Co wykorzystać do planowania podróży

Co wykorzystać do planowania podróży

W dobie dzisiejszej cyfryzacji planowanie podróży nie jest już tak uciążliwe jak kiedyś. Można śmiało korzystać z dopracowanych i wydajnych aplikacji mobilnych oraz programów komputerowych, które ułatwiają organizację. Oczywiście narzędzi jest całe multum. Dlatego zaprezentowano poniżej te, które są popularne i sprawdzone!

Stary dobry pakiet Microsoft Office

Na chwilę obecną jest dopracowany do tego stopnia, że jest w stanie zastąpić niemal wszystkie czynności wykonywane w tradycyjny sposób – na papierze. MS Word pozwala na sporządzanie wszelkich dokumentów oraz opisów miejsc, które planuje się odwiedzić. Tego typu kwestie wspomaga w znacznym stopniu program/aplikacja MS OneNote, która służy do sporządzania notatek. Bardzo przydatna w kwestiach kiedy trzeba wrzucić do dokumentu zrzut ekranu i nanieść na niego odręczne adnotacje. OneNote działa dobrze na tradycyjnych „pecetach”, ale swoje pełne wykorzystanie może znaleźć na laptopach z dotykowymi ekranami, na których można pisać cyfrowym piórem dosłownie, jak na kartce. MS Excel to świetne rozwiązanie dla wszelkich spisów i porównań – kalkulacji. Znając to narzędzie, można zestawić wszystkie oferty (np. noclegów) i całkiem dobrze na tym zaoszczędzić. MS PowerPoint powinien zostać wykorzystany do prezentacji miejscowych atrakcji. Ktoś może zadać pytanie, co z tego skoro w całym ferworze podróży nie będzie się miało laptopa pod ręką? Nic nie szkodzi. Należy pamiętać, że zawsze w kieszeni jest poczciwy smartfon, na który można pobrać aplikacje do obsługi powyższych programów komputerowych. Co więcej, wszystkie pliki, jakie są w komputerze, można łatwo wrzucić na chmurę MS OneDrive dzięki, czemu stają się one dostępne z każdego miejsca i za pośrednictwem każdego urządzenia. Wystarczy jedynie konto Microsoft. Przydatny będzie również MS OutLook. W przypadku organizowania podróży najlepiej jest kierować wszelką korespondencję poprzez maila, po to, aby były one zawsze pod ręką.

Pixaline / Pixabay

Zamienniki od Google

Google oferuje zamienniki pakietu MS Office. Są one zdecydowanie bardziej okrojone i mniej funkcjonalne. Ich sporą wadą jest zapotrzebowanie na Internet. Nie działają one offline, więc definitywnie odpada ich edycja w podróży, podczas której z dostępem do Internetu jest różnie. Raz jest, a raz go nie ma. Dlatego praca w takich warunkach może być uciążliwa dla miłośników Google. Dlatego radzimy zostać przy starym sprawdzonym pakiecie MS Office, który nadąża za trendami technologicznymi i również wszytko może być zarówno w chmurze jak i w trybie offline. Do czego tak naprawdę Google się przydaje bardziej niż Microsoft? Zapewne są to wszelkie kwestie graficzne – fotografie. Dysk Google zapewnia więcej przestrzeni (15 GB natomiast OneDrive – 5 GB), gdzie można zrobić kopię zapasową zdjęć na wypadek uszkodzeń urządzenia – lepiej dmuchać na zimne! W tej kwestii również przydatna jest aplikacja Zdjęcia Google, która również pozwala na synchronizowanie fotografii w celu ich zabezpieczenia. Gmail jest alternatywą dla OutLooka. Natomiast YouTube to świetna opcja do zapoznania się z lokalnymi atrakcjami. Na podróżników zapewne czeka wiele poradników podróżniczych i wiele innych kanałów o podobnej tematyce.

ElisaRiva / Pixabay

Poza rozwiązaniami Google oraz Microsoft jest oczywiście jeszcze sporo innych, ale najlepiej korzysta się właśnie z aplikacji od jednego producenta, ponieważ są one wtedy najlepiej połączone ze sobą.

Źródło zdjęcia głównego: Pexels / Pixabay



2 thoughts on “Co wykorzystać do planowania podróży”

  • Pakiet Google to raczej alternatywa dla MS Office Web Apps niż MS Office (tu raczej można by wybierać między MS Office a np. LibreOffice). Osobiście ciągle nie mogę się przełamać do wykorzystywania komputera jako głównego środka planowania podróży, chociaż przyznaję, że zwłaszcza OneNote wydaje się coraz bardziej kuszący. A póki co – szczytem technologii jest dla mnie androidowy notatnik 🙂
    Pozdrawiam 🙂

    • Trafna uwaga, aczkolwiek Pakiet Google opiera się tylko i wyłącznie na działaniu w chmurze. Natomiast Pakiet MS Office działa zarówno pod postacią deskoptową jak i w pełni online. Dzięki temu pliki mogą być edytowane jednocześnie w chmurze oraz na komputerze. Wszystko jest zapisywane w folderze OneDrive, na komputerze dzięki czemu użytkownik ma wybór – edytowanie w chmurze lub w programie. Google opiera się tylko i wyłącznie na działaniu w chmurze (co w podróżowaniu może być udręką). Pliki tworzone w Google Docs nawet jeśli pobierze się aplikację Google Dysk na komputer, nadal są one zapisywane w formacie docs Google. Naciskając na nie sprawiamy, że otwierają się w przeglądarce. Nie ma możliwości otwierania ich w programie bezpośrednio – oczywiście można je pobrać z dysku i dopiero później po zapisaniu w odpowiednim formacie, edytować je w programie deskoptowym. Powyższy wpis to dopiero początek. Szykujemy osobne wpisy na temat każdego poszczególnego programu MS. Dzięki temu w jeszcze lepszy sposób przedstawimy wykorzystanie nie tylko OneNote’a, ale również pozostałych składowych MS Office oraz aplikacji Google. Postawienie pierwszego kroku to zazwyczaj największe wyzwanie. Ważne by zrozumieć działanie całej chmury i koordynację online z deskoptem. Pozdrawiamy również.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *