Poznaj Poznań mniej znany – Bambrzy dawniej i dziś

Poznaj Poznań mniej znany – Bambrzy dawniej i dziś

Czy wiesz kim byli Bambrzy, a także kiedy i skąd przybyli na polskie ziemie? Ich historii i dziedzictwa należy szukać w Wielkopolsce, głównie w okolicach Poznania.

Poznań to miasto o ciekawej historii i przenikających się kulturach, które przez wieki kształtowały jego tożsamość. W trakcie wizyty w stolicy Wielkopolski warto zarezerwować nocleg w jednym z sześciu hoteli sieci AccorHotels, z których łatwo dotrzesz do każdego z mniej lub bardziej nietypowych miejsc.

Poznaj historię poznańskich Bambrów

Historia pojawienia się Bambrów na terenach obecnej Wielkopolski sięga XVIII wieku. To właśnie wtedy wielkie wyludnienie Poznania, spowodowane najpierw wojną północną, a następnie zarazą, pozbawiło miasto zysków płynących z wielu okolicznych wsi. Dlatego też na polskie ziemie zaczęli przybywać osadnicy zza zachodniej granicy, głównie z Bambergii, na zlecenie władz miasta, aby odbudować i zasiedlić wsie, które obecnie stanowią dzielnice Poznania. Nowi osadnicy byli nazywani przez polskich gospodarzy właśnie Bambrami z racji swego pierwotnego miejsca zamieszkania. Co ciekawe, w XIX wieku tym określeniem nazywano już wszystkich rolników mieszkających w podpoznańskich wsiach.

Mimo że Bambrzy mówili zupełnie innym językiem, proces ich asymilacji przebiegał dość płynnie, a to za sprawą dwóch bardzo ważnych czynników:

  • Kościół i wspólnota wyznania,
  • polska szkoła – początkowo wszystkie zajęcia były prowadzone w języku niemieckim, jednak z upływem lat nauczyciele-księża zaczęli wprowadzać lekcje religii po polsku, a wkrótce również naukę języka polskiego na prośbę samych Bambrów.

Niesamowita wydaje się informacja, którą możemy wyczytać z dawnych sprawozdań urzędowych. Otóż pod koniec XIX wieku wśród wszystkich katolickich mieszkańców podpoznańskich wsi żaden nie zadeklarował się jako osoba narodowości niemieckiej. Według socjologów i badaczy tematyki mniejszości narodowych był to wyjątkowy w historii proces szybkiego wtopienia się jednej grupy narodowej w drugą, nazwany wręcz cudem polonizacyjnym.

Poznaj bamberskie dziedzictwo

Bambrzy i ich potomkowie mieli ogromny wpływ na kulturę podpoznańskich wsi oraz samego Poznania. Od całkowicie nowego sposobu uprawy roli, pożywienia czy budownictwa, po stroje i naleciałości językowe. Mimo że ludność bamberska nie różniła się w znaczący sposób od polskich rolników, to wywarła ona na nich duży wpływ swoją postawą i cechami takimi jak gospodarność, solidność i pracowitość.

Dziś bogate dziedzictwo Bambrów możesz podziwiać w Muzeum Bambrów Poznańskich, które powstało dzięki wielkiemu wysiłkowi Towarzystwa Bambrów i życzliwości samych poznaniaków.
Warto też zwrócić uwagę na rozsiane po całym mieście zabytki, w tym kapliczki, jak na przykład:

  • kolumna maryjna w Minikowie,
  • świetnie zachowane domostwa gospodarcze, np. przy ulicy Dobrowskiego 137,
  • kamienice zbudowane przez potomków bamberskich osadników, np. ta przy ulicy Różanej czy Szkolnej.

Na szczególną uwagę zasługuje również pięknie odrestaurowany dworek Muthów w Minikowie, a także dobrze zachowane budynki gospodarcze znajdujące się w jego okolicy. Łatwo do nich dotrzeć z umiejscowionego w centrum poznańskiej starówki hotelu ibis  Poznań Stare Miasto.

Warto też wybrać do podpoznańskich wsi, aby na własnej skórze doświadczyć uroku bamberskich gospodarstw. W okresie wakacyjnym w Poznaniu odbywa się także bamberskie święto organizowane od kilkunastu lat z inicjatywy Towarzystwa Bambrów Poznańskich. Ma ono upamiętniać podpisanie we wsi Luboń pierwszego kontraktu z rolnikami z Bambergu.

Poznań – odkryj nieznane

Stolica Wielkopolski, słynąca głównie z targów i poznańskiej powściągliwości, jest pełna mało znanych miejsc. To one sprawiają, że warto odwiedzić to miasto choćby na weekend i spróbować odkryć je od nowa.

 

 

 

 

 

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *