7 (starych) cudów świata – Piramida Cheopsa
Na świecie jest wiele przepięknych budowli, które zachwycają swoim wyglądem lub swoją potęgą i wielkością. Wyróżnia się 7 (starych) cudów świata. Jednym z nich jest Piramida Cheopsa. Można o niej usłyszeć również pod innymi nazwami takimi, jak Wielka Piramida lub piramida Chufu. Czym zachwyca? Co warto wiedzieć? O wszystkim dowiesz się dalej!
Nazwa piramidy Cheopsa
Powstała ona z dwóch słów: achetu i Chufu. Pierwszy wyraz oznacza horyzont, natomiast Chufu to po prostu Chufu, czyli określenie Cheopsa. Dlatego w wolnym tłumaczeniu wychodzi Horyzont Chufu.
Schemat przekroju Piramidy Cheopsa
W przypadku, kiedy dochodzi do analizowania budowy jakiejkolwiek budowli, zwłaszcza tej antycznej, dochodzi wówczas do obserwacji ciekawych rozwiązań architektonicznych. W przypadku Piramidy Cheopsa można wyróżnić między innymi takie punkty, jak pierwotne wejście oraz obecne wejście, Korytarz Zastępujący, Korytarz Wstępujący, korytarz poziomy, Wielka Galeria, pasaż, niedokończona komora oraz wiele innych.
Budowa Piramidy Cheopsa
Sama budowa piramidy trwała aż 20 lat. Cheops zaprzęgał do pracy wszystkich Egipcjan. Jedne osoby miały obowiązek transportować kamienie z arabskich gór do Nilu. Inni pływali na łodziach i odbierali je przez rzekę. W ten sposób odbywała się praca 100 000 osób. Sama piramida była budowana na kształt schodów.
Spekulacje?
Piramida Cheopsa jest przyczyną powstawania wielu pseudonaukowych spekulacji. Przykładowo bardzo często w jej przypadku poruszana jest kwestia mistycznych liczb. Matematycy obliczają obwody oraz długości korytarzy otrzymują „zakodowane” matematyczne wzory, dane astronomiczne lub przepowiednie dotyczące przyszłych losów świata.
Piramida Cheopsa charakteryzuje się przede wszystkim ciekawą historią. Można szukać na jej temat wielu ciekawostek. To ogromna budowla, która swoim ogromem jest porównywana z największymi monumentami. Warto wiedzieć również, że Piramida Cheopsa powstała na sztucznie wyrównanym terenie. Poszczególne boki podstawy są ustawione względem czterech stron świata. Można tutaj wykryć dokładność, co do 4 minut kątowych. Ile ważą kamienne bloki? Otóż wapienie liczą sobie aż 2,5 tony.
Źródło zdjęcia głównego: spirit111 / Pixabay