Przestań się uczyć języka, a po prostu się go naucz
Zbyt wielu ludzi niepotrzebnie wierzy, że z darem do języków obcych trzeba się urodzić. Jest to jeden z najpopularniejszych mitów, który może poważnie zblokować postępy w nauce. Nie ma genu “nauki języka”, jest tylko wytrwałość, systematyczność oraz… odpowiednie metody uczenia się. Te ostatnie zaprezentujemy w niniejszym artykule.
8 technik i rad, które warto zastosować, aby wreszcie poznać język
Bolączką wielu osób, które chcą się nauczyć języka obcego, jest to, że tak naprawdę… nie chcą. Ewentualnie nie wiedzą, czego i jak dokładnie będą się uczyć. Powierzają swoją edukacją innym osobom, licząc, że skuteczny nauczyciel zrobi wszystko za nich. Niestety, tak to nie działa. Są natomiast sposoby, aby w sprytny sposób osiągać lepsze rezultaty.
- Naucz się właściwych słów
Absolutnie nie musisz znać wszystkich słów w obcym języku, żeby to mówić (tak naprawdę nie znasz przecież wszystkich słów w języku polskim). Aby nauczyć się komunikatywnie dowolnego języka, możesz skorzystać z zasady Pareto. Oznacza to, że 20% wysiłku, który poświęcasz na poznawanie nowego języka, może ostatecznie dać ci 80% umiejętności. Na przykład w języku angielskim zaledwie 300 słów stanowi 65% wszystkich materiałów pisanych. Podobnie jest z innymi językami.
- Poszukaj słów o podobnym brzmieniu i znaczeniu jak w polskim
Tak naprawdę, nawet w przypadku bardzo egzotycznego języka, zwykle okazuje się, że są pewne słowa styczne dla niego i polskiego (najczęściej to zapożyczenia z łaciny i angielskiego). Zaczynając przygodę z językiem warto poszukać listy takich słów. To bardzo upraszcza naukę, a w przypadku języków takich, jak angielski, niemiecki, francuski czy rosyjski sprawia, że na starcie znasz już sporo bazowego słownictwa.
- Zanurz się w języku obcym bez podróży
Jeśli wydaje ci się, że aby dobrze poznać dany język, trzeba mieszkać w danym kraju – jesteś w błędzie. Na pewno sam znasz jakiegoś imigranta z Polski, który mieszkając w Wielkiej Brytanii albo Szwecji od dekady nie nauczył się lokalnego języka? I na pewno znasz też osobę, która dobrze zna język obcy, chociaż jej najdalsze wczasy to było inne województwo? Immersję językową możesz zafundować sobie bez względu na możliwości wojażu. Poszukaj w swoim miejscu zamieszkania obcokrajowców (są nieformalne organizacje organizujące takie spotkania), słuchaj radia w obcym języku, odwiedzaj portale informacyjne, zmień język na Facebooku.
- Poszukaj przyjaciela za granicą
Bez względu na to, ile wysiłku wkładasz w naukę, bez kontaktu z żywym człowiekiem, nie zaczniesz się nim komunikatywnie posługiwać. Poszukaj osoby, która tak jak ty się uczy danego języka albo native speakera i prowadź z nią dialogi. Udzielaj się w grupach zainteresowań. Znajdź korespondencyjnego przyjaciela.
- Nie kupuj za dużo materiałów
Nie przesadź z liczbą kursów, podręczników i przyborów. Jeśli musisz wybrać, wybierz jeden kurs, najlepiej kompleksowy. Dobrą opcją są kursy językowe od ESKK: https://eskk.pl/kursy-jezykowe. Jednym z problemów wielu osób jest to, że mając nadmiar materiałów do nauki, nie wiedzą od czego zacząć albo przeskakują od podręcznika do podręcznika. Bądź konsekwentny i trzymaj się jednej pozycji, pozostałe traktując jako dodatkowe wsparcie.
- Nie wierz, że dorośli uczą się gorzej niż dzieci
To kolejne, popularne przekonanie jest zmorą wielu osób. Dzieci faktycznie uczą się języka szybko, ale też nie praktykując go, szybko go zapominają. Nauka w dorosłym wieku jest natomiast nieco wolniejsza, ale zapamiętane informacje zostają z nami na dłużej. Badania na ten temat przeprowadził Uniwersytet w Hajfie. Badana grupa dorosłych osiągnęła o 46% lepsze efekty w przypadku zapamiętywania długotrwałego. Nie powtarzaj więc, że jesteś za stary na naukę.
- Wykorzystaj mnemotechnikę
Samo powtarzanie słówek to za mało. W tym celu należy wymyślić skojarzenia na temat słówka do zapamiętania, które pomogą je lepiej zakotwiczyć w pamięci. Zasadniczo działa to tak, że tworzysz zabawną, głupią lub w inny sposób łatwą do zapamiętania historię, która kojarzy się z konkretnym słowem. Możesz wymyślić sam skojarzenie, bogaty zasób znajdziesz także na portalu memrise.com.
- Zapomnij o błędach
Wiele osób ma podejście do języków obcych, które przypomina XIX-wieczną naukę łaciny. Nauczyć się na pamięć słownictwa, gramatyki i gotowe, znajomość języka opanowana na piątkę. Niestety, nie sprawdza się to w przypadku języków żywych. Tacy ludzie są potem sfrustrowani popełnianymi błędami, wstydzą się odezwać, a po nocy im się śni niewłaściwa odmiana czasownika, użyta w rozmowie z kolegą. Jeśli też do nich należysz – wymiksuj się z tego towarzystwa. Nie da się nie popełniać błędów, mówiąc nawet w języku ojczystym. Jeśli nie jesteś przekonany – przeprowadź mały eksperyment i policz ilość przejęzyczeń w trakcie godzinnej rozmowy z kimś.
Źródło zdjęcia głównego: Free-Photos / Pixabay
Źródło: Artykuł partnerski