Co warto zwiedzić w Kielcach?
Po wypadach w góry czas na wycieczkę do województwa świętokrzyskiego. Kielce, to kolejne miasto, którego atrakcje turystyczne wam przybliżymy. Prezentujemy listę najciekawszych, naszym zdaniem, miejsc w Kielcach.
Atrakcje turystyczne w Kielcach
Planujesz wypad do Kielc? Koniecznie musisz zobaczyć te miejsca!
Pałac Biskupów Krakowskich
Pałac z epoki Wazów wzniesiony z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika. Obecnie mieści się w nim Muzeum Narodowe. Na parterze znajduje się galeria malarstwa polskiego, gdzie możemy podziwiać dzieła artystów takich jak Stanisław Wyspiański, Juliusz Kossak, Antoni Gierymski, czy Jacek Malczewski. Na piętrze znajdują się XVII i XVIII wieczne obrazy, meble, gobeliny bądź inne wyroby rzemiosła artystycznego. Na terenie zamku mieści się również galeria sztuki zdobniczej, wystawa militariów oraz sala Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast na tyłach zamku mieści się ogród w stylu włoskim.
Karczówka
Rezerwat krajobrazowy utworzony w 1953 roku. Obejmuje on wzgórze Karczówka z wyjątkiem części północnego stoku oraz jego wierzchołka. Na obszarze wzgórza zachowały się liczne ślady górnictwa – zapadliska w miejscach szybów oraz hałdy, które obecnie są porośnięte lasem. Karczówka stanowi charakterystyczny element krajobrazu zachodniej części miasta i powszechnie słynie jako miejsce spacerów i wycieczek.
Muzeum Zabawek
Zdecydowanie nie jest to muzeum jedynie dla dzieci. Powstało w 1979 roku z inicjatywy Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich. W zbiorach muzeum znajduje się ok 4,5 tysiąca zabawek z całego świata, między innymi niemiecka woskowa lalka z XVIII wieku, XIX-wieczne klocki ceramiczne Richtera czy niemieckie lalki z przełomu XIX i XX wieku. W czasie wakacji w muzeum działa Letnia Szkołą Modelarstwa. We wrześniu natomiast organizowany jest Kielecki Festiwal Zabaw, Zabawek i Widowisk, którego jedną z największych atrakcji jest Europejska Olimpiada Zabaw Dawnych i Zapomnianych. Uczestnicy mogą zmierzyć się w takich konkurencjach jak gra w cymbergaja, serso, zośkę, klasy, biegi z fajerką, wyścigi na hulajnogach oraz ciuciubabka.
Aleja Sław
Założona została w 2005 roku. Mieści się na terenie Skweru im. Szarych Szeregów. W alei umieszczane są popiersia ludzi kultury XX wieku. Znajdują się tu rzeźby muzyka i kompozytora Georga Gershwina, tancerki Galiny Ułanowej, piosenkarza, kompozytora i poety Marka Grechuty, malarza Salvadora Dalego czy pisarza Marka Hłaski. Popiersia wykonane są z brązu i ustawione na jednakowych granitowych postumentach i sukcesywnie ich przybywa.
Park miejski im. Stanisława Staszica
Magiczne miejsce, wspaniała oaza spokoju w samym centrum miasta. W parku znajdują się długie alejki, stare, pokaźnych rozmiarów drzewa, których jest ponad tysiąc. Są to między innymi kasztanowce, robinie akacjowe, jesiony, lipy, wiązy oraz klony. Znajdziemy tu także staw z fontanną zamontowaną pod taflą wody z dyszami w kształcie ryb, czy rzeźbę „Przysięga miłości”. Na terenie parku znajduje się również kilka pomników – Stefana Żeromskiego, czy Stanisława Staszica. Na terenie parku znajduje się również ptaszarnia, gdzie podziwiać możemy przeróżne gatunki ptaków. Nie brakuje tu kawiarenek, cukierni i lodziarni, dzięki czemu jest to świetne miejsce na odpoczynek.
Zdecydowanie, nie są to jedyne miejsca warte do odwiedzenia w Kielcach. Znacie jeszcze inne? Koniecznie się z nami podzielcie!
Źródło zdjęcia głównego: jarmoluk / Pixabay