Co zwiedzić w Łodzi?

Co zwiedzić w Łodzi?

Łódź słynie z tego, że jest jednym z brzydszych miast Polski. Jednak nie warto wyrabiać sobie zdania o jakimś mieście dopóki się go nie odwiedzi. Przedstawiamy propozycje miejsc, które warto zwiedzić w Łodzi.

Miejsca, które warto zwiedzić w Łodzi

Nie warto wypowiadać się o danym miejscem, dopóki się go nie zobaczy, dlatego prezentujemy miejsca, które warto się zwiedzić w Łodzi.

Dworzec Łódź Fabryczna

Kiedy planujesz wybrać się do Łodzi pociągiem, zwiedzanie zaczniesz prawdopodobnie od dworca Łódź Fabryczna. Warto go zwiedzić, głównie dlatego, że zachwyca swoim wyglądem. Znajduje się on w Nowym Centrum Łodzi, dlatego będzie dobrym miejscem wypadowym do innych lokalizacji.

Manufaktura

Obecnie łódzka Manufaktura kojarzy się głównie z centrum handlowym. Powstała ona na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Nie jest to zwyczajne centrum handlowe. Jest to kompleks, na którego terenie znajdują się, którego znajdują się kawiarnie, restauracje, centrum rozrywki i rekreacji, fitness klub, skate park, oddział Muzeum Sztuki, Kinderplaneta, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Experymentarium – zalążek muzeum techniki, a także Międzynarodowe Centrum Promocji Mody.

PrzemekBe / Pixabay

Las Łagiewnicki

Jest to jeden z największych kompleksów leśnych w Europie znajdujący się w granicach miasta. Las Łagiewnicki zajmuje powierzchnię ponad 1200 hektarów. Stanowi on idealne miejsce na spacer, przejażdżkę rowerową czy idealne miejsce do biegania. W głębi Łagiewnik znajdują się zabytkowe drewniane kapliczki z XVII i XVIII wieku a także klasztor franciszkanów. Podczas lata, na terenie Arturówka funkcjonuje strzeżone kąpielisko na rzece Bzurze stawów.

Ulica Piotrowska

Ulica Piotrowska to chyba najsłynniejszy deptak w Polsce. Zachwycić mogą nie tylko kamienice, ale także atrakcje, które można znaleźć na niektórych podwórkach. Jednym z przykładów może być Off Fabryczna, która jest dobrym przykładem, jak można wykorzystać pofabryczne budynki. Na wschód od ulicy Piotrowskiej znajduje się EC1. EC1 to centrum edukacyjne i kulturowe, które powstało na terenie dawnej łódzkiej elektrowni. Znajduje się tu między innymi Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium.

Muzeum Kanału „Dętka”

Mało kto ma świadomość, że pod Łodzią znajduje się imponująca sieć kanałów wraz z tzw. podziemną katedrą. Większość z kanałów jednak nie jest udostępniona do zwiedzania. Mimo wszystko turyści mogą zajrzeć do „Dętki”, czyli zabytkowego zbiornika na deszczówkę. Kanał powstał w 1926 roku, a zaprojektował go William Lindley. Mieści się tu specjalna trasa turystyczna, którą wzbogacił artysta Robert Kuśmirowski. Spacer po kanale odbywa się w grupach, które prowadzi przewodnik i trwa on mniej więcej pół godziny.

Plac Wolności

Dawniej nazywany był Nowym Rynkiem. Zdecydowanie zalicza się do miejsc, które warto zwiedzić w Łodzi. Niektórzy mówią, że właśnie tu zaczyna się Łódź. Znajdują się tutaj: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Kościół Zesłania Ducha Świętego i Archiwum Państwowe w Łodzi. Plac ma kształt ośmiokąta, co sprawia, że jest on niezwykle wyjątkowy.

Z pewnością nie są to jedyne miejsca, które warto zwiedzić w Łodzi. Jest to jedynie nasza sugestia, co wziąć pod uwagę, planując pobyt w Łodzi.

Źródło zdjęcia głównego: jia3ep / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *