Gdzie udać się w podróż, aby zaznać najlepszych zapachów?

Gdzie udać się w podróż, aby zaznać najlepszych zapachów?

 

Zapachy silnie oddziałują na nasze zmysły. Mało tego, przeprowadzone zostały badania wskazujące na to, że wpływają one bezpośrednio na nasze samopoczucie, pracę mózgu oraz procesy decyzyjne. Kwestia tego, jaki zapach jest ulubiony jest sprawą wysoce indywidualną, dlatego warto zastanowić się, który spośród dostępnych zapachów będzie dla nas najbardziej odpowiedni. I… gdzie go szukać.

 

Poszukiwania zapachów: lokalne i globalne

Zapachy otaczają Nas wszędzie. Dlatego każdy z Nas może bez problemu wytypować, jakie pośród nut zapachowych podobają Nam się najbardziej. Konkretne zapachy wywołują w Nas przyjemne wspomnienia lub przestrzegają przed czymś. Jest to typowe dla każdego.

Są jednak osoby, które zapachy traktują z nieco większą uwagą. Dlatego na przykład interesuje je aromaterapia lub aromatyzacja powietrza. Wiedzą, jak określone zapachy wpływają na ich zdrowie i samopoczucie. Pod tym kątem dopasowują aromaty najodpowiedniejsze dla siebie. Dlatego między innymi regularnie korzystają z akcesoriów jakimi są kadzidełka, poddając się zabiegom aromaterapeutycznym. Aromaterapia znajduje wiele zastosowań, co każdemu pozwala wybrać właściwe dla siebie. Można korzystać z kominków zapachowych, kadzidełek, wosków lub robić kąpiele aromaterapeutyczne i chodzić na masaże z użyciem olejków eterycznych. Wiele osób korzystającychz aromaterapii interesuje się tym, skąd pochodzą określone zapachy. Dlatego między innymi wiedzą, jakie zapachy znaleźć da się „na własnym podwórku”, a jakie zaliczają się do orientalnych. Im większą ktoś ma wiedzę i im więcej zna olejków eterycznych – tym większe korzyści może odnieść stosując je w odwołaniu do leczenia konkretnych dolegliwości. Dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z listą olejków z całego świata, kiedy szukamy zapachów z odległych krajów. Oczywiście, nie trzeba od razu wyjeżdżać w dalekie podróże, aby znaleźć zapach dopasowany do swoich upodobań. Jeśli ktoś jednak chce połączyć hobby jakim jest podróżowanie z wyszukiwaniem ciekawych zapachów to jest to świetny sposób na rozwijanie siebie i swojej pasji. Zwłaszcza, że zapachy to nie tylko olejki. To ubrania, jedzenie, przedmioty kojarzące się z konkretnymi krajami.

 

Olejki eteryczne z całego świata

Olejki eteryczne pozyskuje się z aktywnych substancji w roślinach. Popularne olejki takie jak olejek rozmarynowy, stosowany na bóle głowy można znaleźć w Polsce. Mało osób jednak wie, skąd pochodzą inne – równie popularne olejki. Wyciąg z owoców drzewa anyżowego, a więc olejek anyżowy pochodzi z Chin. Ma działanie bakteriobójcze oraz wpływa korzystnie na organizm walczący z infekcjami. Popularny olejek bergamotowy to olejek włoski, wyciskany ze skórki owocu cytrusowego. Ma działanie antyseptyczne i rozkurczowe. Olejek cedrowy to pochodzący ze Stanów Zjednoczonych wyciąg z drewna cedru wirgińskiego. Wykazuje działanie uspokajające, a także przeciwlękowe. Olejek cynamonowy, będący wyciągiem z kory cynamonowca cejlońskiego działa antyseptycznie, rozgrzewająco oraz pomaga przy ogólnym przemęczeniu organizmu. To olejek francuski.

Olejek eukaliptusowy pozyskiwany jest z liści drzewa eukaliptusowego znajdującego się w Hiszpanii.  Ma silne działanie antybakteryjne i wzmacniające dla układu odpornościowego. Polskim olejkiem jest olejek fenkułowy, z owoców kopru włoskiego. Ma działanie rozkurczowe i uspokajające. Działanie odświeżające wykazuje pochodzący z Francji olejek geraniowy. Polskimi olejkami są: olejek jodłowy i olejek jałowcowy. Wykazują silne działanie antyseptyczne. Miłośnicy aromaterapii często korzystają też z olejku goździkowego, będącego wyciągiem z pączków kwiatowych drzewa goździkowego. To olejek pochodzący z Zanzibaru, stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej oraz dla wzmocnienia kondycji. Wśród orientalnych olejków często używany jest olejek muszkatołowy jako wyciąg z owocu drzewa muszkatołowca. Stosowanie tego olejku pobudza krążenie krwi oraz korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego. Indyjski olejek neroli sprawdza się przy zwalczaniu bezsenności i depresji, a także działa regenerująco na skórę. Inne olejki orientalne takie jak olejek paczulowy lub piżmowy są też naturalnymi afrodyzjakami. Jak więc widać, zapachy dobroczynnie wpływające na organizm można znaleźć na całym świecie.

Źródło zdjęcia głównego: rawpixel / Pixabay

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *