Nietypowa pamiątka z wakacji, czyli fotografia natychmiastowa

Nietypowa pamiątka z wakacji, czyli fotografia natychmiastowa

Prawie każdy z nas z wakacji przywozi jakieś drobne pamiątki i tonę zdjęć.­ Po powrocie pokazujemy je bliskim, znajomym, przy każdej możliwej okazji. O ile nam sprawia to ogromną przyjemność, gorzej może być z osobami, które zmuszamy do oglądania tych zdjęć z nami. A co gdyby istniał przyjemniejszy sposób na zaprezentowanie naszych wspomnień zatrzymanych na fotografiach?

Co to jest fotografia natychmiastowa?

Fotografia natychmiastowa to nic innego jak uzyskanie zdjęcia niedługo po jego zrobieniu. Służą do tego oczywiście odpowiednie aparaty. Po zrobieniu zdjęcia „wyjeżdża” ono z komory aparatu i początkowo za wiele na nim nie widać. Najlepiej schować je w ciemne miejsce i poczekać aż dobrze się wywoła.

Co sprawia, że fotografia natychmiastowa jest tak wyjątkowa?

Aparaty, dzięki którym możemy uzyskać wywołane zdjęcia w bardzo krótkim czasie, są podobne do tradycyjnych, ponieważ także zawierają specjalny film. Co za tym idzie, trzeba się znacznie ograniczyć w ilości zrobionych zdjęć. W końcu szkoda film na powtórki. Kiedy przyjdzie nam pokazać komuś takie zdjęcia, na pewno doceni, że nie jest ich zbyt wiele. Dodatkowo niezwykle estetyczne wyglądają takie zdjęcia. Są to zazwyczaj kwadraty (zależnie od aparatu) w białej ramce szerszej u dołu, aby móc na niej coś napisać. Z powodzeniem można nimi udekorować tablicę korkową czy kawałek nitki i powiesić na ścianie – będzie to wyglądać o wiele ciekawiej niż zwykłe wywołane zdjęcia. Przede wszystkim jednak fotografię natychmiastową wyróżnia cena. Poza ceną aparatu trzeba kupować także film, zależnie od aparatu jest to średnio od 5 do nawet 11 złotych za jedną fotografię co w odróżnieniu za wywoływanie zdjęć w punkcie foto, które średnio kosztują około 20 groszy za odbitkę, robi sporą różnicę, dlatego jeszcze bardziej szanuje się takie zdjęcia.

MrTozzo / Pixabay

Jaki aparat wybrać do fotografii natychmiastowej?

Obecnie dwie marki specjalizują się w sprzedaży aparatów do fotografii natychmiastowej. Jedną z firm jest Polaroid, który specjalizuje się w produkcji tego typu aparatów od lat. Do tej pory można znaleźć stare, działające aparaty tej firmy na różnych licytacjach w internecie z lat 70. i 80. Albo skusić się na zakup nowoczesnych modeli. O ile uda nam się tanio kupić jakiego staruszka gorzej będzie już z kliszą. Te kosztują około 80 – 90 zł za opakowanie, dzięki któremu zrobimy 8 zdjęć. Drugą firmą, która zajmuje się produkcją aparatów do fotografii natychmiastowej jest Fujifilm. Ich seria aparatów Instax spowodowała, że fotografia natychmiastowa wróciła do łask. Fujifilm oferuje tańsze w stosunku do Polaroida filmy bo z reguły jest to koszt około 50 zł i możemy wykonać nim 10 zdjęć to odróżnia się formatem zdjęć. W aparatach z serii Instax Mini otrzymujemy prostokątne i mniejsze w stosunku do Polaroida zdjęcia. Natomiast aparaty z serii Square i Wide pozwalają na robienie zdjęć w formie kwadratów, do jakich przyzwyczaił nas Polaroid.

Free-Photos / Pixabay

Fotografia natychmiastowa ostatnio cieszy się dużą popularnością. Cały proces robienia i wywoływania takich zdjęć sprawia, że charakterystyczne kwadratowe fotografie w białej ramce to zdecydowanie wyjątkowa pamiątka z wakacji. Dodatkowo sprawi on, że wspomnienia z takich wakacji zdecydowanie na dłużej pozostaną nam w głowie – szczególnie ubaw, jaki towarzyszył robieniu zdjęć.

Źródło zdjęcia głównego: DariuszSankowski / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *