Co warto zwiedzić w Rosji? Cz. II.

Co warto zwiedzić w Rosji? Cz. II.

Powoli ucichły echa mundialu w Rosji, a kibice powoli przygotowują się do kolejnego w Katarze. Na chwilę wszyscy przestali mówić o polityce, a zaczęli zachwycać się wielką piłką, ludźmi i samym krajem. Pora sprawdzić, jakie atrakcje czekały w kolejnych mundialowych miastach.

Kaliningrad

Stolica obwodu Kaliningradzkiego jest nam o wiele bliższa, szczególnie ze względu na odległość. W centrum miasta znajduje się Plac Zwycięstwa, na którym znajduje się konsekrowany w 2006 roku sobór Chrystusa Zbawiciela – najwyższy budynek w mieście. Warto odwiedzić także Rynek Centralny – bazar na którym można kupić praktycznie wszystko. 21-piętrowa konstrukcja, która robi ogromne wrażenie to Dom Sowietów. Miał być siedzibą administracji, jednak nigdy nie doczekał się otwarcia, dlatego obecnie niszczeje. Kolejnym punktem na turystycznej mapie powinna być katedra w Kaliningradzie na tyłach, której znajduje się mauzoleum Immanuela Kanta. Będąc w Kaliningradzie, można także udać się do Muzeum Oceanu Światowego, gdzie znajdziemy radziecką łódź podwodną z 1968 roku czy statek łączności kosmicznej „Wiktor Pacajew”. W Kaliningradzie nie mogło zabraknąć pomnika Lenina, za którego plecami znajduje się Dom Sztuki, do którego bilet wstępu kosztuje około 12 złotych.

Niżny Nowogród

Bogaci kupcy oraz przedsiębiorcy uczynili Niżny Nowogród pięknym miastem. Piękna architektura, której wspaniałym przykładem jest usytuowany na wschodnim brzegu rzeki Oki kreml. Powstał w XVI wieku na podstawie projektu Piotra Friazina. Warto także zwrócić uwagę na wybudowany w 1826 roku okazały pomnik Kuźmy Minina przypominający o walkach z Polakami. Do ważnym zabytków Niżnego Nowogrodu należą także: XVII-wieczny barokowy kremlowski Sobór św. Michała Archanioła, XVII-wieczna Cerkiew Uspieńska pw. Zaśnięcia Matki Bożej pochodzący z przełomu XIX i XX wieku, budynek teatru miejskiego, Muzuem Gorkiego, Cerkiew Smoleńskiej Ikony Matki Bożej w Gordiejewce oraz liczne XVII wieczne barokowe zabudowania mieszkalne z kilkunastoma prawosławnymi cerkwiami.

comrade_petruha / Pixabay

Wołgograd

Miasto leżące nad Wołgą, to nie tylko stadion. W Wołgogradzie nie brakuje perełek architektury sakralnej. Należą do nich m. in. katedra kazańska, kościół św. Mikołaja i świątynia św. Jana Chrzciciela. Warto także odwiedzić Dom Pawłowa, czyli kamienicę, w której Jakow Pawłow dowodził redutą sił radzieckich podczas obrony Stalingradu w 1943 roku. W Wołgogradzie znajduje się także Fontanna Barmalej, pomnik Vasily’ego Chuikova oraz monument tramwaju. Warto odwiedzić Galerię Wojennej Chwały, w której pali się wieczny płomień na pamiątkę poległych podczas obrony Wołgogradu przed III Rzeszą.

Samara

Port rzeczny leżący nad Wołgą. Wielki ośrodek przemysłu maszynowego, metalowego, petrochemicznego, spożywczego i lekkiego. Znaleźć tu można, chociażby bunkier Stalina oraz dom-muzeum Lenina. Warto także zajrzeć do Synagogi Chóralnej w Samarze, czyli głównej synagogi miejskiej zbudowanej na początku XX wieku. Dla fanów muzeum idealnym miejscem będzie Galileo Park – nowoczesne naukowe muzeum – idealna rozrywka zarówno dla młodszych jak i starszych odwiedzających.

shelma25 / Pixabay

To jeszcze nie wszystkie mundialowe miasta w Rosji. Sprawdźcie koniecznie w III części, co jeszcze można zobaczyć w Rosji.

Źródło zdjęcia głównego: Tama66 / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *