Jak przygotować się do podróży samolotem?

Jak przygotować się do podróży samolotem?

Podróże samolotem, nie należą do najtańszych. Jednak czasem jest to najszybsze rozwiązanie na dotarcie do upragnionego celu. Podpowiadamy, jak przygotować się do podróży samolotem.

Jak przygotować się do podróży samolotem?

Nie dla każdego podróż samolotem to chleb powszedni. Procedury dostania się na pokład, wyglądają nieco inaczej niż w przypadku pociągu czy autokaru. Szykując się do lotu, musisz pamiętać o tych rzeczach:

Bilet i dokumenty

Do odprawy na lotnisku będzie nam nie tylko ważny bilet, ale również aktualne dokumenty tożsamości ewentualnie inne potrzebne dokumenty, takie jak wiza. Do krajów Unii Europejskiej wystarczy nam jedynie dowód osobisty, poza jej granicami należy mieć również paszport oraz wizę, inaczej strażnicy graniczni odeślą nas z kwitkiem do domu. Dokumenty warto mieć pod ręką, ułatwi nam to wszelkie kontrole na lotnisku.

Skitterphoto / Pixabay

Bagaż

Zanim się zapakujesz, sprawdź, jakie są wymiary i waga bagażu dopuszczalne przez przewoźnika, z którym będziesz lecieć. Chyba każdy woli uniknąć dodatkowych opłat. Bagaż główny warto zapakować w walizkę z twardego materiału, ochroni to jej zawartość przed uszkodzeniami. Cenne rzeczy, bądź podatne na uszkodzenia warto zapakować do bagażu podręcznego. Płynów, żeli, dezodorantów bądź perfum nie można pakować do bagażu podręcznego. Natomiast gdy pakujemy je do bagażu głównego, warto zapakować je w oddzielne foliowe torby, które z łatwością wyciągniemy podczas kontroli. Kiedy zabieramy ze sobą leki w większych opakowaniach, powyżej 100 ml, należy mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie o chorobie i konieczności przyjmowania medykamentów. Nie wolno zabierać ze sobą ostrych i metalowych przedmiotów. Na stronie lotniska możemy znaleźć informacje, co możemy zabrać ze sobą w bagażu oraz jakie są limity na różne towary.

Strój

Nasz ubiór powinien być przede wszystkim wygodny. Należy również zwrócić uwagę, aby nie zawierał zbyt wielu metalowych elementów, dzięki czemu przejście przez bramkę z wykrywaczem metali będzie o wiele krótsze.

Przyjazd na lotnisko

Na lotnisko powinniśmy przybyć około 2 godzin przed planowanym lotem, ponieważ odprawa bagażowa zaczyna się właśnie od godziny do dwóch przed odlotem. Warto również wcześniej sprawdzić jak dostać się na wybrane lotnisko, czy możemy dojechać środkami komunikacji miejskiej, czy może kursują specjalne autobusy. Jeśli natomiast planujesz jechać autem na lotnisko, sprawdź, czy w pobliżu znajduje się jakiś parking, na którym bezpiecznie możesz zostawić swój pojazd oraz czy i ile będzie Cię to kosztować.

DirkDanielMann / Pixabay

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Wiemy już jak przygotować się do podróży samolotem, czas teraz skupić się na odprawie. Po przybyciu na lotnisko najpierw powinniśmy udać się do odprawy bagażowej, gdzie po ukazaniu biletu i dowodu tożsamości oddajemy swoje torby i walizki. Otrzymujemy kartę bagażu, na której znajduje się numer naszej torby. Kolejno udajemy się do odprawy granicznej, gdzie należy pokazać wszystkie dokumenty. Następnie oczekujemy w strefie wolnocłowej na informację, że możemy udać się na pokład samolotu.

Jak wygląda podróż samolotem?

W hali odlotów wyświetlane są informacje o lotach wraz z bramkami. Przy bramce ponownie ukazujemy nasz bilet i dokumenty, a następnie, zależnie od lotniska udajemy się autokarem, do naszego samolotu, bądź wchodzimy na jego pokład przez specjalny rękach. Załoga samolotu przy wejściu podpowiada, gdzie znajduje się nasze miejsce. Gdy wszyscy zajmą już swoje miejsca, jesteśmy informowani, gdzie znajdują się wejścia ewakuacyjne, jak użyć maski tlenowej, bądź jak zapiąć pasy. Następnie pasażerowie proszeni są o zapięcie pasów i odsłonięcie okien, spokojnie po osiągnięciu odpowiedniej wysokości można je zasłonić. Na początku lotu kapitan wita się z pasażerami, podając również podstawowe parametry. Na pokładzie możemy zakupić posiłek od obsługi samolotu. Do dyspozycji pasażerów są również z reguły filmy, programy TV, muzyka, gry, w niektórych także darmowe Wi-Fi. Gdy samolot zbliża się do lądowania, pasażerowie ponownie proszeni są o zapięcie pasów. Po wylądowaniu drzwi są otwierane i podobnie jak przy wsiadaniu udajemy się na teren lotniska przez specjalny rękaw lub autokarem. Następnie przechodzimy kontrolę paszportową i opuszczamy teren lotniska.

Free-Photos / Pixabay

Podróż samolotem wbrew pozorom, jest bezpiecznym środkiem transportu. Nie trzeba bać się turbulencji. Kiedy odpowiedni przygotujemy się do lotu, żadna podróż nie będzie nam straszna.

Źródło obrazka wyróżniającego: Free-Photos / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *