Czy warto uczyć się tureckiego?

Czy warto uczyć się tureckiego?

Turecki dla wielu w pierwszej chwili wydaje się na pierwszy rzut oka kosmicznym językiem. Jednak warto zagłębić się w gramatyczne oraz słowne zagadnienia tego języka. Czy warto? Czy trudno? Na te wszystkie pytania odpowiemy.

Czy warto uczyć się tureckiego?

Tak – to na pewno odpowiedź na Twoje pytanie, jeśli planujesz wybierać się do Turcji. Otóż z reguły jeśli spotkasz jakiegokolwiek Turka i zapytasz go o jego umiejętności władania angielskim, usłyszysz zapewne negatywną odpowiedź. Nie dogadasz się z Turkiem w angielskim. Dlatego planując wyjazd do Turcji, ucz się tureckiego. Inaczej ani rusz!

wybrzeże Turcji - czy warto uczyć się języka tureckiego
smuldur / Pixabay

Czy turecki jest trudny?

Jedną z największych trudności tureckiego jest przede wszystkim jego wymowa. Dodatkowo jeśli dokonasz nawet najmniejszej pomyłki, wówczas możesz zostać źle zrozumiany, ponieważ Twoja wypowiedź będzie nagle oznaczała zupełnie, co innego. Dlatego jest to język, który wymaga przede wszystkim ostrożności. Gramatyka obfituje w wiele końcówek, które znacznie zmieniają znaczenie wyrazu. Turecki bardzo często ma wiele podobieństw do niemieckiego. Dlatego jeśli lubisz ten język, wówczas powinieneś nie mieć większych problemów z nauką.

Przykładowe zwroty w języku tureckim:

TAK – Evet

NIE – Hayir

PROSZĘ BARDZO – Rica ederim.

DZIĘKUJĘ – Teşekkürler. / Teşekkür ederim.

PRZEPRASZAM (ZACZEPIAJĄC NIEZNAJOMEGO) – Pardon

PRZEPRASZAM. PRZYKRO MI – Affedersiniz./Özür dilerim

DZIEŃ DOBRY (RANO) – Günaydin

DZIEŃ DOBRY (POPOŁUDNIU) – Iyi günler

DOBRY WIECZÓR – Iyi akşamlar

DO WIDZENIA – Allahaismarladik

DOBRANOC – Iyi geceler

czy warto uczyć się języka tureckiego - biała budowla w Turcji
Tedd / Pixabay

Oczywiście tak, jak wszystko również trudność języków jest pojęciem względnym. Dla jednej osoby może okazać się, że jest łatwy, a dla drugiej jego nauka będzie istną męczarnią. Turecki straszy przede wszystkim końcówkami, które dodaje się do poszczególnych słów. Jednak dla chcącego nic trudnego i na pewno opanujesz również to!

Źródło zdjęcia głównego: LoggaWiggler / Pixabay1 thought on “Czy warto uczyć się tureckiego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *