Jak obchodzi się Wszystkich Świętych na świecie?

Jak obchodzi się Wszystkich Świętych na świecie?

Wszystkich Świętych jest bardzo szczególnym dniem. To właśnie wtedy cały świat się zatrzymuje na cały dzień po to, aby usiąść przy grobie zmarłej osoby, zapalić znicz oraz pomodlić się. W dzisiejszym świecie, gdzie każdy jest zabiegany i nie ma czasu prawie na nic poza pracą czasami jest bardzo trudno o znalezienie czasu właśnie na odwiedziny tych osób, których już z nami nie ma. Należy im się szczególny szacunek oraz pamięć. Nie powinieneś sprawiać im przykrości. Pamiętaj, że cały czas patrzą na ciebie z góry. Jednak jak obchodzony jest ten dzień w poszczególnych zakątkach świata?

Meksyk

Dia de los Muertos to nazwa święta Wszystkich Świętych w Meksyku. Pierwsza część tego święta odbywa się 31 października. Wtedy wspomina się zmarłe dzieci, które nazywa się aniołkami. Natomiast druga część tego święta przypada na 1 i 2 listopada. Wówczas wspomina się dorosłych. To wbrew pozorom bardzo wesołe oraz kolorowe święto. W sklepach można zobaczyć wiele trupich czaszek oraz słodyczy. Sprząta się domy z nadzieja na odwiedziny przez bliskie osoby. Budowane są powitalne ołtarze, gdzie stawiane jest zdjęcie zmarłej osoby. Kurczak w czekoladzie to jedno z najpopularniejszych dań.

Dia, De
darksouls1 / Pixabay

Słowacja

Słowacy w tym dniu zastawiają bogato stoły różnorodnym jedzeniem. Jest to dzień, w którym jak wierzą, zmarli przychodzą odwiedzać domy. Po całorocznej tułaczce są na pewno głodni oraz zmęczeni, dlatego hojna gościna jest jak najbardziej wskazana.

Hiszpania

W Hiszpanii nie zapala się zniczy, lecz elektryczne lampki. Z reguły na cmentarzach można spotkać głównie starsze osoby, które ubierają się na czarno. Poszczególne miejsca w kraju charakteryzują się zwyczajem wskazywania zmarłym drogi do domu i w tym celu rozpalane są ogniska i następnie piecze się tam kasztany jadalne. W rejonach Galicji je się pierogi nad grobami. W Teruel do dzisiejszego dnia istnieje bardzo popularny zwyczaj, który nakazuje najeść się jedzeniem tak, aby nie było miejsca na zapełnienie twojego ciała, przez złe duchy.

USA

W Stanach Zjednoczonych oczywiście obchodzi się Halloween. Ten zwyczaj pochodzi (mało kto o tym wie) od Irlandczyków, którzy przybyli do Ameryki. To, co można kojarzyć z tym dniem w Ameryce to przede wszystkim wydrążona dynia ze świeczką w środku. Dzieci przebierają się w kostiumy potworów i chodzą po sąsiednich domkach zbierając słodki łup. Bardzo popularnym hasłem na otwarte drzwi to „Cukierek albo psikus”.

Halloween, Dzieci
Jo-B / Pixabay

Dzień Wszystkich Świętych jest szczególnie ważnym dniem w kalendarzu. To właśnie wtedy przychodzi czas, kiedy należy udać się na cmentarz i uczcić wszystkich bliskich, których nie ma już z nami.

Źródło zdjęcia głównego: piotao / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *