Jak przygotować się do podróży samochodem?

Jak przygotować się do podróży samochodem?

Ostatnio zastanawialiśmy się, czy warto podróżować pociągiem. Dziś zastanowimy się, czy warto i jak przygotować się do podróży samochodem.

Ile kosztuje podróż samochodem?

Oszacowanie kosztów podróży samochodem jest o wiele trudniejsze, niż w przypadku pociągu. Musimy brać pod uwagę ilość przejechanych kilometrów, spalanie naszego auta, rodzaj drogi i tankowanego paliwa. Mimo to nie trudno zgadnąć, że taka wycieczka autem wyniesie nas o wiele więcej niż pociągiem, szczególnie kiedy możemy korzystać z ulg oferowanych przez PKP.

Jak przygotować się do podróży samochodem?

Podróż samochodem to nie tylko przejechane kilometry. Liczą się również wszystkie czynności wykonane przed wejściem do auta.

Przygotowanie auta

Przygotowania należy zacząć od sprawdzenia naszego środka transportu. Należy sprawdzić czy nas pojazd ma ważne wszystkie przeglądy. Koniecznością jest również sprawdzenie wszystkich ważnych podzespołów. Nie musisz robić tego sam, gdy się nie znasz. Wystarczy udać się do Twojego mechanika. Zadbaj również o obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Zaplanowanie trasy

Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie trasy. Nie od dziś wiadomo, że nawigacja, potrafi wywieźć w pole. Warto sprawdzić, czy drogi, którymi będziemy jechać, są przejezdne, czy nie są na nich prowadzone żadne roboty drogowe. Gdy wybieramy się do innego kraju, należy pamiętać, aby sprawdzić obowiązujące tam limity prędkości i obowiązujące przepisy.

MabelAmber / Pixabay

Postoje

Kiedy wybieramy się w dłuższą podróż, planujmy także postoje. Zalecane jest, aby co 3 godziny jazdy zrobić sobie przerwę. Postoje powinny trwać około 15-30 minut. Kierowcy nie powinni podczas przerw spożywać ciężkich posiłków, ponieważ organizm energię którą mógłby przeznaczyć na jazdę, zużywa na trawienie. Postoje możesz również wykorzystać na krótkie ćwiczenia. Pozwoli Ci to rozciągnąć mięśnie pozostające w bezruchu podczas jazdy oraz poprawi to ukrwienie rąk i nóg. Ćwiczenia pomagają radzić sobie ze zmęczeniem.

Bagaże

Wszystkie torby i walizki należy zapakować do bagażnika, tak aby się nie przemieszczały podczas jazdy. Umieszczanie czegokolwiek w kabinie stwarza zagrożenie dla pasażerów. Nawet przy gwałtownym hamowaniu ciężka torba może uderzyć w kogoś z wielką siłą. Warto również usunąć wszystkie zbędne rzeczy z bagażnika.

Jak przetrwać długą podróż samochodem?

Czeka Cię długa podróż? Oto kilka porad, co ze sobą zabrać, żeby ją przetrwać. Nawet kiedy jesteś pasażerem, kilkunastogodzinna jazda autem może okazać się męcząca. Warto zabrać ze sobą jakąś poduszkę i koc, kiedy zapragniesz się zdrzemnąć. Książka, czy gazeta, to zawsze dobry kompan podróży. Zadbaj też o odpowiednią oprawę muzyczną. Przygotuj składankę Twoich ulubionych utworów, na wypadek, gdyby radio odmówiło posłuszeństwa, albo nie oferowało nic ciekawego. Zadbaj też o odpowiedni prowiant. Posiłki nie powinny być zbyt ciężkie i bogate w witaminy, dlatego warto zabrać jako przekąski owoce i warzywa. Koniecznie zabierz ze sobą również dużą ilość napoi, najlepiej wody.

Free-Photos / Pixabay

Podróż samochodem jest komfortowa, umożliwia nam jazdę „od drzwi do drzwi”. Koszty są może i nieco wyższe, ale to cena niezależności.

Źródło obrazka wyróżniającego: JillWellington / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *