Język czeski w podróży

Język czeski w podróży

Ostatnimi czasy pojawia się moda na nieco bardziej wyszukane języki aniżeli rozsławiony angielski czy niemiecki. Co jest tego przyczyną? Otóż wymienionymi włada już wiele osób. Nie jest nowością, usłyszymy je obok, bo tak naprawę słyszymy je codziennie dookoła. Teraz pojawia się chęć nauczenie języków, które przez popularność angielskiego zostały przyćmione. Możliwe, że poszczególnym osobą undergroundowe języki zdecydowanie lepiej się przydają w częstych wyjazdach w owe rejony danego państwa.

Gwarancja pensji

Okazuje się, że język czeski jest bardzo pożądany przez pracodawców. Dlaczego? Właśnie z tego powodu, że cała masa poszła na lekcje języka angielskiego i nie ma komu mówić po koreańsku, norwesku, chińsku i czesku. Dlatego pracodawcy tak chętnie szukają osób, które będą w stanie prowadzić rozmowę z ich kontrahentami z Czech, Chin czy krajów skandynawskich. Oferta pracy z miele widzianą umiejętnością posługiwania się językiem angielskim, nie jest niczym nowym i a na pewno niezaskakującym. Coraz częściej pojawiają się oferty pracy, w których mile widziany jest również drugi język przykładowo czeski.

Podróżowanie po Czechach

Czechy są sporym państwem, w którym jest bardzo dużo atrakcji turystycznych. Oczywiście można zobaczyć w nim wiele atrakcji. Jeżdżenia i poznawania jest od groma, dlatego jeśli jesteśmy fanami kraju, który stworzył słynną dobranockę „Krecika”, powinniśmy zacząć uczyć się czeskiego! Dlaczego? Przede wszystkim doznamy więcej, zwiedzając Czechy i rozmawiając z tamtejszą ludnością w ich języku. Możliwym do zobaczenia będzie zapewne radość, która pojawia się na twarzach ludzi, kiedy zaczynamy mówić w ich języku. Ponadto dowiemy się więcej. Sposób, w jaki się mówi więcej niż słowa w nim wypowiadane.

d_poltoradnev / Pixabay

Czesi na świecie

Czesi są dość mocno rozproszeni po całym świecie, więc niczym dziwnym nie będzie kiedy spotka się Czecha w innym państwie. Wtedy również lepiej dogadamy się w języku czeskim. Nie ma na co czekać. Czas do nauki. Pomagamy i zamieszczamy poniżej podstawowe zwroty z języka czeskiego!

Podstawowe słownictwo:

ano – tak
ne – nie
Dĕkuji. lub Dĕkuju. – Dziękuję.
Není zač / lub / Za málo. / lub / Rádo se stalo. – Proszę bardzo. / Nie ma za co.
Prosίm. – Proszę (prosząc o coś).
Prosίm. – Proszę (podając coś).
Dobré ráno! – Dzień dobry! (rano)
Dobré odpoledne! – Dzień dobry! (po południu)
Na shledanou! – Do widzenia!
Dobrý večer! – Dobry wieczór!
Dobrou noc! – Dobranoc!
Ahoj! – Cześć! (powitanie)
Čau! – Pa!
Na shledanou! – Do zobaczenia!
Promiňte. / lub / S dovolenίm. – Przepraszam! (np. zaczepiając osobę nieznajomą)
Omlouvám se. / lub / Promiň. / lub / Je mi líto. – Przepraszam. / Przykro mi.
Vstup je volný. – Wstęp jest wolny.

Źródło zdjęcia głównego: OpenClipart-Vectors / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *