Kuchnia słowacka

Kuchnia słowacka

Wakacje coraz bliżej, każdy myśli już o urlopie. Planujesz wypoczywać na Słowacji? Sprawdź koniecznie, co kuchnia słowacka ma do zaoferowania. W końcu w życiu trzeba wszystkiego spróbować.

Słowackie przysmaki

Kuchnia słowacka wywodzi się głównie z kuchni niższych warstw społecznych, co jest związane z historią tego kraju. Elity łatwo ulegała wpływom zagranicznym, dlatego ich zwyczaje pełne były wpływów z kultury niemieckiej czy też węgierskiej. Tożsamość narodowa na Słowacji zaczęła się kształtować dopiero w XIX wieku, dlatego kuchnię ukształtowali głównie chłopi i pasterstwo, ponieważ Słowacja w arystokrację nie obfitowała i dodatkowo pełna jest one zagranicznych wpływów, z takich krajów jak Węgry, Niemcy, Czechy czy nawet Polska.

Tradycyjne dania kuchni słowackiej

Jak w każdym kraju, także na Słowacji znajdziemy dania, które są symbolem kuchni tego kraju. Należą do nich: bryndzové halušky, czyli niewielkie kluseczki z ziemniaków przecierane przez sito, podawane z bryndzą (ser z mleka owczego), z roztopioną słoniną i skwarkami. Zemiakové placky, czyli placki ziemniaczane smażone w oleju z czosnkiem i mąką. Granadír to makaron z ziemniakami. Popularny jest także smażony ser, czyli ser smażony w bułce tartej, czy .  ser liptowski, czyli miękki ser wytwarzany z owczego mleka, przypominający bryndzę, nadający się do smarowania. Langosz to placek z mąki pszennej, drożdży, gotowanych tłuczonych ziemniaków i mleka, smażony na głębokim oleju, podawany najczęściej z masłem czosnkowym i śmietaną. Zauważyć można, że kuchnia słowacka, podobnie jak polska obfituje w dania z ziemniaków.

jhraskon / Pixabay

Zupy

Na Słowacji, podobnie jak w Polsce popularne są zupy. Do najpopularniejszych należą: kapustnica, czyli odpowiednik polskiego kapuśniaku z kapustą i wędzoną kiełbasą wieprzową. Zupa fasolowa podawana z orzechami i różnymi warzywami korzeniowymi, takimi jak marchew i pietruszka. Zupa czosnkowa, którą zwykle gotuje się na bulionie z kurczaka (często podawana w chlebie). Zupa gulaszowa, przygotowywana przy użyciu wołowiny, papryki, majeranku i ziemniaków oraz żur, czyli zakwaszana zupa mączna, która czasem bywa zabielana mlekiem.

Desery

Charakterystyczne desery dla Słowacji to parené buchty, czyli kluski z mąki, jajek i drożdży gotowane na parze, nadziewane dżemem i posypane makiem lub cukrem pudrem. Popularne są również knedle nadziewane owocami. Najsłynniejszym ciastem jest skalicky trdelnik, który przypomina sękacz. Na Słowacji popularne są także palačinky, czyli naleśniki, z różnymi nadzieniami, którym mogą być orzechy, owoce czy krem czekoladowy.

Ajale / Pixabay

Jak widać, kuchnia słowacka obfituje w przysmaki. Nie sposób nie spróbować, choć kilku spędzając tam wakacje.

Źródło zdjęcia głównego: GDJ / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *