Co je się w Wigilię Bożego Narodzenia na świecie? [cz.1/3]

Co je się w Wigilię Bożego Narodzenia na świecie? [cz.1/3]

Pomimo tego, że jest to wspólne święto wszystkich chrześcijan, to każdy z nich obchodzi ten dzień na inny sposób. Po czym to widać? Wystarczy jedynie spojrzeć na samo jedzenie, które tego wyjątkowego dnia pojawia się na stołach wszystkich chrześcijańskich biesiadników. Czego można się spodziewać? Jest trudno odpowiedzieć właśnie na to pytanie z tego względu, że każdy naród ma inne preferencje żywieniowe i tradycja bożonarodzeniowa wygląda zupełnie inaczej. Zapraszamy do zapoznania się z różnymi stołami wigilijnymi na całym świecie.

Norwegia

W Norwegii jednym z najpopularniejszych dań wigilijnych jest lutefisk. To zmiękczona w wodzie sztokfisz (suszona ryba, bardo popularna w Norwegii). Na pewno nie jest to niczym dziwnym, ponieważ Norwegia jest krajem, w którym ryby stanowią podstawę diety przeciętnego obywatela tego państwa. Wracając jednak do lutefiska, jest on zazwyczaj grillowany lub gotowany. Podawany jest z ziemniakami oraz bekonem. Pozostałe dania jakie można spotkać na norweskich stołach to ribbe, czyli tłuste żeberka wieprzowe, które zawsze podawane są w towarzystwie ziemniaków oraz kwaśnej kapusty. Innym popularnym jeszcze daniem jest pinnekjott, czyli suszone lub wędzone żeberka jagnięce, które podaje się z kiełbasą oraz ziemniakami. Bardzo często pojawia się również w towarzystwie puree z brukwi. Bardzo często na deser – zgodnie z tradycją – podaje się 7 różnych ciasteczek, które powinny powstać w tym samym domu.

Hiszpania

Hiszpańska kuchnia słynie przede wszystkim ze swojego wyjątkowego smaku. Przez wiele osób z różnych państw na całym świecie uznawana za jedną z najsmaczniejszych. Hiszpania jest krajem, w którym nie trzeba pościć. Menu jest urozmaicone w zależności od regionu. Jednak każda kolacja zaczyna się tak samo, czyli właśnie od przystawek takich, jak suszona szynka, pasztety oraz owoce morza serwowane na zimno. Następnie scenariusz Wigilijny przewiduje pojawianie się kolejnej potrawy, jaką jest

, czyli słynny hiszpański rosół, ryby oraz inne jeszcze mięsne dania główne. Oczywiście ich smak oraz dobranie dodatków jest zależne od regionu Hiszpanii.

monika1607 / Pixabay

Hiszpanie podczas Wigilii nie dzielą się opłatkiem, lecz tak zwanym turron. Jest to nugat z migdałów oraz miodu. Innym popularnym daniem jest mazapanes, czyli marcepanowe słodycze oraz polovorones – kruche ciasteczka z migdałami. Jakie jest najpopularniejsze ciasto spożywane podczas Wigilii? Jest nim Roscon de Reyes, a to oznacza „ciasto Trzech Króli”. W nim zapiekany jest drobny upominek, dlatego warto jest uważać podczas jedzenia tego przysmaku.

Ukraina

Ukraina jest krajem, w którym podczas świąt Bożego Narodzenia można najeść się dosłownie za dwóch. Dlaczego? To proste. Jest tam tyle jedzenie, że nie sposób to przejeść podczas jednego razu. Panuje tam tradycja prawosławna, dlatego Wigilia jest tam 6 stycznia. Dlatego rodziny są pod tym względem przemieszane uczestniczą w Wigilii dwukrotnie, a co za tym idzie… otrzymują prezenty dwa razy. Święta na Ukrainie są bardzo podobne do naszego święta. Ukraińcom nie jest obca tradycja 12-stu potraw. Najbardziej popularna, a tym samym obowiązkowa potrawa to kutia. Barszczu nie podaje się z uszkami, lecz z fasolą.

PhotoMIX-Company / Pixabay

Święta Bożego Narodzenia są czasem, kiedy w każdym państwie wszyscy spotykają się ze swoimi bliskimi przy stole. Śpiewa się wtedy kolędy oraz je przepyszne tradycyjne dania. Jest to dzień, w którym każdy może usiąść i spokojnie zjeść, porozmawiać ze swoimi bliskimi. O to bardzo trudno jest w ciągu całego roku, kiedy każdy jest zapracowany. Dlatego między innymi tak długo wyczekuje się właśnie świąt Bożego Narodzenia, które pozwalają i nakłaniają do robienia tego na, co nikt nigdy niestety nie ma czasu, czyli dostrzeżenie swoich bliskich – osoby, które kocha się nad życie.

Źródło zdjęcia głównego: wirdefalks / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *