Czym robić zdjęcia. Smartfon czy aparat?

Czym robić zdjęcia. Smartfon czy aparat?

Jednym ze standardowych pytań w przypadku fotografowania, które każdy zadaje sobie podczas przygotowań do dalszej wyprawy, jest właśnie sprzęt. Czy lepiej jest się zdecydować na smartfony, czy jednak zaufać starej dobrej lustrzance? Zdania jak w każdej kwestii są oczywiście dość mocno podzielone, co nie powinno raczej nikogo zdumiewać.

Aparat lustrzany

W przypadku sprzętu typowo fotograficznego na pewno możemy się spodziewać bardzo ciekawych efektów naszej pracy. W albumie pojawią się ciekawe ujęcia naszych podroży. Jednak pierwsze pytanie jest proste, czy mamy sposobność do przewożenia takiego sprzętu? Oczywiście fotografie z tak profesjonalnego aparatu nie ma co porównywać z najlepszymi aparatami telefonicznymi. Przy czym smartfon wsadzamy w kieszeń i tyle. Cały sprzęt mamy cały czas przy sobie. Natomiast w przypadku aparatów są to już urządzenia o sporych gabarytach. W dodatku przydatna jest również wiedza na temat ich obsługi, bo nie należy ona dla najłatwiejszych zwłaszcza w przypadku, kiedy chcemy wykorzystywać wszystkie jego funkcje oraz tryby fotografowania. Z reguły na samym aparacie mało kiedy się kończy, ponieważ dochodzą do tego jeszcze odpowiednie statywy oraz obiektywy, które tylko pomagają w robieniu fotografii. W dodatku lustrzanka to dość duży wydatek, który można by było przeznaczyć śmiało na sfinansowanie jednej całej wycieczki.

Aparat, Lustrzany
Meditations / Pixabay

Smartfon

W przeciwieństwie do lustrzanek charakteryzuje się przede wszystkim niesamowitą mobilnością . Wystarczy schować do kieszeni możemy wówczas używać tak naprawdę kiedy tylko chcemy. Mammy przy sobie wszystko w jednym urządzeniu: kalendarz, książka z kontaktami, sam telefon oraz aparat, dostęp do internetu i przeglądarka. Smartfony mimo wszystko są zdecydowanie mniejszym wydatkiem, który i tak mimo wszystko każdy ponosi, bo mało kto teraz nie posiada telefonu z takimi możliwościami. Smartfony są o tyle wygodne, że pozwalają również na synchronizację z dyskami internetowymi, dzięki czemu bardzo sprawnie można robić kopię zapasową i uchronić się przed utratą cennych wspomnień. Aparaty fotograficzne na chwilę obecną nie posiadają jeszcze takich funkcji, dlatego istnieje w ich przypadku zawsze ryzyko utraty cennych ujęć.

Smartfon
FunkyFocus / Pixabay

Oczywiście lustrzanki na chwilę obecną prezentują taką jakość, która nadal króluje ponad smartfonami, nawet tymi, które posiadają naprawdę mocne aparaty na swoim pokładzie. Aparat to nadal aparat i jeśli stać cię na taki wydatek, warto zainteresować się taką inwestycją, która na pewno zaowocuje ciekawymi ujęciami. Po latach będziemy mogli je oglądać, w pominąć oraz cieszyć się jakością. Jeśli jednak niezależny nam tak bardzo na fotografiach i chcemy by one po prostu były to, wówczas jedynie potrzebujemy smartfon. W zupełności zaspokoi on nasze potrzeby.

Źródło zdjęcia głównego: jarmoluk / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *