Co zwiedzić w Szklarskiej Porębie i okolicy?

Co zwiedzić w Szklarskiej Porębie i okolicy?

Nie tylko za granicą można dobrze wypocząć w górach. W Polsce też znajdują się piękne pasma górskie. Dziś zapraszam was do Karkonoszy, czyli co warto zwiedzić w Szklarskiej Porębie oraz jej okolicy.

Atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie i okolicy

Nie każdy lubi iść na żywioł i na miejscu decydować się co zwiedzić. Niektórzy wolą zawczasu przygotować plan pobytu i zwiedzania. Dla takich osób przychodzimy z pomocą i prezentujemy najlepsze atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie, które koniecznie musisz uwzględnić w swoich planach.

Wodospad Kamieńczyka

Co prawda znajduje się w okolicy Szklarskiej Poręby, ale jest to najwyższy wodospad w Karkonoszach. Wodospad Kamieńczyka spada kaskadami z 27 metrów do Wąwozu Kamieńczyka, którego ściany osiągają wysokość ok. 25 metrów. Położony jest na czerwonym szlaku prowadzącym ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Wodospad możemy obejrzeć z dwóch stron. Na wysokości schroniska „Kamieńczyk” można podejść do ogrodzenia, wtedy będziemy mogli podziwiać jego górną część lub zjeść do wąwozu, po specjalnie przygotowanej platformie.

Złoty Widok

Punkt widokowy, z którego widać prawie całe Karkonosze. Mieści się on na wysokości 585 m n.p.m. Z punktu widokowego rozciąga się panorama Karkonoszy od Śnieżki po Szrenicę. Skałki położone są nad Doliną Kamiennej, w pobliżu skał znajduje się niebieski szlak turystyczny.

Stara Chata Walońska „JUNA”

Położona jest na obszarze dawnej osady leśnej przy czarnym szlaku tzw. Czeskiej Ścieżce. Walończycy byli znawcami w dziele wydobywania cennych minerałów. Obecnie ich tradycje podtrzymywane są przez Sudeckie Bractwo Walońskie, którego siedzibą jest właśnie Chata Walońska. Zwiedzający mogą spotkać tutaj Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego oraz Walończyków w ich tradycyjnych strojach, poznać ich historie, legendy, a także zdobyć pierwszy stopień wtajemniczenia walońskiego.

pokojemalwa / Pixabay

Dinopark

Atrakcja idealna dla rodzin z dziećmi. Znajdują się tu rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Rozmieszczone są one pośród wzgórz i skał na terenie lasu. Wykonane są one tak, że wyglądają jak żywe. Na zwiedzających czeka również kino 5D. Seans w takim kinie dostarcza rozrywki każdemu widzowi, niezależnie od wieku. Dla najmłodszych odkrywców przygotowano m.in. olbrzymią piaskownicę z umieszczonym w niej szkieletem dinozaura.

Termy Cieplickie

To nowoczesny kompleks basenów i SPA, idealne miejsce do wypoczynku dla całych rodzin. Położony jest u podnóża Karkonoszy oraz w pobliżu dwóch zabytkowych parków. Głównymi atrakcjami są: basen rekreacyjny z torami pływackimi, 2 brodziki dla dzieci ze zjeżdżalnią i tryskaczami, 2 baseny termalne z atrakcjami tj. hydromasaże, huśtawka i leżaki wodne, zewnętrzny basen termalny oraz basen rekreacyjny ze zjeżdżalniami, leżakami oraz koszami do gry w basketball. Kompleks basenów uzupełniony jest strefą SPA obejmującą: sauny fińskie, saunę parową i infrared, bicze wodne, jacuzzi, grotę śnieżną, fontannę lodową, strefę relaksu z podgrzewanymi leżankami oraz gabinet do masażu.

Muzeum energetyki

Muzeum mieści się w budynku starej siłowni wodnej. Odwiedzający mogą tu zobaczyć urządzenia wykorzystywane dawnej w energetyce.  Na zwiedzających czeka tu blisko 600 eksponatów związanych z energetyką – czasopisma, książki, mundur inżyniera energetyka czy adresograf z 1925 roku. Jedną z największych atrakcji jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

lukaszpodgorski / Pixabay

Decydując się na wyjazd w góry, nie musisz skupiać się jedynie na pięknych widokach. W Szklarskiej Porębie znajdziesz również inne ciekawe atrakcje.

Źródło zdjęcia głównego: pokojemalwa / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *