Specjały kuchni słowackiej w Twoim domu

Specjały kuchni słowackiej w Twoim domu

Kontynuujemy nasze kulinarne podróże, a naszym kolejnym przystankiem będzie Słowacja. Pora dowiedzieć się jak przygotować specjały kuchni słowackiej w swoim domu.

Cechy charakterystyczne kuchni słowackiej

Kuchnia słowacka nie jest wolna od innych wpływów kulturowych, dlatego zauważyć można że w mniejszym lub większym stopniu różni się w różnych regionach Słowacji. Za początki kuchni słowackiej przyjmuje się czasy, gdy większość ludzi mieszkała na wsi na samodzielnym utrzymaniu, import żywności był bardzo ograniczony i nie znano nowoczesnych metod konserwacji i przetwórstwa, dlatego kuchnia uzależniona była od podstawowych produktów żywnościowych takich jak pszenica, ziemniaki, mleko i produkty mleczne, mięso wieprzowe, kiszona kapusta i cebula. W mniejszym stopniu wykorzystywano wołowinę, drób, jagnięcinę, mięso kozie, jaja, niektóre lokalne warzywa i owoce oraz grzyby. Przyprawy nie były używane, a zamiast tłuszczów roślinnych używano masła i tłuszczów zwierzęcych. Współczesna kuchnia natomiast uległa natomiast wpływom różnych kuchni świata i korzysta z wielu różnych składników, przypraw i produktów wysoko przetworzonych. Dania takie jak Halušky, Lokše, Bryndzové pirohy, Parené buchty czy Široké rezance s tvarohom a slaninou to największe specjały kuchni słowackiej.

TheVirtualDenise / Pixabay

Specjały kuchni słowackiej w Twoim domu, czyli przepis na Halušky

Specjały kuchni słowackiej można bez problemu przygotować we własnym domu. Dziś prezentujemy przepis na Halušky.

Składniki:

Kluski:
  • 1,5 kg ziemniaków
  • 2 jajka
  • 60 dag mąki krupczatki
  • Sól
Omasta:
  • 20 dag bryndzy
  • 17 dag słoniny
  • 15 dag boczku
  • 50-100 ml mleka (do rozrzedzenia bryndzy)
  • Pieprz do smaku

Przygotowanie:

Ziemniaki ścieramy na tarce o drobnych oczkach, następnie dodajemy do tego jajka i mąkę i wyrabiamy ciasto. Powinno być dość rzadkie. Następnie gotujemy osoloną wodę. Kluski można formować za pomocą specjalnej tarki z dużymi otworami lub z deski, czyli masę kładziemy na deskę i ściągamy za pomocą noża malutkimi porcjami do wody. Kluski gotujemy około minut. Boczek oraz słoninę kroimy następnie w kostkę, podsmażamy, aż słonina się wytopi. Następnie rozdrobnioną brynzę mieszamy z mlekiem, doprawiamy pieprzem i mieszamy z kluseczkami. Podajemy je na talerzu z okraską ze słoniny i boczku.

Źródło zdjęcia głównego: DavidRockDesign / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *