7 (starych) cudów świata – Piramida Cheopsa

7 (starych) cudów świata – Piramida Cheopsa

Na świecie jest wiele przepięknych budowli, które zachwycają swoim wyglądem lub swoją potęgą i wielkością. Wyróżnia się 7 (starych) cudów świata. Jednym z nich jest Piramida Cheopsa. Można o niej usłyszeć również pod innymi nazwami takimi, jak Wielka Piramida lub piramida Chufu. Czym zachwyca? Co warto wiedzieć? O wszystkim dowiesz się dalej!

Nazwa piramidy Cheopsa

Powstała ona z dwóch słów: achetu i Chufu. Pierwszy wyraz oznacza horyzont, natomiast Chufu to po prostu Chufu, czyli określenie Cheopsa. Dlatego w wolnym tłumaczeniu wychodzi Horyzont Chufu.

Schemat przekroju Piramidy Cheopsa

W przypadku, kiedy dochodzi do analizowania budowy jakiejkolwiek budowli, zwłaszcza tej antycznej, dochodzi wówczas do obserwacji ciekawych rozwiązań architektonicznych. W przypadku Piramidy Cheopsa można wyróżnić między innymi takie punkty, jak pierwotne wejście oraz obecne wejście, Korytarz Zastępujący, Korytarz Wstępujący, korytarz poziomy, Wielka Galeria, pasaż, niedokończona komora oraz wiele innych.

PublicDomainPictures / Pixabay

Budowa Piramidy Cheopsa

Sama budowa piramidy trwała aż 20 lat. Cheops zaprzęgał do pracy wszystkich Egipcjan. Jedne osoby miały obowiązek transportować kamienie z arabskich gór do Nilu. Inni pływali na łodziach i odbierali je przez rzekę. W ten sposób odbywała się praca 100 000 osób. Sama piramida była budowana na kształt schodów.

Spekulacje?

Piramida Cheopsa jest przyczyną powstawania wielu pseudonaukowych spekulacji. Przykładowo bardzo często w jej przypadku poruszana jest kwestia mistycznych liczb. Matematycy obliczają obwody oraz długości korytarzy otrzymują „zakodowane” matematyczne wzory, dane astronomiczne lub przepowiednie dotyczące przyszłych losów świata.

spirit111 / Pixabay

Piramida Cheopsa charakteryzuje się przede wszystkim ciekawą historią. Można szukać na jej temat wielu ciekawostek. To ogromna budowla, która swoim ogromem jest porównywana z największymi monumentami. Warto wiedzieć również, że Piramida Cheopsa powstała na sztucznie wyrównanym terenie. Poszczególne boki podstawy są ustawione względem czterech stron świata. Można tutaj wykryć dokładność, co do 4 minut kątowych. Ile ważą kamienne bloki? Otóż wapienie liczą sobie aż 2,5 tony.

Źródło zdjęcia głównego: spirit111 / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *