Podróż z książką

Podróż z książką

Kiedy planujesz długą podróż, warto się dobrze do niej przygotować. Spakowanie bagaży, zaplanowanie trasy, zakup biletów czy przygotowanie prowiantu, to nie wszystko. Nie da się przesiedzieć kilku godzin, jedynie wyglądając przez okno. Wcześniej proponowaliśmy film, teraz pora na podróż z książką.

Dlaczego warto czytać?

Czytanie ponownie zyskuje na popularności. Coraz więcej można spotkać osób z książką czy gazetą, chociażby w publicznych środkach transportu. Dobrze napisana książka potrafi wciągnąć czytelnika w swój świat, tak że zapomina się o wszystkim innym. Człowiek zyskuje także poczucie, że czas podróży nie jest zmarnowany. Zresztą nie od dziś wiadomo, jak dobry wpływ ma na umysł ludzki częsta lektura. Przede wszystkim wzbogaca to nasz zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię i pozwala oswoić się z językiem pisanym, dzięki czemu sami popełniamy znacznie mniej błędów. Dzięki rozwojowi technologii nawet nie musimy mieć ze sobą wozić książek, wystarczy czytnik e-booków, laptop, tablet, czy telefon. Co jest lepsze, czy wersja papierowa, czy elektroniczna pisaliśmy już wcześniej.

Jak wybrać książkę do podróży?

Podobnie, jak przy wyborze filmu kieruj się głównie swoim gustem. Nie zawsze to, co podoba się innym, musi spodobać się właśnie Tobie. W dobie internetu problem z doborem odpowiedniej książki prawie nie istnieje. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę i mamy dostęp do recenzji, czy chociażby opisu fabuły. Istnieją także przeróżne portale, z których legalnie możemy pobierać książki, niektóre udostępniają nawet część książek za darmo. Dla zwolenników tradycji i papierowych wydań też występuje pewne ułatwienie, książki można nie tylko zamawiać online, ale także wypożyczać, więc nie trzeba spędzać tyle czasu w bibliotece na wyborze odpowiedniej książki do podróży. Gdy wybierzemy już odpowiedni tytuł, zostaje nam jedynie wybrać się w podróż i rozkoszować się lekturą.

LubosHouska / Pixabay

Książki, które warto zabrać ze sobą w podróż

Oto kilka tytułów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając się w dłuższą podróż. Mnie wciągnęły, może spodobają się i wam.

  1. Seria książek Anny Fincer-Ogonowskiej o losach polonistki Hani, czyli „Alibi na szczęście”, „Krok do szczęścia” oraz „Zgoda na szczęście”. Choć jest to literatura kobieca, zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Piękna historia miłości młodego zakochanego mężczyzny i kobiety, która po śmierci męża nadzieję na uczucia straciła.
  2. Fanom literatury fantasy polegam cykl Terry’ego Pratchetta „Świat Dysku”. Akcja toczy się w fikcyjnym świecie o kształcie dysku, który spoczywa na grzbietach czterech słoni, stojących na skorupie wielkiego żółwia płynącego przez wszechświat. Cykl opisuje nasz realny świat w krzywym zwierciadle, w zabawny i ironiczny sposób komentując różne aspekty życia ludzkiego.
  3. Godna polecenie jest również cykl Dziedzictwo autorstwa Christophera Paoliniego. Opowiada on historię młodzieńca – Eragona, który znajduje jajo niewiadomego pochodzenia. Po wykluciu okazuje się, że było to smocze jajo. Co z tego wyniknie? Przekonasz się, sięgając po książkę.
  4. Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina, to lektura, do której warto wracać w każdym wieku. Choć jest to literatura skierowana głównie dla dzieci i młodzieży, zawiera podstawowe wartości, o których wielu dorosłych zapomina.
Sophkins / Pixabay

Znacie tytuły książek, które polecilibyście innym do podróży? Koniecznie podzielcie się nimi z nami!

Źródło zdjęcia głównego: StockSnap / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *