Jak obchodzi się Halloween na świecie?

Jak obchodzi się Halloween na świecie?

Halloween dawniej było przede wszystkim wydarzeniem, które znało się z amerykańskich filmów i… na tym by było tyle. To prawda, że to święto w Ameryce jest popularne już od dawien dawna, dlatego to właśnie stamtąd pochodzą wszelkie dotychczasowe inspiracje oraz zwyczaje. Czy jest to popularne święto? Otóż statystyki co roku pokazują, że Amerykanie w pierwszej kolejności wydają najwięcej pieniędzy podczas przygotowań do Bożego Narodzenia, natomiast na drugim miejscu zawsze plasuje się właśnie święto grozy, czyli Halloween. Jednak jak sytuacja tego dnia wygląda w różnych częściach świata?

Irlandia

Mało kto wie, że wszystkich świętych zaczęło się właśnie w tutaj. Święto dokładnie wywodzi się z Samhain. Nie ma ono za wiele wspólnego ze zmarłymi jednak prawda jest taka, że wiele zabaw właśnie pochodzi z tego święta. Przykładowo w USA jest bardzo znane tzw. Trick or treat. Otóż to nie powstało w USA po raz pierwszy. Irlandczycy, którzy nie mieli za wiele pieniędzy, zaczęli pierwsi chodzić po bogatych domach w celu pozyskiwania różnego rodzaju produktów spożywczych – przede wszystkim jedzenia. Zwyczaj robienia latarni z dyni również wywodzi się z Irlandii i została dopiero później przeniesiona do Ameryki. W krajach europejskich były wykorzystywane wówczas inne warzywa, jednak w Ameryce to właśnie dynia stała się najpopularniejszym wyborem.

Dynia, Halloween
jill111 / Pixabay

Chiny

W państwie położonym na wschodzie Halloween obchodzone jest zupełnie inaczej niż ten sposób, do którego zdążył już nas przyzwyczaić Zachód. Oczywiście w witrynach sklepowych można spotkać przeróżne elementy nawiązujące do Halloween, czyli właśnie przykładowo dynie. Jednak nie znajdziesz tutaj żadnych dzieci, które chodzą od domu do domu i zbierają swoje słodkie łupy. 31 października obchodzi się Ten Chieh. Wówczas przygotowywane jest tradycyjne jedzenie, które jest poświęcane przodkom. Bardzo popularne tam jest również puszczanie lampionów oraz papierowych łódeczek. Te z kolei mają za zadanie wskazywać drogę duszom.

świeczki,
bluesbrother / Pixabay

Meksyk

W Meksyku można spotkać się z nazwą „El Dia los Muertos”, który zaczyna się 31 października i trwa aż do 2 listopada. Śmierć jest honorowana na wiele różnych sposobów. W domach stawiane są ołtarze dekorowane kwiatami oraz świecami. Stół zastawiany jest ulubionymi przyprawami bliskich zmarłych. Organizowanych jest wiele festiwali oraz innych jeszcze eventów.

El Dia los Muertos
dat7 / Pixabay

Nic dziwnego, że Halloween jest tak popularnym wydarzeniem na całym świecie. Oczywiście w wielu rejonach wygląda zupełnie inaczej, jednak nie ma to znaczenia, ponieważ idea jest dokładnie ta sama, czyli odrobina zabawy przed bardzo smutnym oraz zadumanym dniem, jakim jest właśnie Wszystkich Świętych.

Źródło zdjęcia głównego: jill111 / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *