Niesamowita podróż w czasie. Azerbejdżan wczasy – atrakcje, o których nigdy nie zapomnisz.

Niesamowita podróż w czasie. Azerbejdżan wczasy – atrakcje, o których nigdy nie zapomnisz.

Azerbejdżan to bez wątpienia kraj pełen tajemnic i orientalnych cudów, które warto zobaczyć na żywo. Bez problemu można podziwiać przepiękną architekturę, oszałamiające krajobrazy i nietuzinkową sztukę. Każdy turysta znajdzie coś, co będzie dla niego niezwykle interesujące. Atrakcji jest tak dużo, że warto poznać najważniejsze z nich oraz dokładnie zaplanować swoją podróż jeszcze przed wyjazdem.

Stare miasto Icri Shr – niesamowita podróż w czasie

Jeśli chodzi o Azerbejdżan wczasy warto rozpocząć od zwiedzania Icri Shr, które po części pełni rolę starówki. Wchodząc tam, można odnieść wrażenie, jakby odbyło się prawdziwą podróż w czasie. Nie znajdziemy tam bowiem żadnych nowoczesnych budynków tak licznie występujących w innych częściach Baku, ale za to zobaczymy potężne, masywne mury oraz wąskie uliczki, którymi ma się ochotę spacerować bez końca. Warto wiedzieć, że w 2000 roku Icri Shr zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarsze miejsca na tym terenie datowane są nawet na VII wiek – warto przede wszystkim odwiedzić Basztę Dziewiczą, która jest uznawana za jeden z symboli miasta oraz Pałac Shirwanszachów.

Park Narodowy Qobustan – wyjątkowa historia na wyciągnięcie ręki

Będąc w Baku, warto też zobaczyć na żywo niezwykłą pamiątkę po dawnych cywilizacjach. Park Narodowy Qobustan, zwany inaczej jako Gobustan, od 2007 roku znajduje się na liście UNESCO i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Azerbejdżanu. I trudno się temu dziwić – podczas spaceru wyznaczonymi ścieżkami, z których lepiej nie zbaczać, można zobaczyć petroglify pochodzące sprzed 12 tysięcy lat. Niezwykłe naskalne rysunki przedstawiają codzienne życie pierwotnych ludzi – ich stroje, tradycję, pracę czy polowania. Takich wyjątkowych miejsc jest już bardzo niewiele, dlatego warto wykorzystać okazję i zobaczyć je z bliska.

Xinaliq – jedno z najpiękniejszych miejsc Azerbejdżanu

Odwiedziny położonej dosyć wysoko w górach wioski Xinaliq to wyzwanie, którego warto się podjąć, żeby zobaczyć oszałamiające widoki i zetknąć się z wyjątkową grupą etniczną, jaką są mieszkańcy tego miejsca. Sama droga, która prowadzi do Xinaliq, jest niezwykle malownicza. Pojedyncze ścieżki w towarzystwie ogromnych skał i szerokich dolin sprawiają wrażenie, jakby były wyjęte z innego, trudno dostępnego dla turystów świata. Jest to przede wszystkim świetna forma spędzenia czasu dla osób, które lubią aktywne podróże oraz są pasjonatami górskich wypraw.

Zaqatala – niewielkie miasto z niezwykłym klimatem

Podczas pobytu w Azerbejdżanie warto odwiedzić także miejscowości znajdujące się w pobliżu Baku. Jednym z miejsc godnych uwagi jest przede wszystkim Zaqatala – mimo swoich niezbyt dużych rozmiarów i małej liczby ludności potrafi zachwycić klimatem oraz ciekawymi atrakcjami. Na terenie tego miasta można znaleźć między innymi Państwowy Rezerwat Przyrody, który jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w kraju. Dzięki położeniu przy zboczach Wielkiego Kaukazu wyróżnia się malowniczymi krajobrazami oraz rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Oprócz tego warto także zwiedzić znajdujący się w Zaqatala plac o nazwie Dede Qorund, który jest wyjątkowo zadbanym oraz urokliwym miejscem.

Podróż do Azerbejdżanu to z pewnością coś więcej niż zwykła wycieczka turystyczna. Dzięki takiej wyprawie można zobaczyć nie tylko przykłady nowoczesnej architektury, która zdobi wciąż rozwijające się miasta, ale także prehistoryczne zabytki datowane na wiele tysięcy lat. Jest to przede wszystkim świetny wybór dla osób, które lubią zwiedzać klimatyczne miejsca i poznawać kultury żyjące wciąż według własnych tradycji oraz zasad. Warto pamiętać, że podróż przez Azerbejdżan to droga pełna malowniczych widoków, które można podziwiać w nieskończoność – w takich miejscach można ujrzeć potęgę natury oraz zapomnieć na moment o wszystkich troskach codziennego życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *