Piękne miejsca w Boże Narodzenie

Piękne miejsca w Boże Narodzenie

Początek grudnia to czas, gdy prawie każdy zaczyna czuć magię zbliżających się świąt. Zdecydowana większość jednak jeszcze bardziej cieszy się z perspektywy dłuższego odpoczynku. Niektórzy wolą spędzać święta w domu, inni odwiedzać różne świąteczne miejsca. Piękne miejsca w Boże Narodzenie to nie tylko nasze rodzinne strony. Przygotowaliśmy dla was kilka propozycji miejsc wartych do odwiedzenia w czasie przerwy świątecznej. 

Najbardziej świąteczny kraj

Najbardziej świątecznym miejscem w naszych wyobrażeniach jest siedziba Świętego Mikołaja. Zgodnie z bajkami, powtarzanymi nam od dzieciństwa, znajduje się ona w okolicy północnego koła podbiegunowego. Jednak jak się okazuje nie są to jedynie legendy. Siedzibę starszego, brodatego pana możemy znaleźć w fińskiej miejscowości – Rovaniemi. W tym miejscu święta trwają cały rok. Nawet pośrodku lata można wczuć się w bożonarodzeniowy klimat. Miejscowość jest ogromną atrakcją turystyczną i cały rok cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Przygotowanych jest wiele atrakcji, między innymi przejażdżka zaprzęgiem reniferów lub husky, nauka powożenia psim zaprzęgiem, czy możliwość spotkania samego Świętego i zrobienia sobie z nim pamiątkowego zdjęcia. Kiedy masz już więc dość świątecznych przygotowań, wolałbyś gdzieś wyjechać i przeżyć zupełnie inne święta, gdzie równie dobrze można poczuć klimat bożonarodzeniowy – Finlandia to doskonały wybór. Gdy zdecydujesz się odwiedzić zimną to wspaniałe miejsce, poza oficjalną siedzibą Mikołaja, puszystym śniegiem, którego tak bardzo brak nam go w Polsce ostatnimi czasy, możesz również podziwiać piękno przyrody w postaci zorzy polarnej. Warto wypróbować tradycyjnej fińskiej sauny i noclegu w szklanych igloo. Można je znaleźć w miasteczkach hotelowych.

pasja1000 / Pixabay

Miejsca ze świątecznym klimatem

Nie musimy wyjeżdżać za granicę, żeby poczuć prawdziwy świąteczny klimat. Czasami wystarczy wyjść na rynek miasta. Obecnie ogromną popularnością cieszą się jarmarki świąteczne, które odbywają się w prawie każdym większym mieście. Ich tradycja wywodzi się jeszcze ze średniowiecza, pierwsze z nich pojawiały się w południowych i środkowych Niemczech. Za najstarsze uważa się jarmarki świąteczne w Norymberdze, Kolonii i Frankfurcie oraz drezdeński Striezelmarkt. Z czasem jarmarki rozpowszechniły się na całym niemieckojęzycznym obszarze. Są to bardzo piękne miejsca w Boże Narodzenie. Na przestrzeni lat, dzięki globalizacji, tradycja ta rozpowszechniła się na całą Europę. Oto kilka najpiękniejszych jarmarków:

  • Frankfurt, Niemcy
  • Striezelmarkt, Drezno
  • Wiedeń, Austria
  • Berlin, Niemcy
  • Praga, Czechy
  • Norymberga, Niemcy
  • Wrocław, Polska
chriswanders / Pixabay

Miejsce Bożego Narodzenia

Szczególnie ważnym miejscem dla chrześcijan w czasie świąt jest Betlejem, miejsce w którym według Biblii na świat przyszedł Chrystus. Miejscowość w Palestynie to również dobry wybór na spędzenie świątecznego czasu. Atmosfera panująca w tym miejscu jest wręcz nie do opisania. Klimat bożonarodzeniowy czuje się już spacerując po ulicach Betlejem. Znajduje się tam jeden z najstarszych kościołów na świecie – Bazylika Narodzenia Pańskiego. Decydując się na odwiedziny Betlejem, warto zwiedzić inne piękne miejsca w Boże Narodzenie, czyli Grotę Mleczną, gdzie zgodnie z tradycją Maryja karmiła Jezusa, ukrywając się przed Herodem, Plac Manger – turystyczne centrum Betlejem, Stare Miasto oraz Plac Pasterzy – miejsce, gdzie anioł Pański ukazał się pasterzom.

paulkjm66 / Pixabay

Jak stworzyć świąteczny klimat w domu?

Często jednak, aby wczuć się w świąteczny klimat, nie trzeba nawet wychodzić w domu. Wystarczy jedynie kilka świątecznych dekoracji, zapach mandarynek unoszący się w mieszkaniu, odrobinę świątecznych hitów oraz urocze gwiazdkowe swetry i skarpetki i już czuć ten bożonarodzeniowy klimat.

Źródło obrazka wyróżniającego: MarjonBesteman / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *