Czym charakteryzuje się kuchnia turecka?
Kiedy myślimy o kuchni tureckiej, pierwszą rzeczą, jaka wpada nam do głowy jest oczywiście kebab. Chyba ciężko jest znaleźć osobę, która ich nie lubi. Kuchnia turecka jest jednak bardzo bogata w różne smaki i warto się o tym przekonać.
Historia kuchni tureckiej
Początków kuchni tureckiej doszukiwać się można za czasów koczowniczych, czyli wiele lat wstecz. W poszukiwaniu łagodniejszego klimatu nomadowie z gór Ałtaju przywędrowali do Anatolii i szybko przystosowali się oni do nowych warunków. Prowadzili oni pasterskie życie, z tego względu wprowadzili nowe sposoby przyrządzania mięsa oraz przetwarzania mleka. Ich dieta oparta była głównie na baraninie, wołowinie i jagnięcinie, której sposoby przyrządzania są wykorzystywane do dziś. Do pieczenia mięsa wykorzystywali gliniane piece ziemne lub otwarty ogień. Baraninę kroili w drobną kostkę, gotowali w tłuszczu i solili. Innym sposobem konserwacji było suszenie na słońcu przyprawionych plastrów mięsa. Ważny element ich diety stanowił również nabiał. Gotowali oni mleko w dużych, płaskich garnkach na wolnym ogniu. Gdy zaczynało ono kipieć i tworzyła się piano rozlewano je do naczyń i pito. Wyrabiano z niego również jogurty oraz sery.
Czym charakteryzuje się kuchnia turecka?
Na terenie Turcji stykają się różne tradycje kulinarne Europy, Azji i Półwyspu Arabskiego. Właśnie ze względu na swoje położenie, główną cechą charakterystyczną kuchni tureckiej jest swoboda łączenia smaków i rozmaitych składników. Kuchnia turecka bogata jest w sery, warzywa, ryby oraz owoce morza. Najpopularniejszą potrawą jest oczywiście kebab, który jest serwowany jest w chlebie pita razem z surówkami oraz sosami. Przystawki w kuchni tureckiej traktowane są niezwykle popularne w związku z czym niektóre typowe tureckie restauracje serwują wyłącznie przystawki. Turcy uwielbiają również pić herbatę, którą podają zwykle jako słodki lub nawet bardzo słodki napój. Kawę podaje się natomiast na trzy sposoby: jako słodką, półsłodką oraz bez cukru. Trunkiem narodowym jest raki, czyli anyżowa wódka o lekkim smaku lukrecji, którą podaje się schłodzoną.
Bogactwo naturalne Turcji
W Turcji uprawia się aż 86 odmian oliwek, w związku z czym Turcja jest jednym z uznanych producentów oraz eksporterów oliwy. Z tego względu oliwę dodaje się do wszystkich dań. Kuchnia turecka bogata jest w warzywa. Królem tureckich warzyw jest bakłażan. Kraj ten jest czwartym co do wielkości producentem tego warzywa na świecie. W związku z tym bakłażan stanowi składnik wielu dań takich jak sałatki, gulasze, a nawet kebab. Turcy z chęcią spożywają również pomidory, ziemniaki, paprykę, cukinię, kapustę, dynię, ogórki, kalafiora, rukolę oraz cebulę. Turcy zwykle spożywają warzywa faszerowane innymi warzywami, mięsem lub ryżem.
Kuchnia turecka zdecydowanie jest warta spróbowania. Warto również wiedzieć, że Turcy mają wyjątkowy stosunek do pokarmów. Przede wszystkim nie mogą oni spożywać wieprzowiny oraz krwi zwierzęcej. Celebrują oni również każdy posiłek, dlatego pośpiech w trakcie jedzenia również nie jest wskazany. Napoje również traktowane są z odpowiednią uwagą.
Źródło zdjęcia głównego: Alanyadk / Pixabay