Kuchnia Egipska
Na wprowadzenie egipskich rozwiązań do swojego menu powinny się zdecydować osoby, które przede wszystkim gustują w daniach składających się m.in. z ryżu, warzyw oraz owoców. Kuchnia egipska powinna być szczególnie atrakcyjna zwłaszcza dla fanów bobu. W Polsce zazwyczaj zajadamy się nim w okresie wakacyjnym, jednak w Egipcie stanowi on podstawę wyżywienia przez cały rok.
Charakterystyka
Przede wszystkim kuchnię egipską charakteryzuje bogactwo przypraw m.in. goździki, kolendra, kminek, mięta, imbir, pietruszka i wiele innych. Egipskie stoły są połączeniem smaków azjatyckich oraz północnoafrykańskich. Z uwagi na aspekty religijne na talerzach mieszkańców nie znajdziemy wieprzowiny. Większość z tamtejszej ludności jest wyznania islamskiego uznającego wieprzowinę za mięso nieczyste. Skutkiem tego mięsną podstawę dań stanowi drób, wołowina i baranina. Kuchnia egipska jest stosunkowo zdrowa, ponieważ potrawy są zazwyczaj grilowane, a co za tym idzie, są beztłuszczowe i w dobrym smaku. Egipcjanie lubią również ryby, które można skosztować w nadmorskich miejscowościach – ściągnięte prosto z grilla.
Przy stole
Wspólny posiłek przy jednym stole to zwyczaj Egipcjan bez względu na region. Zazwyczaj dyskutują podczas jedzenia o tym, jak im smakuje i co przypadło do gustu. Główny posiłek spożywają pomiędzy godziną 14.00 a 17.00. Z reguły zaczyna się od egipskich przekąsek – mezze. Dominują w nich marynowane warzywa z zimnymi sosami. Następnie podawana jest zupa. W tej kwestii Egipt nie może pochwalić się bogatym wyborem. Najpopularniejsze to m.in. zupa mięsna, warzywna i rybna. Danie główne to przede wszystkim mięsa, czyli wspomniany wcześniej drób, wołowina oraz baranina. Przygrillowane mięso podaje się z warzywami oraz chlebem.
Napoje
Niemal do każdego posiłku pije się herbatę – shay. Dominuje tam herbata liściasta, którą gotuje się w czajniczku i słodzi – często sporą ilością cukru. Często dodatkiem jest również mleko. W upalne dni najlepszym napojem jest herbata miętowa podawana na zimno. Egipcjanie gustują też w kawie. Tradycyjnie pija się mocny i słodki napar. Często podawana jest w małych filiżaneczkach.
Egipt i alkohol
Egipt nie jest znany z wyrafinowanych trunków, ponieważ tamtejsza społeczność nie spożywa alkoholu ze względu na religię. Islam zakazuje spożywania procentowych napojów.
Owoce
W Egipcie je się dużo owoców, które są świeże i soczyste. Dominują przede wszystkim banany, daktyle, pomarańcze oraz granaty. W sezonie letnim królują głównie melony, brzoskwinie, śliwki oraz winogron. Ciekawą odmianą są różowe pomarańcze!
Źródło zdjęcia głównego: TheDigitalArtist / Pixabay