Specjały czeskiej kuchni

Specjały czeskiej kuchni

Na myśl o Czechach pierwszym naszym skojarzeniem są czeskie bajki dla dzieci. Jednak Krecik i Sąsiedzi to nie jedyne dziedzictwa kultury czeskiej. Czas poznać bliżej specjały czeskiej kuchni.

Historia czeskiej kuchni

Kuchnia czeska, podobnie jak słowacka ma w sobie naleciałości z innych kultur. Znaczący wpływ ma na nią dziedzictwo niemieckiego okręgu kulturowego, co związane jest z historią Czech, które już od średniowiecza związane były z Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego, a później z monarchią austriacką. W czeskiej kuchni znaleźć można także Polskie, Słowackie czy Węgierskie naleciałości.

Zupy

Zupy są ważnym elementem czeskiej kuchni. Bazują głównie na wywarze mięsnym, ewentualnie rybnym. Dużą popularnością cieszą się zupy podawane z zasmażką bądź z śmietaną. Do najbardziej znanych zup należą kartoflanka – bramboračka, grzybowa – houbová polévka, cebulowa – cibulová polévka, czosnkowa – česneková polévka i jarzynowa – zeleninová polévka. Najsłynniejsza w Pradze jest zupa z flaków (cz. drstkova polevka).

Hans / Pixabay

Dania główne

Czechy słyną z ciężkiej i kalorycznej kuchni. Mięsa są ważnym elementem czeskiej kuchni. Największą popularnością cieszy się wieprzowina duszona w różnych sosach bądź opiekana na ruszcie – cz. vepŕova pečeně. Co do przekąsek, królują sery, czyli smażony żółty ser – cz. smažený sýr z frytkami – cz. hranolky oraz smażony Camembert – cz. smažený hermelín. Czesi słyną przede wszystkim z knedlik, które często są podawane z polędwicą w sosie śmietanowym z żurawiną – cz. svíčková na smetaně s houskovým knedlíkem. Poza knedlkami bułczanymi – cz. houskový knedlík, popularnością cieszą się także ziemniaczane – cz. bramborový knedlík. Co do warzyw najczęściej serwowanym w czeskich restauracjach jest duszona, czerwona lun biała kapusta – cz. zeli. Jako dodatek do mięs podawane są także typowe zestawy sałatek z pomidorów, ogórków oraz jarzyn konserwowych lub marynowanych (słynne znojemskie ogórki). Niemal wszędzie można zamówić bukiet jarzyn – cz. míchaný salat.

Desery

Czym byłby obiad bez deseru? Wiedzą o tym nie tylko smakosze czeskiej kuchni. Jednym z deserów są oczywiście knedliki przyrządzane na słodko z dodatkiem owoców. Wśród ciast króluje jabłkowy strudel – cz. jablkový štrůdl, który popularnością cieszy się również wśród Austriaków. Bardzo popularnymi deserami są również dobrze nam znane naleśniki – cz. palačinky podawane z owocami, konfiturami lub orzechami i bitą śmietaną oraz bułeczki z powidłami – cz. český kolač.

Kiedy już zapoznasz się z naszą propozycją miejsc do odwiedzenia w Czechach i zdecydujesz się na wizytę w tym państwie, koniecznie spróbuj specjałów czeskiej kuchni. W końcu, czym była, by wizyta w innym kraju, bez spróbowania lokalnej kuchni?

Źródło zdjęcia głównego: labenord / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *