Walizka, plecak czy torba, czyli w co się zapakować?

Walizka, plecak czy torba, czyli w co się zapakować?

Jedni wolą pakować się do torby, inni preferują walizki. Jeszcze inni nie wyobrażają sobie podróży bez plecaka. Co warto wybrać? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się walizka, torba oraz plecak.

Do jakich zadań najlepiej sprawdza się walizka?

Walizka, szczególnie twarda, sprawdzi się do przewozu cennych rzeczy jak np. laptop, ponieważ możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo, sztywna konstrukcja uchroni je przed uszkodzeniami. Te wykonane z miękkich tworzyw są już mniej odporne na uszkodzenia, jednak spokojnie można w nich zmieścić więcej rzeczy. W porównaniu do walizki twardej materiał jest bardziej elastyczny.

w co się zapakować, walizka na lotnisku, w rączkę wtyknięty paszport
Skitterphoto / Pixabay

Walizka to przede wszystkim idealne rozwiązanie dla osób często podróżujących samolotami. Kółka niezwykle ułatwiają poruszanie się po lotnisku, a te wykonane ze sztywnych materiałów uchronią jej zawartość. Podobnie jest z poruszaniem się po mieście, tylko trzeba liczyć się z tym, że nierówne chodniki niestety szkodzą walizce, a szczególnie jej kółkom. Można ją zabrać również w podróż samochodem czy pociągiem, jednak w tym przypadku warto zastanowić się, czy nie łatwiej będzie nam z torbą.

Gdzie najlepiej sprawdzi się torba?

Torba jest o wiele mniej sztywna, dzięki czemu dużo więcej można do niej zapakować. Jednak nie nadaje się przez to do przewozu cennych rzeczy, bo są one o wiele bardziej narażone na uszkodzenia. Najlepiej więc pakować w nią ubrania, bieliznę czy inne rzeczy, które nie potrzebują aż tak dużej ochrony.

w co się zapakować - walizka, plecak czy torba, torba położona na podłodze, obok stoi krzesło
Free-Photos / Pixabay

Do samolotu lepsza będzie więc walizka. Torba idealnie sprawdzi się natomiast w podróży samochodem, szczególnie gdy zabieramy kilka bagaży ze sobą. Bez problemu ułożymy je wszystkie w bagażniku, a z walizkami byłby większy problem. Planując podróż pociągiem, praktyczniejsza może również okazać się torba. Bagaż będzie lżejszy, a nam samym łatwiej będzie łatwiej odłożyć go na półkę z bagażami, czy wrzucić pod siedzenie, gdy na półce nie będzie już miejsca. Torba dobrze nadaje się również do podróży autokarem, będzie nam łatwiej wpakować ją do schowka na bagaże. W przypadku, gdy wybieramy się na wycieczkę autokarową i miejsce na bagaże będzie znacznie ograniczone przez innych uczestników wycieczki, o wiele łatwiej będzie upchać torbę niż sztywną walizkę.

W jakich sytuacjach najlepszy okaże się dla nas plecak?

Plecaki, podobnie jak torby, nie są tak sztywne. Jednak bez problemu zabierzemy je wszędzie ze sobą. Ciężar plecaka rozkłada nam się równomiernie na ramiona, dlatego nie odczujemy go tak mocno, jak w przypadku torby.

w co się zapakować - walizka, plecak czy torba, człowiek w górach z plecakiem na plecach i kijkami do nordic walkingu w rękach
Simon / Pixabay

Plecak najlepiej sprawdza się na wyprawy, w których sporą część trasy musimy pokonać pieszo. Planując więc biwak czy pieszą wędrówkę plecak będzie idealny. Podobnie jest z krótkimi wyjazdami np. weekendowymi, gdzie niepotrzebny jest nam duży bagaż. Plecaki, podobnie jak torby są również elastyczne, dzięki czemu więcej rzeczy w nich zmieścisz w porównaniu do walizki o podobnym rozmiarze, a z plecakiem będzie nam dużo wygodniej.

Planując wyjazd, warto więc zastanowić się, czym będziemy podróżować, czy potrzebne nam dużo rzeczy i czy będziemy wieźć ze sobą coś, co nie może ulec zniszczeniu. Kiedy odpowiemy sobie na te pytania, o wiele łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni bagaż.

Źródło zdjęcia głównego: congerdesign / Pixabay1 thought on “Walizka, plecak czy torba, czyli w co się zapakować?”

  • To czy lepiej spakować się na podróż do torby, walizki lub plecaka zależy od rodzaju wycieczki jaką planujemy. Zdecydowanie plecak okaże się lepszym pomysłem na wyjazdy, podczas których będziemy często przemieszczać się różnymi środkami transportu, Wówczas do plecaka mamy szybszy dostęp i sprawniej go przeniesiemy. Jeśli jednak ma być to wyjazd zorganizowany, gdzie tak naprawdę nasze rzeczy będą musiały być przemieszczone do samolotu a następnie do hotelu, lepiej postawić na walizkę na kółkach. Nie będziemy musieli jej dźwigać. Niektórzy zamiast walizki wolą torbę na ramię, dlatego w miarę wyjazdów sami przekonamy się które rozwiązanie jest dla nas najwygodniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *