę gazową, wtedy sami będziemy mogli przygotować ciepły posiłek. GPS może okazać się ratunkiem, gdy znajdziesz się w obcym mieście, bez problemu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, bez konieczności zakupu mapy danego miasta. Dokumenty i pieniądze lepiej chować w nerce, będziesz miał je bezpieczne przy sobie, bez obawy, że coś może im się stać. Karimata i śpiwór to oczywisty must have. Poza tym koniecznie zabierz ze sobą latarkę, apteczkę oraz scyzoryk, na dłuższe wyprawy na pewno się przydadzą.

Wady i zalety podróży autostopem

Autostop ma swoje jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim jest to tani sposób podróżowania, dodatkowo sam jesteś panem swojej wyprawy, planujesz ją wedle własnego uznania. Zyskujesz możliwość poznania nowych ludzi i treningu językowego, w końcu nie wszędzie rozumieją język polski. Podróżowanie autostopem jest bardzo nieprzewidywalne, nie zawsze będziemy mieć gdzie spać, czy możliwość zjedzenia ciepłego posiłku, warto więc się na to zawczasu przygotować. Autostopowicze są bardziej narażeni na niebezpieczeństwa, chociażby ze strony kierowców, z którymi będą jechać.

DanielBrachlow / Pixabay

Podróż autostopem to zdecydowanie najtańsza metoda przemieszczania się. Jednak ten sposób przemieszczania się niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa. Decydując się na podróż autostopem, należy o tym pamiętać.

Źródło zdjęcia głównego: TeeFarm / Pixabay1 thought on “Podróż autostopem – porady”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *