Czym jest esperanto?
Czasami można spotkać się z pojęciem jakim jest esperanto. Bardzo często może to być oferta kształcenia umiejętności tego języka. Innym razem może to być po prostu zwykła ciekawostka. Co to jest? Dowiesz się o wszystkim w dalszej części artykułu.
Czym jest esperanto?
To język międzynarodowy, który został stworzony przez Ludwika Łazarza Zamenhofa. Jak do tego doszło? Otóż gramatyka jest opracowana w oparciu o języki europejskie. Oczywiście pojawiają się tam wyjątki. Trzon esperanto stanowią przede wszystkim języki romańskie. W jego obrębie jednak znajdziesz wiele słów z języków germańskich oraz jeszcze innych. Pierwszy podręcznik do nauki tego języka okazał się wyjątkowo ciekawy dla społeczności mówców. Pojawiła się ewolucja języka. Wiele grup używała tego języka i tworzyła w jego obrębie kulturę. Po okresie dwóch dekad od narodzin esperanto, na świecie pojawiły się pierwsze dzieci mówiące w tym języku.
Jakie są cechy języka esperanto?
Jest on przede wszystkim międzynarodowy. Został stworzony właśnie w tym celu, aby ułatwiać komunikację w jednym języku. Dodatkowo esperanto jest neutralny. Nie jest on przypisany do żadnego konkretnego narodu lub kraju. Esperanto oferuje również równość z językowego punktu widzenia. Dlaczego? Otóż nikt nie ma tutaj nad nikim przewagi, ponieważ nie jest on językiem rodzimym dla nikogo. Ze względu na łatwą konstrukcję oraz strukturę języka, nie jest on trudny w nauce. Jest zdecydowanie łatwiejszy niż jakikolwiek inny język obcy. Każdy ma szansę osiągnąć taki sam poziom w tym języku. Dlatego jego nauka ma również charakter sprawiedliwy.
Esperanto jest językiem, który w zamyśle miał być międzynarodowym. Jednak można zobaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości. Na chwilę obecną mianem języka międzynarodowego może cieszyć się przede wszystkim angielski. To właśnie za jego wykorzystaniem rozmawia się z innymi osobami podczas podróży. Język Wielkiej Brytanii stanowi również główny sposób kontaktu w biznesie – pomiędzy poszczególnymi firmami oraz kontrahentami.
Źródło zdjęcia głównego: Etereuti / Pixabay