Obóz dla dzieci – fajne wspomnienia na cały rok!

Obóz dla dzieci – fajne wspomnienia na cały rok!

Już prawie wakacje, czas wybrać letni wyjazd i pakować się w poszukiwaniu przygód! Gotowi? Zatem gdzie wybierzecie się w tym roku? Obóz dla dzieci w dzisiejszych czasach to zupełnie inny wymiar i sposób wypoczynku, niż powiedzmy piętnaście czy trzydzieści lat temu. Obozy (https://www.kogis.pl/obozy) ewoluują i zmieniają się z roku na rok wraz ze zmianami w życiu dzieci. Kiedyś proste wyjazdy na biwak z toaletą w lesie i bez specjalnego programu, z przygodnymi opiekunami był standardem. Teraz to nie do pomyślenia, a większość dzieci i rodziców nie chciałaby o takich rzeczach słyszeć. Dla kolonii i obozów dla dzieci wymagania są coraz ostrzejsze – chodzi tu o wymagania rodziców, ale też o wymogi nadzorujących instytucji.

 Obóz dla dzieci XXI wieku musi być:

  • zgłoszony do kuratorium
  • z zapewnioną profesjonalną kadrą
  • z atestowanym sprzętem na zajęcia
  • z ratownikiem na plaży
  • o odpowiedniej liczebności grup
  • w ośrodku zatwierdzonym przez Sanepid
  • ze zbilansowanymi posiłkami
  • w budynkach z pozytywną opinią straży pożarnej
  • z programem zatwierdzonym przez odpowiednie instytucje
  • ubezpieczony przez towarzystwo ubezpieczeniowe

Obiekt na obóz dla dzieci

Ośrodek, w którym odbywa się wypoczynek, również nie może być przypadkowy. Nie chodzi tu o pozwolenia, dokumenty i opinie Straży Pożarnej i Sanepidu, które też są konieczne – ale o zwykłą funkcjonalność. Ośrodek zatem musi mieć teren do zajęc na dworze i duże sale do zajęć wewenątrz. Powinien być ogrodzony, monitorowany i bezpieczny, a teren wypoczynku dzieci – oddzielony od ewentualnych innych wczasowiczów. Ośrodek na obóz dla dzieci powinien mieć jak najwięcej miejsc do wszelkiej rekreacji, czyli szachy ogrodowe, plac zabaw, rożne boiska, grillowiska, miejsce na ognisko, na dyskotekę, czy kort tenisowy. Mile widziny jest też basen, ścianka wspinaczkowa czy tor do skimboardu. Czasem ośrodki mają pole do minigolfa, pole do gry w paintball czy stanowiska łucznicze. Dobrze, gdy ośrodek ma własną plażę i sprzęt pływający (w przypadku jezior). Ciekawym urozmaiceniem obozów dla dzieci w danym ośrodku są miejscowe warsztaty – tkactwa, ceramiki, farmerskie, wyrobu mleka czy pieczywa, a także różne zajęcia związane ze sztuką czy sportem. Mile widziane jest mini zoo czy stadnina.

Otoczenie

Istotne jest położenie obiektu i to, czy w jego niedalekiej odległości są lasy, łąki, atrakcyjne obiekty, zabytki, ścieżki przyrodnicze, rezerwaty czy muzea. Obóz dla dzieci musi być zorganizowany w miejscu bezpiecznym i czystym ekologicznie – w końcu to tu mali podróżnicy mają zregenerować siły po długim wysiłku nauki szkolnej, a także podreperować zdrowie, na co dzień nadwyrężone przez miejski smog.

Obóz dla dzieci, czy kolonia?

Czym różni się jedno od drugiego? Nie każdy to wie, nie jest to też nigdzie oficjalnie sprecyzowane. Kolonia to raczej wyjazd dla młodszych dzieci w jedno miejsce, z ogólnym programem. Obóz dla dzieci to raczej wyzwaniowy pobyt z róznorodnymi atrakcjami z różnych dziedzin, z bardzo ciekawym programem, często tematycznym i sprecyzowanym. Na obozie dla dzieci opiekunowie to nie tylko wychowawcy, ale też instruktorzy różnych dziedzin, ratownicy i wychowawcy z kierunkowym wyksztalceniem (na przykład plastycznym, muzycznym czy filmowym). Obóz ma też często różne bloki zajęć, podczas gdy kolonia ma po prostu lużny program. To głównie specyfiką programu różnią się te dwa wypoczynki.

Ruch i aktywność

Każdy obóz (https://www.kogis.pl/tematyki-obozow/rekreacyjne-i-aktywne/) dla dzieci powinien zawierać sporo elementów programu zawierających ruch, aktywność, sport. Dzisiejsza młodzież spędza czas w domu statycznie, przed komputerem, w szkole również dzieci siedzą mnóstwo godzin. Mało czasu dzisiejsze dzieci spędzają na podwórku, na wspólnym bieganiu i zwiedzaniu świata. Dzięki temu sa otyłe, mają dużo różnych chorób, a także unikają ruchu jako czegoś dyskomfortowego. Czas to zmienić – i trzeba to zmienić, aby pokolenie to miało szansę na zdrowie w dorosłym życiu, również zdrowie psychiczne. Dlatego każdy dobry obóz młodzieżowy proponuje podchody, wędrówki, zabawy sportowe, pływanie, rowery, wspinaczkę czy różne inne sporty. Są też oczywiscie obozy dla dzieci typowo sportowe, jak tenisowy, jeździecki, piłkarski, pływacki czy windsurfingowy. Bardzo dobrze, jeśli któryś z nich odpowiada zainteresowaniom naszego dziecka – wówczas aktywny wypoczynek jest pewny i przyjemny, sprawiający dużo frajdy.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *