Podróż pociągiem – wady, zalety i ceny

Podróż pociągiem – wady, zalety i ceny

Masz ochotę wyskoczyć gdzieś na weekend? Bagaż już spakowany, cel podróży obrany, pozostało tylko wybrać środek transportu. Zastanawiasz się, czy warto podróżować pociągiem? Pomożemy Ci podjąć decyzję.

Ile kosztuje bilet na pociąg?

Polskie Koleje Państwowe są owiane niechlubną sławą. Mówi się, że drogo, brzydko i nie warto. Czy rzeczywiście tak jest? Mimo ostatniej noworocznej wpadki, kiedy powracający z zakopiańskiego Sylwestra mieli problem, żeby wsiąść do pociągu, coraz więcej słyszy się o inwestycjach w kolej. Coraz więcej tras jest modernizowanych i coraz więcej nowych składów wyjeżdża na tory. PKP umożliwia sprawdzenie na swojej stronie rozkładu jazdy, wyboru połączenia i zakupienia biletu przez internet. W tabeli zebraliśmy ceny biletów normalnych dla najpopularniejszych połączeń.

Połączenie

Przewoźnik

TLK*

IC*

EIC*

EIP*

Warszawa Centralna – Kraków Główny

60 zł

62 zł

139 zł

150 zł

Warszawa Centralna – Poznań Główny

54,90 zł

54,90 zł

139 zł

Warszawa Centralna – Zakopane

68 zł

145 zł

Warszawa Centralna – Łódź Fabryczna

28 zł

28 zł

Warszawa Centralna – Gdańsk Główny

63 zł

139 zł

150 zł

Warszawa Centralna – Szczecin Główny

72 zł

72 zł

144 zł

*Cena biletu w 2 klasie

Podróż pociągiem z psem również jest możliwa, jednak należy wnieść dodatkową opłatę. Opłata za przewóz psa w PKP Intercity wynosi 15,20 zł natomiast w POLREGIO 4,50zł.

Engin_Akyurt / Pixabay

Jak podróżować pociągiem?

Podróż pociągiem lepiej zaplanować z wyprzedzeniem. PKP oferuje atrakcyjne zniżki dla podróżujących, nawet do -30%, kiedy zdecydujemy się na zakup biletu kilka tygodni przed podróżą. Na często uczęszczanych trasach w pociągach TLK i IC obowiązuje również oferta biletów taniomiastowych. Oferta dotyczy jedynie drugiej klasy. Średnia zniżka taniomiastowa na danej trasie wynosi około 20%. Warto również ubrać się w coś wygodnego na podróż. Należy również pamiętać, aby wszystkie wartościowe rzeczy mieć przy sobie. Szczególną uwagę należy zachować przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu. W tłumie łatwiej o kradzież. Wybierając się w dłuższą podróż, warto zaopatrzyć się w jedzenie i coś do picia oraz małą poduszkę bądź wygodny sweter, jeśli planujemy się zdrzemnąć w czasie podróży. Bezpieczniej jest również wybierać przedziały, w których ktoś już jest, ale unikać agresywnych bądź pijanych współpasażerów. Warto również zabrać ze sobą coś na nudę, jakąś książkę lub gazetę.

Gdzie warto podróżować pociągiem?

Obecnie w prawie wszystkich większych i mniejszych miastach możemy znaleźć stacje kolejowe. Pociągiem możemy dojechać prawie wszędzie, gdzie zapragniemy. Czasami jest to tylko kwestia kilku przesiadek. Mając w planach wyjazd do większego miasta, warto zdecydować się na pociąg. W ten sposób na pewno unikniemy korków na trasie i oszczędzimy sporo na podróży. Dworce często znajdują się blisko centrum miasta, co zdecydowanie ułatwia dalsze poruszanie się i zwiedzanie.

Free-Photos / Pixabay

Wady i zalety podróży pociągiem

Zalety: Wady:
  • Tanio
  • Wygodnie
  • Szybko
  • Wagony barowe
  • Możliwość zakupu biletu przez Internet
  • Ulgi i promocje
  • Opóźnienia
  • Uzależnienie od lokalizacji dwora oraz rozkładu jazdy
  • Ilość podróżnych
  • Ceny posiłków w wagonach barowych

Jak wspominaliśmy wcześniej, bilety na pociąg są stosunkowo tanie i można zakupić je przez Internet. PKP oferuje również pełno atrakcyjnych promocji i mnóstwo ulg dla swoich pasażerów. Pociągi długodystansowe często posiadają wagony barowe. Często pociągiem możemy dostać się zdecydowanie szybciej do celu naszej podróży w porównaniu do autokaru bądź samochodu. Podróż pociągiem jest również wygodna. W czasie podróży mamy możliwość rozprostowania nóg a siedzenia są całkiem wygodne. Podróżując na dłuższe trasy mamy również możliwość wykupienia miejsca w wagonie sypialnym. Minusem są zdecydowanie opóźnienia pociągów sięgające czasami nawet do kilku godzin. Decydując się na podróż pociągiem, jesteśmy również uzależnieni od lokalizacji dworca oraz rozkładu jazdy. To my musimy dostosować się do rozkładu i nie ma możliwości, żeby pociąg zabrał nas spod naszego domu, chyba że mieszkamy przy stacji kolejowej. Często w okresie świąt bądź wakacji pociągi są wręcz przepełnione, co obniża komfort podróży. Mimo iż wagony barowe znajdują się w pociągu, cechy posiłków już nie są tak przystępne jak ceny biletów.

fancycrave1 / Pixabay

Pociąg, jak każdy środek transportu ma swoje wady. Jednak zdecydowanie więcej można znaleźć zalet, dzięki czemu naszym zdaniem warto podróżować pociągiem.

Źródło obrazka wyróżniającego: JESHOOTS-com / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *