Język norweski w podróży
Istotność języka norweskiego ostatnimi czasy charakteryzuje się tendencją wzrostową. Polacy zmieniają kierunek swoich migracji. Niegdyś faworytem w tej kategorii były Niemcy oraz Wielka Brytania, jednak na skutek Brexitu oraz wzrostu zagrożenia w Niemczech w związku z relokacjami imigrantów, obecnym głównym kierunkiem migracji są kraje skandynawskie. Tam wiele osób wyjeżdża, żeby odpocząć, zwiedzić a przede wszystkim zarobić.
Dla kogo jest język norweski
Jeśli podstawową motywacją jest samo wynagrodzenie, które wzrośnie na skutek podwyższenie swoich umiejętności językowych, to lepiej sobie darować. Norweskiego tak jak każdego innego języka trzeba chcieć się nauczyć. Najlepszym sposobem jest zainteresowanie się kulturą Norwegii oraz polubienie samego języka.
Czy warto
Norweski jest najłatwiejszym ze wszystkich języków skandynawskich. Wymowa jest łatwiejsza niż w duńskim. Gramatykę przyswaja się szybciej niż w szwedzkim. Ponadto znając norweski, bez problemu będzie można się dogadać ze Szwedem oraz z Duńczykiem. Potrafiąc czytać po norwesku, z łatwością będzie można przeczytać duński tekst. Język ten jest podobnie intuicyjny, co angielski oraz hiszpański. Początkową zniechęcającym czynnikiem może być jedynie wymowa, jednak tak jak wszystko, również ona jest do przejścia. Gramatyka uległa uproszczeniu w 1972 roku na mocy oficjalnej rady językowej. Znając inne języki, będzie oczywiście łatwiej nauczyć się norweskiego. Szczególnie łatwiej będzie szła nauka osoba, które nie mają problemów z angielskim, ponieważ w tych językach podobna jest struktura czasów gramatycznych. Motywacją mogą być oczywiście zarobki. Norwegia jest jednym z krajów, gdzie zarobki są największe. Oslo to miasto, w którym stolica rozwija się bardzo szybko na tle pozostałych europejskich. Cały czas poszukuje się osób swobodnie władających norweskim – na nich czekają świetnie płatne stanowiska.
A może to was przekona
Z czego znana jest Norwegia? Jeśli jesteś fanem literatury norweskiej, powinieneś dobrze znać takie persony jak: Henryk Ibsen, Asjornsen, Moe, Kunt Hamunsuna oraz Josteina Gaardera. Artyści na pewno wiedzą, że Norwegiem był Edward Munch i jego legendarny obraz „Krzyk”. Inni znani malarze to Munch Museet i Nasjonalgalleriet.
Podstawowe słownictwo
ja – tak
nei – nie
Takk. – Dziękuję.
Bare hyggelig. – Nie ma za co.
Vær så snill. – Proszę (prosząc o coś).
Vær så god. – Proszę (podając coś).
God morgen. – Dzień dobry (rano).
God dag. – Dzień dobry (po południu).
På gjensyn! / lub / Vi sees! – Do widzenia.
God kveld. – Dobry wieczór.
God natt. – Dobranoc.
Hei! – Cześć! (nieformalne przywitanie)
Ha det! / lub / Ha det bra! – Cześć! / Pa! (nieformalne pożegnanie)
Vi sees! – Do zobaczenia!
Unnskyld. – Przepraszam (np. zaczepiając osobę nieznajomą).
Jeg beklager. / lub / Unnskyld. – Przepraszam. Przykro mi.
Inngangen er fri. – Wstęp jest wolny.
Inngang – Wejście
Utgang – Wyjście
Źródło zdjęcia głównego: Mariamichelle / Pixabay