Dlaczego przesyłki mają różne ceny?

Dlaczego przesyłki mają różne ceny?

Nadajesz kolejna paczkę, a cena znów jest inna? Nigdy nie wiesz, ile zapłacisz za przesyłkę? Okazuje się, że wpływ ma na to wiele czynników, jak np. gabaryty, ciężar, godziny doręczenia czy usługi dodatkowe. Sprawdź, jak tanio nadać paczkę i nie przepłacaj!

Co wpływa na cenę przesyłki?

Skoro zadajesz sobie pytanie: dlaczego przesyłki mają różne ceny, to z pewnością przynajmniej kilkukrotnie nadawałeś paczki u różnych kurierów, o różnych gabarytach i w różnych opakowaniach. Okazuje się bowiem, że ta sama paczka u innego przewoźnika może kosztować mniej lub więcej, a nawet nadanie paczki u tego samego kuriera w kolejnym miesiącu może kosztować więcej niż w poprzednim. Co jest tego powodem? Oto kilka aspektów, które mają znaczenie dla ceny przesyłki!

  • Gabaryty – przewoźnicy uzależniają ceny paczek od ich wymiarów. Rozmiary zwykle są wyrażane widełkami, które nakreślają cenę dla danego typu paczki. Warto też wiedzieć, że przesyłka lekka, choć o dużych rozmiarach, jest nazywana gabarytową i będzie mieć wyższą cenę niż ta, która jest nieco cięższa, ale poręczna w transporcie i zajmuje mniej miejsca w furgonetce czy sortowni.
  • Waga – kluczową informacją przy wycenie przesyłki jest jej ciężar. Im większy, tym koszt nadania będzie wyższy. Większość firm ma widełki wagowe, dla których cena jest odgórnie ustalona.
  • Rodzaj opakowania – w związku z tym, że gabaryty mają znaczenie dla ceny, warto dopasowywać wymiary opakowań do rozmiarów przesyłki, by nie przepłacać. Ale nie tylko ta kwestia wpływa na koszt. Jeśli na przykład chcesz nadać ostretchowaną przesyłkę czy wymagającą specjalnego obchodzenia się z nią, która sprawi więcej trudności na sortowni, w transporcie czy doręczeniu, cena będzie również wyższa.
  • Firma – przewoźnicy mają swoje stawki, w których uwzględniają różne zmienne. Od kosztów logistycznych, przez pracę kurierów, popyt na usługi. Za tę samą paczkę możesz w różnych firmach zapłacić zupełnie inną kwotę.
  • Sposób i czas doręczenia – to, czy paczka trafi do paczkomatu, pod drzwi albo czy będzie w standardowych godzinach pracy kuriera doręczona czy np. w określonych podczas nadawania, ma znaczenie dla ceny. Wszystkie usługi dodatkowe, także mają znaczenie dla przesyłki.
  • Wzrost ceny paliwa czy zmiany prawne – to czynniki, które zawsze odbijają się w dziedzinie logistyki i transportu. Stąd też ceny za paczki mogą zmieniać się nawet co miesiąc.

Gdzie szukać najkorzystniejszych cen przesyłek?

Już wiesz, jak wiele aspektów ma znaczenie dla cen przesyłek. Zastanawiasz się zatem, gdzie szukać najkorzystniejszych dla Ciebie możliwości? Warto rozważyć ofertę brokerów kurierskich, którzy mają z przewoźnikami ustalone niezwykle korzystne stawki i mogą je zaoferować też swoim klientom indywidualnym oraz biznesowym. Polecamy sprawdzić na przykład tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl. Tam możesz wprowadzić informacje na temat swojej przesyłki i otrzymasz propozycje cenowe od różnych przewoźników, by wybrać najkorzystniejszą. Możesz również sprawdzić cenniki poszczególnych firm, np. https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/kurier_48.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany 

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *