Walentynkowe zwyczaje i tradycje na świecie

Walentynkowe zwyczaje i tradycje na świecie

Święto zakochanych już tuż tuż. Dużą popularnością cieszy się ono nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Walentynkowe zwyczaje i tradycje na świecie nieco różnią się od naszych rodzimych.

Historia walentynek

Tradycja walentynek wywodzi się od zwyczaju obchodzonego w starożytnym Rzymie. 14 lutego był obchodzony Dzień Płodności i Macierzyństwa. Tego dnia każda młoda, niezamężna kobieta wrzucała kartkę ze swoim imieniem do wielkiego dzbana. Następnie kawalerowie losowali te kartki. Tą, którą wylosował, stawała się partnerką na zabawy, a bywało, że na całe życie. Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty. Żył on w starożytny Rzymie. Za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego zakazano młodym mężczyzną zawierania ślubów. Święty Walenty złamał zakaz, udzielając zakochanym potajemnie ślubów, za co został wtrącony do więzienia. W nim poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę strażnika, a później udzielił jej ślubu. Przez to został skazany na śmierć. Święty Walenty zostawił na pożegnanie list córce strażnika, który podpisał „Od Twojego Walentego”.

Walentynkowe zwyczaje i tradycje na świecie

Święto Zakochanych nie jest obchodzone tylko w Polsce. Oto jak obchodzone są Walentynki na całym świecie.

Stany Zjednoczone

W USA obdarowuje się wszystkie osoby, które darzy się sympatią, nie musi to być koniecznie druga połówka. Może to być kolega, koleżanka, przyjaciel, szef, nauczyciel czy babcia. Najpopularniejszym prezentem są bombonierki w kształcie serca lub czerwone róże. Walentynki w Stanach mają bardzo komercyjny charakter. Miasta toną w czerwonych serduszkach, radia są pełne miłosnych piosenek a telewizja i kina są pełne filmów o miłości.

blickpixel / Pixabay

Wielka Brytania

Dawniej dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły do sąsiednich domów, śpiewając piosenki o miłości. Ich głównym motywem było hasło „Dzień dobry, Walenty”. Obecnie w Wielkiej Brytanii dużą popularnością cieszą się kartki z podobiznami Shakespearowskich kochanków, czyli Romea i Julii.

Japonia

W Japonii podobnie jak w Stanach Zjednoczonych upominki wręcza się nie tylko ukochanym, ale również znajomym. W Walentynki obdarowują jedynie kobiety, a głównym prezentem są czekoladki. Są dwa rodzaje czekoladek – własno ręcznie robione dla ukochany, oraz zagraniczne, głównie szwajcarskie i belgijskie dla osób mniej bliskich. Panie natomiast przyjmują podarki miesiąc później – w Biały Dzień.

Francja

We Francji Święto Zakochanych jest świętem narodowym i jest bardzo hucznie obchodzone. Zamiast czekoladek wysyła się bukiety kwiatów wraz z zaproszeniem do teatru. Zakochani świętowanie kończą zazwyczaj romantyczną kolacją.

kaboompics / Pixabay

Czechy

W Czechach święto to obchodzi się dwa razy w roku. Wtedy największe tłumy zakochanych możemy znaleźć na Moście Karola w Pradze. Wieszają oni kłódki, będące symbolem ich miłości. Najwięcej z nich możemy znaleźć przy płaskorzeźbie św. Jana Nepomucena. Pocierając ją kilkakrotnie, można zapewnić sobie lojalność drugiej połówki.

Włochy

Włosi znani ze swojej romantycznej natury bardzo hucznie świętują Walentynki. W Italii króluje czerwień. Panowie najczęściej wybierają czerwoną bieliznę dla swoich partnerek w prezencie, Panie decydują się szerszy asortyment garderoby dla swoich partnerów. W miejscu spoczynku Świętego Wojciecha, czyli w Umbrii w niedzielę poprzedzającą Walentynki odbywa się Święto Zaręczyn. o właśnie wtedy pary z różnych stron świata przybywają nad grób Świętego Walentego, by ślubować sobie miłość i wierność.

Malezja

W Malezji podobnie jak każde ważniejsze święto, Walentynki również mają bardzo zaskakującą formę. Tego dnia organizowany jest konkurs dla zakochanych, w którym są oni skuci kajdankami. Muszą oni wytrzymać ze sobą tydzień, aby wygrać i przede wszystkim udowodnić swoją miłość.

DrCarl / Pixabay

Walentynki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Zwyczaje niektórych państw są zbliżone do polskich bardziej, inne mniej. Najważniejsza w tym święcie jest jednak miłość do drugiej osoby.

Źródło zdjęcia wyróżniającego: JessBaileyDesign / Pixabay1 thought on “Walentynkowe zwyczaje i tradycje na świecie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *