Pierwsza łódź wędkarska i najważniejsze porady

Pierwsza łódź wędkarska i najważniejsze porady

Złapałeś bakcyla na spinning? W takim razie potrzebujesz łodzi wędkarskiej, która zapewni Ci warunki do połowu. Nie ma znaczenia czy jesteś amatorem, czy masz już doświadczenie. Wybór odpowiedniej łódki wędkarskiej nie jest łatwy, ale nasz poradnik odpowiednie na Twoje pytania.

 1. Jakie są rodzaje łodzi wędkarskich?
 2. Łódź wędkarska nowa czy używana?
 3. Łódka wędkarska z silnikiem czy bez?

Łodzie wędkarskie trzeba wyposażyć również w przyczepę, co pomoże Ci transportować ją niemal na dowolny akwen. Niektórzy sprzedawcy oferują ją w zestawie z łodzią. Jeśli nie masz swojej, zerknij właśnie na takie oferty. A teraz przejdziemy do konkretów.

Jakie są rodzaje łodzi wędkarskich?

Łódź wędkarska to nic innego jak mała jednostka wodna, która zapewnia dobre warunki do wędkowania. Łodzie wędkarskie są dopasowane do wielkości akwenu przez dodatkowy silnik lub wiosła. Dla wędkarzy ważna jest jej pojemność, zwłaszcza gdy liczba osób na pokładzie jest większa. Dlatego zerknij na poniższy podział wariantów, który pomoże Ci wybrać odpowiedni model:

 • Łódź wędkarska kajakowa. To najprostsza z widocznych na rynku łodzi. Wykonana z drewna, aluminium, włókna szklanego lub tworzywa sztucznego. Idealnie sprawdza się dla pojedynczych wędkarzy przez łatwe manewrowanie na wodzie i niewielkie rozmiary. Najczęściej pozbawiona silnika i dodatkowych elementów. Dobra zwłaszcza na małych akwenach.
 • Łódź wędkarska pontonowa. W tym przypadku mowa o wariancie nadmuchiwanym, który często ma stabilne dno wykonane np. z aluminium. Łódka pontonowa jest lekka, stabilna i często wyposażona w silnik.
 • Łódź wędkarska motorowa. To często głęboka, ale prosta konstrukcyjnie łódka, która jest dodatkowo wyposażona w silnik spalinowy lub elektryczny. Bardzo dobrze sprawdza się na większych odległościach.
 • Łódź wędkarska kabinowa. To model przeznaczony dla bardziej wymagających wędkarzy. Zapewnia więcej przestrzeni przez obecność ochronnej kabiny, w której można schronić się w czasie słabszych warunków atmosferycznych. Ma silnik motorowy i zaawansowane sterowanie.

Łódź wędkarska nowa czy używana?

Teraz podejdziemy do dylematu, który spotyka wielu początkujących wędkarzy. Łódź wędkarska powinna być szczelna, solidna i dopasowana do indywidualnych potrzeb. Dlatego bez wahania można sięgnąć po modele z drugiej ręki. Dlaczego? Oto powody:

 • Niższa cena. Łódź wędkarska używana może być znacznie tańsza niż nowa. Na początek przygody, gdy nie wiesz, jak długo wytrwasz w tym sporcie tańsze rozwiązanie wydaje się być bardziej praktyczne.
 • Więcej za mniej. Używana łódź wędkarska jest tańsza, więc w swoim budżecie możesz szukać modeli lepiej wyposażonych, niż gdybyś kupował ją nową.
 • Możliwość negocjacji. Prywatny sprzedawca częściej jest gotowy na obniżkę ceny.

Nie można zapomnieć, że nowa łódź wędkarska również ma sporo zalet:

 • Brak ukrytych problemów. Gdy jesteś na wodzie, liczy się komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy liczba osób jest większa. Nowa łódka zapewni pewność, że wszystko jest w porządku.
 • Gwarancja. Nawet jeśli wykryjesz jakąś usterkę, możesz spokojnie oddać łódź do naprawy.
 • Nowoczesne funkcje. Wraz z komfortem idzie też wyposażenie. Nowe modele często mają funkcje, których w starszych łódkach nie znajdziesz.

Łódka wędkarska z silnikiem czy bez?

Na rynku znajdziesz osoby i firmy, które mają na sprzedaż łodzie z silnikiem lub bez. Niewielkie łódki na początek mogą być pozbawione takiego rozwiązania. Często koszt motoru jest porównywalny z niewielką łodzią, zwłaszcza gdy mówimy o nowych silnikach. Gdy na sprzedaż jest wystawiona interesująca Cię łódź z silnikiem, może to być kuszące. Wybierz taki model, jeśli planujesz dalekie rejsy i chcesz wypływać na łowiska z dala od brzegu.

Teraz wystarczy jedynie wybrać właściwy model i wędkować!

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *