Autostopowe konkursy podróżnicze

Autostopowe konkursy podróżnicze

Autostop to już nie tylko metoda na tanie podróżowanie. Dla niektórych stał się on stylem życia. Miłośnicy chętnie udzielają się na różnych forach i grupach, chwaląc się swoimi podbojami i dzielą poradami. Przełom kwietnia i maja to ważny czas w ich życiu. Właśnie wtedy organizowane są przeróżne autostopowe konkursy podróżnicze. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Polskie autostopowe konkursy podróżnicze

W Polsce również organizowane są autostopowe konkursy podróżnicze. Oto kilka z nich.

Kortowskie Zawody Autostopowe/ Kortowski Rajd Autostopowy

Zawody organizowane są przez Akademicki Klub Turystyczny przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Start wyścigu mieści się w Olsztynie, natomiast meta we wcześniejszych latach na drugim końcu kraju. W tym roku zmieniła się nieco formuła i meta mieściła się również w Olsztynie, a zadaniem autostopowiczów było objechanie kraju. Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest ukończenie 18 lat, nie trzeba posiadać statusu studenta. Zawodnicy startują w parach. Kortowski Rajd Autostopowy zdecydowanie wyróżnia się od innych konkursów tym, że jest rozgrywany w granicach Polski.

Auto Stop Race

Auto Stop Race to kolejny konkurs autostopowy organizowane przez studentów, a dokładniej Klub Podróżników BIT działający przy Samorządzie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wyścig rusza z Wrocławia, meta natomiast mieści się w jednym z europejskich miast wybranym przez organizatorów. W wyścigu biorą udział dwuosobowe teamy. Minusem jest fakt, że uczestnicy muszą być w wieku 18 – 30 lat i co najmniej jedna osoba z pary musi mieć status studenta, co niestety zawęża grono potencjalnych uczestników. Organizatorzy nie zapewniają transportu powrotnego, jednak chyba nie jest to zbyt dużym minusem dla autostopowiczów.

Wyścig Autostopem (WAP)

Impreza organizowana przez addicted2fun. Start Poznań, meta, podobnie jak w przypadku Auto Stop Race miasto wybrane przez organizatorów. Udział w wyścigu bierze się w parach, a warunkiem uczestnictwa jest ukończone 18 lat. WAP wyróżnia organizacja atrakcji na mecie. Pole namiotowe dla uczestników, możliwość wynajęcia domków na miejscu, imprezy, grille, koncerty, gry i zabawy, tego wszystkiego można spodziewać się na mecie. Dodatkowo organizatorzy zapewniają transport powrotny dla uczestników, więc nie ma konieczności powrotu stopem.

8499117 / Pixabay

Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe

Organizatorem jest Polski Klub Przygody. Wyścig rusza z Sopotu, meta, podobnie jak w innych wyścigach, wybierana jest co roku przez organizatorów. W wyścigu biorą udział dwuosobowe zespoły, a warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 18 lat. Organizatorzy nie zapewniają transportu powrotnego. Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe to jeden z najstarszych tego typu konkurów w Polsce – w tym roku odbyła się 21. edycja wyścigu.

Red Bull Can You Make It

Nie tylko Polska ma swoje autostopowe konkursy podróżnicze. Jednym z najciekawszych międzynarodowych konkursów jest Red Bull Can You Make It. W zawodach biorą udział trzyosobowe drużyny, której uczestnicy ukończyli 18 lat i są studentami uczelni wyższej. Każda drużyna, aby wziąć udział, musi najpierw nakręcić film, we którym ma przekonać innych, dlaczego to właśnie oni mają wziąć udział w wyścigu. Internauci głosują na swoich faworytów, a następnie organizatorzy wybierają uczestników spośród drużyn ze wszystkich krajów, które zebrały najwięcej głosów. Co czyni ten wyścig tak wyjątkowym? Na starcie (5 miast w Europie) uczestnikom zabrane są wszystkie pieniądze, karty i telefony a w zamian dostają 24 puszki Red Bulla oraz smartfona z planem taryfowym obejmującym nieograniczoną transmisję danych. Na czas wyścigu puszki Red Bulla stają się ich walutą, i za ich pomocą mają zdobywać wszystkie rzeczy potrzebne w podróży, takie jak jedzenie, nocleg czy transport. Oczywiście na trasie przygotowane są specjalne Checkpointy, na których można zdobyć więcej puszek, rozwiązując różne zadania.

Autostopowe konkursy podróżnicze to ciekawa alternatywa na spędzenie majówki. Nie trzeba być nawet doświadczonym autostopowiczem. W tych wyścigach biorą również nowicjusze, którzy kompletnie się nie znają na tym, mimo to nie mają problemów z dotarciem na metę.

Źródło zdjęcia głównego: Skitterphoto / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *