Poznań – miasto pyr i trykających się koziołków

Poznań – miasto pyr i trykających się koziołków

Zbliża się weekend i masz ochotę gdzieś wyjechać? Wcale nie musisz decydować się na zagraniczne wycieczki. Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie. Słowa bajkopisarza Stanisława Jachowicza są nadal aktualne. Pierwsze przygody z podróżą najlepiej zaczyna się w swoim kraju. Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Poznań. Wbrew pozorom Poznań to nie tylko miasto pyr i trykających się koziołków.

Rys historyczny

Początków historii miasta Poznania doszukiwać można się w IX wieku, gdzie na jednej z wysp w rozlewisku Warty i Cybiny powstał niewielki gród. Właśnie to miejsce książę Mieszko I obrał za swoją siedzibę, sprowadził Dobrawę i prawdopodobnie przyjął chrzest. Pod koniec pierwszej połowy XI wieku w wyniku najazdu gród został mocno zniszczony i swoją świetność odzyskał dopiero w drugiej połowie XIII wieku. Okres rozbicia dzielnicowego był korzystny dla Poznania. Na lewym brzegu Warty lokowane zostało nowe miasto z kwadratowym rynkiem i odchodzącymi od niego dwunastoma ulicami, po którym możemy spacerować do dziś. Pod koniec XIV wieku, za panowania Władysława Jagiełły miasto również zyskało na znaczeniu. Miasto zyskało prawo składu, podróżujący kupcy musieli więc wystawiać swoje towary w Poznaniu, co przyczyniło się do rozwoju miasta. Po wielkim pożarze w XVI wieku odbudowany został poznański ratusz w nowym stylu, dzięki czemu można go zaliczyć do jednej z najpiękniejszych budowli renesansowych w Polsce. Kolejnym ciosem w rozwoju Poznania były wojny toczone przez Polskę w XVII wieku. Odzyskał on swój blask dopiero za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Drugi rozbiór Polski pod koniec XVIII wieku, napływ prusaków do Polski i nieudane powstanie listopadowe przyczyniły się do rozwoju pracy organicznej w Poznaniu. Powstał Bazar skupiający polskie życie kulturalne i gospodarcze. Założonych również zostało wiele zakładów m.in. zakłady metalurgiczne Hipolita Cegielskiego. Wygrane powstanie wielkopolskie ostatecznie przyniosło wolność miastu w 1918 roku. W czasie II wojny światowej Poznań został wcielony do Rzeszy. Ważnym wydarzeniem na kartach historii były również strajki robotników w 1956 upamiętnione pomnikiem na Placu Mickiewicza. Obecnie miasto słynie głównie z targów, koziołków i poznańskiej gwary.

annajelec / Pixabay

Wsiadaj do bimby, odbij bilet tej i ruszaj z nami w wycieczkę po Poznaniu!

Miasto pyr i trykających się koziołków ma wiele atrakcji do zaoferowania. Wybraliśmy kilka najważniejszych, które koniecznie muszą znaleźć się w planie Twojej wycieczki.

Gry miejskie

Aby uatrakcyjnić zwiedzanie turystom, przygotowane zostały specjalne gry miejskie. Nie wymagają one animatorów, wystarczy pobrać formularz z informacji turystycznej lub z Internetu. Każdy może je rozwiązać w dowolnym tempie i czasie. Obecnie dostępne jest jedenaście takich gier. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie miasta Poznań.

Atrakcje przygotowane przez miasto

Gry miejskie to nie jedyne atrakcje przygotowane przez miasto. Na stronie miasta możemy znaleźć również audioprzewodniki do pobrania, trasy turystyczne, informacje o specjalnych liniach turystycznych oraz informacje o szlaku turystycznym biegnącym przez najciekawsze zakątki Poznania.

Stary Rynek

Planujesz odwiedzić miasto pyr i trykających się koziołków? Koniecznie musisz udać się na Stary Rynek, aby obejrzeć, jak na ratuszu miejskim o godzinie dwunastej koziołki trykają się, oznajmiając popołudnie. Będąc na Starym Rynku, koniecznie musisz dojrzeć pomnik Pręgierza, który symbolizuje prawo miecza, czyli prawo do wydawania wyroku śmierci nadane Poznaniowi przez Władysława Łokietka. Na każdym rogu znajduje się fontanna, w miejscu, w którym znajdowały się studzienki zaopatrujące w wodę do końca XIXw mieszkańców Poznania. W centralnej części znajduje się Galeria Miejska Arsenał i fotoplastykon, w miejscu, w którym znajdował się Arsenał. W jednej z bocznych uliczek – Żydowskiej znajduje się pełno dobrych kawiarni, gdzie możemy wypić dobrą kawę. Przy starym rynku mieści się również kilka dobrych restauracji.

12019 / Pixabay

Park Cytadela

Znajdował się tu kiedyś Fort Winiary, obecnie jest to największy park w Poznaniu. Na terenie parku znajdują się dwa muzea – Muzeum Armii „Poznań” i Muzeum Uzbrojenia. W południowej części parku położonych jest również kilka cmentarzy. Będąc na Cytadeli, koniecznie trzeba odwiedzić rosarium oraz instalację nieżyjącej już Magdaleny Abakanowicz – „Nierozpoznani”

Plac Wolności

Słynny Plac, o którym śpiewa w swojej piosence zespół Muchy. Znajduje się tu przepiękna fontanna, którą warto zobaczyć. Przy placu Wolności znajduje się również Biblioteka Raczyńskich – jeden z piękniejszych zabytków Poznania. Nieopodal znaleźć można również „Okrąglak” – dom towarowy, symbol poznańskiego modernizmu.

Palmiarnia

Coś dla miłośników egzotycznych roślin. Palmiarnia znajduje się w przepięknym Parku Wilsona, więc zwiedzamy dwa ciekawe miejsca jednocześnie. Jest to idealne miejsce, gdy zwiedzamy Poznań zimą. Specjalny ciepły klimat na pewno rozgrzeje nas w zimowe dni.

ZOO

W Poznaniu znajdują się aż dwa ZOO. Nowe znajduje się nieopodal Jeziora Maltańskiego, znacznie większe od starego. Oglądać możemy tu m.in. słonie, żyrafy, lemury, niedźwiedzie brunatne oraz wiele innych. W Starym ZOO przy ulicy Bukowskiej jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Znaleźć tu możemy pawilon zwierząt zmiennocieplnych.

analogicus / Pixabay

Stary Browar

Nie możesz się zdecydować czy iść na zakupy, czy do galerii sztuki? To idealne miejsce dla Ciebie. Stary Browar to połączenia galerii handlowej i sztuki. Poza różnymi sklepami odzieżowymi znaleźć tam można wplecione w architekturę rzeźby. Między starą a nową częścią Browaru znajduje się również plac, na którym latem jest organizowane kino letnie.

Jezioro Maltańskie

Jezioro maltańskie tętni życiem szczególnie w cieplejsze okresy roku. Odbywa się na nim wiele regat kajakarskich i wioślarskich. W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna, która upamiętnia 750. rocznicę założenia miasta. Dużą atrakcją są odkryte na Malcie podziemne ciepłe źródła, które zostały wykorzystane w największym w Polsce aquaparku. Wzdłuż północnego brzegu jeziora przebiega trasa wąskotorowej Kolejki Parkowej Maltanka, której końcowa stacja – Zwierzyniec – usytuowana jest w pobliżu wejścia do Wielkopolskiego Parku Zoologicznego (Nowe Zoo). Na południowym brzegu – na kopcu Wolności znajduje się sztuczny, całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy. U stóp kopca czynne jest pole do nauki gry w golfa oraz tor do minigolfa. W pobliżu jest także kąpielisko. Latem odbywają się tu spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. W okresie zimowym na zachodnim brzegu jeziora czynne jest lodowisko.

9928598 / Pixabay

Miasto pyr i trykających się koziołków obfituje w miejsca warte do odwiedzenia i nie sposób wymienić je wszystkie. Jednak naszym zdaniem wyżej są punktem obowiązkowym każdej wycieczki po Poznaniu.

Źródło obrazka wyróżniającego: BadziolTV / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *