Co warto zwiedzić w Rosji? Cz. I.

Co warto zwiedzić w Rosji? Cz. I.

Emocje po piłkarskich mistrzostwach w Rosji jeszcze nie odpadły, więc to dobry czas aby dowiedzieć się jakie atrakcje czekają na turystów w tym państwie. Mecze rozgrywane były na 12 stadionach w 11 miastach. Warto przekonać się, co miasta mundialowe mają do zaoferowania poza stadionami.

Moskwa

Decydując się na zwiedzanie Moskwy, koniecznie należy udać się na Kreml, czyli najbardziej charakterystyczny i znany kompleks architektury rosyjskiej. W jego skład wchodzą warownia wraz z zabudowaniami książęcymi, cerkwie oraz budynki administracyjne. Serce Moskwy stanowi Plac Czerwony wraz z Cerkwią Wasyla Błogosławionego i Mauzoleum Lenina, które także warto odwiedzić. Rosja słynie także z ogromnego przepychu, którego przykładem może być dzielnica Arbat, która dawniej była dzielnicą arystokratyczną. Skupia ona wiele cennych zabytków takich jak cerkiew Zbawiciela na Piaskach, pomnik Bułata Okudżawy; budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Moskiewskie Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina. Godne uwagi ze względu na architekturę jest metro w Moskwie. Uważane jest za wzorcowy przykład socrealizmu. Wnętrza stacji przypominają pałace, a pod sufitami zawieszone są misternie wykonane żyrandole. Fanom architektury sakralnej z pewnością spodoba się Klasztor Nowodziewiczy, który wybudowany został w XVI wieku. Nazywany jest często małym Kremlem.

Vladvictoria / Pixabay

Petersburg

Petersburg wręcz obfituje w zabytki. Jak mówią o nim poeci – jest on ogromną szkatułą carską pełną skarbów. Jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest Carskie Sioło, czyli XVIII-wieczny kompleks pałacowo-parkowy, który dawniej był siedzibą carów. Kolejnym zespołem pałacowo-parkowym jest Peterhof, który założony został przez Piotra I. Wyróżnia się podziałem na ogród francuski oraz angielski. W Rosji także budownictwo sakralne, czego przykładem są Sobór św. Izaaka, czy Sobór Smolny. Najstarszym budynkiem w mieście jest Twierdza Pietropawłowska, która znajduje się na wyspie zajęczej. Wybudowano ją w kształcie sześciokąta, dlatego na jej terenie znajduje się sześć kamiennych bastionów. Na jej terenie znajduje się również sobór św. Piotra i Pawła oraz XX-wieczny pomnik Piotra Wielkiego. Admiralicja to jeden z najlepszych przykładów dobrze zachowanego w Petersburgu rosyjskiego stylu Empire.

Kazań

Kazań, jak na mundialowe miasto przystało, może się pochwalić nie tylko stadionem, ale również architekturą, w dużej mierze sakralną. Miasto słynie z różnorodności kulturowej, przez co znajdziemy tutaj świątynie różnych religii. Warto poświęcić czas, aby zwiedzić Meczet Ał-Mardżani, Monaster Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół katolicki, kościół ewangelicki, Świątynię wszystkich religii oraz Sobór Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Warto zdecydować się również na nieco kultury w mieście. Zarówno Teatr Opery i Baletu jaki i Tatarski Teatr Dramatu imienia Kamala przyciągają na widownię tłumy widzów. Warto na własnej skórze przekonać się dlaczego.

6649312 / Pixabay

To tylko trzy z mundialowych miast w Rosji. Jesteście ciekawi, co czeka turystów w następnych? Koniecznie zajrzyjcie do kolejnego wpisu.

Źródło zdjęcia głównego: azazelok / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *