Jakie waluty zabrać na zagraniczny urlop?
Zagraniczny urlop wiąże się z wymianą złotówek na obcą walutę. W jakie waluty warto się zaopatrzyć? Podpowiadamy też, gdzie wymienić środki, aby nie przepłacić.
Euro – gdy planujesz podróżować po Europie
W przypadku urlopu spędzanego w Europie sprawa jest prosta – wystarczy zaopatrzyć się w euro. Ta waluta obowiązuje w 19 państwach należących do Unii Europejskiej, a także na niektórych obszarach położonych poza wspólnotą. Przykładowo Watykan i Monako używają tej waluty po porozumieniu z Unią Europejską. Euro zastąpiło również marki niemieckie w Czarnogórze po rozpadzie Serbii i Czarnogóry.
Wybierasz się do Dani? Mimo że ten kraj należy do Unii Europejskiej, to został zwolniony z wprowadzenia euro. Choć w niektórych sklepach czy restauracjach zapłacisz rachunek w euro, to musisz liczyć się z niekorzystnym kursem.
Kiedy kupić funty brytyjskie?
Funt brytyjski, obok dolara amerykańskiego, euro i franka szwajcarskiego, jest uznawany za najważniejszą walutę świata. Jeżeli wybierasz się do Wielkiej Brytanii lub na terytoria od niej zależne (m.in. Falklandy, Gibraltar, Guernsey, Jersey), zaopatrz się właśnie w funty brytyjskie. Na terenie niektórych brytyjskich terytoriów zamorskich (np. Wyspie Świętej Heleny, Wyspie Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha) obowiązują oficjalne waluty, których kursy są jednak sztywno związane z funtami brytyjskimi.
Planujesz wakacje w Zimbabwe? Po hiperinflacji rząd tego kraju zdecydował się wycofać własną walutę i wprowadził dolary amerykańskie. Od 2014 r. również funty brytyjskie znalazły się na liście walut uznawanych w tym kraju za legalne.
Dolar amerykański – idealny przy egzotycznych kierunkach podróży
Dolar amerykański jest oficjalną walutą nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w wielu innych krajach, które są zaliczane do egzotycznych kierunków podróży. Dolarami zapłacisz m.in. w Salwadorze, Ekwadorze, Panamie, Mikronezji, Portoryko czy wspomnianym już Zimbabwe. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, a to z uwagi na ograniczony dostęp do walut lokalnych.
W krajach zaliczanych do egzotycznych często można płacić również euro, ale z punktu widzenia turystów z Polski kurs dolara jest korzystniejszy. To jeszcze jeden powód, dla którego warto zaopatrzyć się właśnie w dolary amerykańskie.
Gdzie zakupić niezbędną walutę?
W walutę obcą najlepiej zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem. To pozwala dobrze zorientować się w aktualnych ofertach zarówno kantorów (internetowych i stacjonarnych), jak i banków. Najkorzystniejsze warunki oferują kantory internetowe, bo to one mają najniższy spread, czyli różnicę między kursem kupna a sprzedaży. Dodatkową zaletą jest możliwość przeprowadzenia transakcji w dowolnym momencie.
Aktualnie na polskim rynku działa około 60 kantorów internetowych. Między sobą różnią się pod wieloma względami. Tylko 6 z nich ma status Krajowej Instytucji Płatniczej. Jednym z nich jest Rkantor.com, który proponuje klientom również szereg dodatkowych udogodnień, np. możliwość bezpłatnego wypłacenia zakupionych środków w oddziale BNP Paribas.
Źródło zdjęcia głównego: geralt / Pixabay
Źródło: Artykuł partnerski