Szczecin, miasto, które prawie leży nad morzem
Kolejnym miejsce wartym do odwiedzenia na mapie naszego kraju jest Szczecin. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nie jest brzydkim i ponurym miastem. Szczecin, miasto, które prawie leży nad morzem ma wiele dla zaoferowania dla turystów.
Rys historyczny
Początków miasta Szczecin doszukiwać można się jeszcze przed powstaniem państwa Piastów. Najstarszy gród na obecnych terenach miasta powstał na przełomie IX i X wieku. W 967 roku gród zajął Mieszko I. Za czasów Bolesława Chrobrego ziemie Pomorza wraz ze Szczecinem uzyskały niepodległość. W 1121 Bolesław Krzywousty ponownie przyłączył miasto do Polski. W 1181 roku miasto stało się częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W XIII wieku otrzymało prawa miejskie i stopniowo powiększało się o nowe tereny. Miasto było pod panowaniem dynastii Gryfitów aż do XVII wieku, kiedy przeszło pod okupację szwedzką. W XVIII wieku miasto zostało zajęte przez Prusy, których stało się częścią aż do zakończenia drugiej wojny światowej. Miasto intensywnie się rozwijało, kiedy było częścią Prus. W czasie drugiej wojny światowej Szczecin został mocno zniszczony. W 1945 roku Szczecin ponownie stał się częścią Polski.
Co warto zwiedzić?
Szczecin, miasto, które prawie leży nad morzem, podobnie jak Poznań obfituje w wiele miejsc ciekawych do zwiedzenia. Przedstawiamy te, które powinien zwiedzić każdy, decydujący się na przyjazd do tego miasta.
Wały Chrobrego
Przepiękny taras widokowy o długości ok. 500 metrów. Zaprojektowane zostały przez Wilhelma Meyera-Schwartau i zbudowane na początku XX wieku. Z tarasu podziwiać możemy Odrę. Na jej brzeg prowadzą szerokie schody, a u ich podnóża znajduje się fontanna. Przy nich postawione zostały dwa pawilony, w których obecnie znajdują się restauracje. W pobliżu znajduje się Teatr Współczesny, Muzeum Narodowe, Bulwary oraz siedziba urzędu wojewódzkiego.
Zamek Książąt Pomorskich
Początkowo nosił nazwę Kamiennego Domu, którego budowa rozpoczęła się w 1346 roku z rozkazu księcia Barnima III. Po pożarze, w 1530 roku rozpoczęto przebudowę Zamku w stylu renesansowym. Zamek był wielokrotnie przebudowywany. W czasie wojny został zniszczony. Obecny kształt zawdzięczamy jego odbudowie w latach 1958-1980. Obecnie Zamek jest nie tylko pięknym obiektem architektonicznym, ale również siedzibą instytucji kulturalnej. Na terenie Zamku odbywają się różne koncerty, wystawy, pokazy filmowe oraz wystawiane są sztuki teatralne.
Filharmonia
Nowoczesny budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza został jej siedzibą we wrześniu 2014 roku. Budynek został doceniony na wielu konkursach architektonicznych. Filharmonia posiada cztery kondygnacje oraz dwupoziomowy parking podziemny. W Budynku znajdują dwie sale koncertowe, kawiarnia oraz galeria Poziom 4.
Bulwary
Odrestaurowane Bulwary są wspaniałym miejscem na spacer nad odrą. W ubiegłego roku oddane do użytku zostały Bulwary w pobliżu Łasztowni, na których znajdują się słynne szczecińskie dźwigozaury i obecnie możemy spacerować po obu stronach Odry. W pobliżu znajdują się różne obiekty gastronomiczne.
Jasne Błonia
Największy zielony teren Szczecina znajdujący się w pobliżu Urzędu Miejskiego. Obszar jest w kształcie prostokąta, którego centralną część stanowi pomnik Jana Pawła II. Na terenie zieleńca znajduje się fontanna. W pobliżu znajduje się Park Kasprowicza. Wybierając się na spacer na Błonie, koniecznie należy przespacerować się aleją platanów.
Brama Portowa
Jedna z dwóch zachowanych współcześnie bram, będących pozostałością fortyfikacji pruskich. Zewnętrzna ściana bramy została ozdobiona przez francuskiego rzeźbiarza Bartholomé Damarta. W attyce znajduje się tablica ze złoconym napisem informującym o prawach państwa brandenburskiego do Pomorza i Szczecina. Nad inskrypcją znajduje się panorama miasta. Powyżej widnieje owalna tarcza z herbem Prus, zwieńczona królewską koroną. Obecnie w Bramie Portowej mieści się teatr kameralny.
Ogród Różany „Różanka”
Założony został w 1928 roku podczas zjazdu ogrodników. Przetrwał wojnę, jednak z powodu braku funduszy popadł w ruinę. Odnowiony został dopiero w latach 2006-2007. Na terenie Różanki znaleźć można poza różnymi odmianami róż także drzewa egzotyczne i krzewy. Najsłynniejszym atrakcją jest Ptasia Fontanna odtworzona na podstawie zdjęć i rycin na wzór tej z lat trzydziestych. Ogród Różany najlepiej odwiedzić latem bądź wiosną.
Szczecin, miasto, które prawie leży nad morzem wbrew stereotypom jest pięknym miastem. Koniecznie musisz się przekonać o tym sam!
Źródło obrazka wyróżniającego: dife88 / Pixabay