Gdzie przechowywać zdjęcia

Gdzie przechowywać zdjęcia

W dobie cyfryzacji i czasów, kiedy każdy ma co najmniej jedno (jak nie więcej) urządzeń do robienia zdjęć, zapewne trudno jest zapanować nad ich ilością. Jeszcze ważniejszą kwestią, a w zasadzie problemem dla wszystkich użytkowników elektroniki jest zabezpieczenie zdjęć przed ich utratą w razie awarii urządzenia lub innego nośnika. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza dla podróżników, ponieważ to właśnie oni są przykładem tych użytkowników, którzy z jednej wyprawy gromadzą kilka setek, a nawet tysięcy zdjęć. Istnieje wiele nowoczesnych i tradycyjnych pomysłów na to, aby spać ze spokojem i nie bać się utraty swoich pięknych fotografii.

Sposoby tradycyjne archiwizacji fotografii

Dziś wywołanie odbitek naszych zdjęć nie jest już żadnym problemem. Oczywiście jest to najlepsza opcja dla sentymentalistów, którzy lubią od czasu do czasu usiąść, wyciszyć się, wyłączyć wszystkie urządzenia dookoła i zająć się wspomnieniami. Możliwość wywołania zdjęć jest zapewne u fotografa za rogiem. Wystarczy zgrać na pendrive lub wysłać na maila i wywołać na miejscu. Wiele osób decyduje się zabawić w fotografa, kupując papier fotograficzny i drukując je na domowej drukarce. Zdecydowanie odradzamy jeśli zależy nam na jakości. Drukarki, którymi dysponują specjaliści, są zdecydowanie dokładniejsze, a jakość to niebo a ziemia, dlatego lepiej nie kombinować, wybić sobie z głowy wpędzanie w zbędne koszty, bo, tak czy inaczej, skorzysta się w końcu z usługi specjalisty. Wartym zastanowienia za to jest usługa wywoływania zdjęć online, zwłaszcza wtedy, kiedy jest ich sporo – im więcej zdjęć tym niższa cena odbitek. Warto jednak pomyśleć również o nowoczesnych sposobach zapisu fotografii, ponieważ one zdecydowanie lepiej uchronią nasze wspomnienia od zguby i utraty, co jest częstym zdarzeniem w przypadku tradycyjnych zdjęć.

jarmoluk / Pixabay

Metody online zapisu zdjęć w chmurze

Zdecydowanie najbardziej zalecany sposób zabezpieczania cennych dla nas zdjęć. Usługi chmur pozwalają na dostęp do zdjęć oraz innych wgranych plików z każdego miejsca, przez 24 godziny na dobę. Jedynym warunkiem jest połączenie z Internetem. Bez niego niczego nie zobaczymy. W przypadku dysków internetowych również istnieje zagrożenie utraty zgromadzonych tam zdjęć. Można utracić dostęp do konta, zapomnieć loginu oraz hasła itd. Dlatego warto wybierać te chmury, które potrafią synchronizować zdjęcia dzięki, czemu można je przechowywać jednocześnie na komputerze lub innym nośniku oraz w chmurze. W ten sposób zapominamy hasła do konta w chmurze – mamy dostęp do fotografii na dysku tradycyjnym, natomiast w przypadku jego awarii mamy kopię w Internecie.

Przykładowe dyski internetowe:
• Microsoft OneDrive
• Dysk Google
• Mega
• iCloud
• Zdjęcia Google
• Flickr

Hsaart / Pixabay

Urządzenia do kopii zapasowej plików

Wybór jest dość ryzykowny i karkołomny. Urządzenie trzeba ze sobą wozić, więc to już sprawia, że bagaż staje się cięższy. W dodatku obecnie jest to najmniej polecana metoda zapisu plików. Sytuacja jest podobna, jak w komputerze. Kiedy urządzenie ulega awarii, przepada wszystko to, co przeznaczyliśmy w jego pamięć. Bazowanie na samym dysku zewnętrznym lub pendrivie jest słabą opcją. Ciekawiej wygląda już zestawienie tych urządzeń z synchronizacją w chmurze, wówczas mamy kopię na dysku internetowym, a w razie kłopotów z platformą lub z kontem mamy kopię zapasową na dysku zewnętrznym lub pendrivie.

Źródło zdjęcia głównego: congerdesign / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *