Kraków, miasto, które ukochała Wisła

Kraków, miasto, które ukochała Wisła

Kraków, miasto, które ukochała sobie Wisła i oplotła wstęgą, dawna stolica Polski, zdecydowanie ważne miejsce na mapie każdego podróżnika. Oto atrakcje, o których nie możesz zapomnieć, zwiedzając Kraków.

Jakie atrakcje znajdziemy w Krakowie?

Planując wycieczkę po Krakowie, na pewno nie może na niej zabraknąć Starego Miasta i Kazimierza, choć nie są to jedyne ciekawe miejsca w Krakowie.

Rynek Główny

Miejsce, gdzie większość turystów zaczyna zwiedzanie. Niezależnie od pory roku pełen jest on zwiedzających. Rynek jest centrum życia miasta, zawsze odbywały się tu ważne wydarzenia. Latem znajdziemy tu pełno kawiarni, gdzie możemy usiąść a chwilę i podziwiać jego piękno.

DimaLiss / Pixabay

Sukiennice

Swoją nazwę zawdzięczają targom, które dawniej się tam mieściły. Sprzedawano na nich głównie sukno. Obecnie w środku można kupić pamiątki, a na piętrze znajduje się galeria sztuki polskiej XIX wieku oraz w podziemiach podziemia rynku, do których bilety warto zarezerwować wcześniej.

Kościół Mariacki

Jest najsłynniejszym kościołem Krakowa. Wybudowany jest on w stylu gotyckim, a wewnątrz znaleźć możemy między innymi ołtarz Wita Stwosza. Z wieży kościoła co godzinę grany jest hejnał, a na samą wieżę można wejść od kwietnia do października.

Na rynku znajdziemy również Kościół Świętego Wojciecha, najstarszy kościół w Krakowie, pomnik Adama Mickiewicza oraz ratusz, w którym mieści się małe muzeum.

Collegium Maius

Będąc w Krakowie, warto również wybrać się do siedziby najstarszego uniwersytetu w Polsce. Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, które w swoim środku kryje przepiękne arkady.

Brama Floriańska

W XIX wieku Stare Miasto w Krakowie otoczone było grubymi murami obronnymi oraz fosą, które zostały zburzone. Z fortyfikacji zostały obecnie trzy baszty oraz Brama Floriańska. Nieopodal znajduje się również Barbakan, średniowieczna forteca w formie okrągłej.

Roman_Polyanyk / Pixabay

Ulica Grodzka

Prowadzi ze Starego Rynku na Wawel. Przy tej ulicy znajduje się kościół św. Piotra i Pawła, Plac Wszystkich Świętych i niedaleko niego kościół Świętej Trójcy oraz Bazylika franciszkanów. Naprzeciwko bazyliki jest okno papieskie. Na ulicy Grodzkiej znajdziemy również najsłynniejszą restaurację -Wierzynek.

Wawel

Zamek Królewski, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Warto zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem, od którego można sporo się dowiedzieć. Warto zwiedzić również Katedrę oraz wieżę z najsłynniejszym dzwonem – Zygmuntem. A u podnóży zamku znajdziemy siedzibę smoka wawelskiego.

Kazimierz

Gdy zwiedzimy już wszystkie te punkty, warto udać się na Kazimierz, starą żydowską dzielnicę w Krakowie. Zwiedzić możemy tam dwa cmentarze i kilka synagog. Koniecznie sprawdźcie sami, co jeszcze ciekawego można tam znaleźć.

vaidosa / Pixabay

Fabryka Schindlera

Na miejscu dawnej fabryki Oskara Schindlera, znanej z filmu „Lista Schindlera”, znajduje się obecnie muzeum. Nieopodal znajduje się także Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, które można zwiedzać za darmo we wtorki.

Park Jordana

Jeden z większych parków Krakowa. Przepiękne miejsce, wręcz idealne na spacer. Obok znajdują się słynne Błonia.

Ogród Muzeum Archeologicznego

Mniej znane miejsce, ale zdecydowanie warte odwiedzenia. Najlepiej zwiedzać latem lub wczesną jesienią. Ogród ma także widok na Wawel.

Roman_Polyanyk / Pixabay

Kraków obfituje wręcz w miejsca warte zwiedzenia i trudno wymienić je wszystkie. Znacie jeszcze jakieś ciekawe? Koniecznie podzielcie się z nami!

Źródło zdjęcia głównego: Roman_Polyanyk / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *