Hel – noclegi i apartamenty nad morzem idealne m.in. dla seniorów

Hel – noclegi i apartamenty nad morzem idealne m.in. dla seniorów

Apartamenty Hel przeniosą Cię do niewielkiego miasteczka w województwie pomorskim. Dzięki swojemu położeniu co roku przyciąga ono tysiące turystów spragnionych wypoczynku nad morzem. Spokojne, ciepłe wody Półwyspu Helskiego z licznymi płyciznami stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawia, że Hel nad Morzem Bałtyckim chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi. Nie można jednak zapominać, że jest to także świetne miejsce na noclegi nad morzem dla osób starszych, które mogą preferować mniej intensywne formy wypoczynku.

Hel – noclegi na „krańcu Polski”

Nazwa Hel to spolszczona wersja słowa „Gellen” – tak nazywała się położona tuż nad brzegiem morza wieś kaszubska, będąca w XII wieku ważnym ośrodkiem handlu śledziami, rywalizująca pod tym względem nawet z pobliskim Gdańskiem. Prawa miejskie nadał miejscowości książę pomorski Świętopełk II, zostały one później potwierdzone przez Krzyżaków. Pierwotny Hel był położony około 1,5 kilometra od dzisiejszego – znajdowały się tam port, szpital, ratusz, kościół i dwa rynki. W XV wieku osadę zaczęła jednak niszczyć erozja linii brzegowej, później część zabudowań spłonęła w pożarze, a z biegiem czasu miasto zostało całkowicie zalane przez wody Bałtyku.

Współczesny Hel zaczął powstawać jeszcze XIV wieku jako tzw. Nowy Hel – emigrowali do niego mieszkańcy Starego Helu, niszczonego przez wodę i ogień. Osada jednak stopniowo podupadała, w XIX wieku straciła prawa miejskie, a proces degeneracji odwróciło dopiero wybudowanie portu w 1893 r. Obecnie jest to miasteczko o charakterze bardzo turystycznym. Helski apartament wybierają jako miejsce wypoczynku miłośnicy sportów wodnych, rodziny z dziećmi i… seniorzy.

Noclegi Hel – spokojny wypoczynek tuż nad morzem

Istnieje wiele powodów, by odwiedzić Hel – apartamenty z widokiem na morze to tylko jeden z nich. A przyznać trzeba, że widoki na tym półwyspie są naprawdę przepiękne – w samym Helu plaża otoczona jest przez Bałtyk właściwie ze wszystkich stron. Jest piaszczysta, dość rozległa i nawet w sezonie nie tak zatłoczona jak plaże w innych nadmorskich miejscowościach. Można tam spokojnie spacerować brzegiem morza i wdychać zdrowe, nasycone jodem morskie powietrze.

Po takim spacerze na pewno wskazany będzie odpoczynek. Noclegi w Helu to bardzo bogata baza, z wieloma możliwościami do wyboru. Nowoczesne apartamenty Hel – takie jak Cypel Helski albo Apartamenty Foka – zapewniają komfort nawet najbardziej wymagającym turystom, m.in. seniorom.

Pokoje Hel – noclegi blisko morza i latarni morskiej

Osoby starsze, dla których noclegi nad morzem mają być okazją przede wszystkim do spokojnego wypoczynku opartego na spacerach, nie zawiodą się Helem. Apartament w tym mieście pozwoli zaplanować interesujące zwiedzanie co najmniej kilku miejsc. Pierwszym z nich jest latarnia morska w Helu – powstała ona w 1790 r. razem z mieszkaniem dla latarnika, którego pracą było utrzymywanie światła przez całą noc w ciągu całego roku. W latach 2001-2002 przeszła remont generalny i została udostępniona zwiedzającym. Ma ponad 41 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy. Jej światło, emitowane przez żarówkę o mocy 1000 W, widoczne jest nawet z 36 kilometrów.

Mając noclegi w Helu, warto w ramach spaceru zobaczyć rozsiane po różnych punktach miasteczkach pomniki, obeliski i tablice pamiątkowe. Są one poświęcone m.in. bohaterskim obrońcom Helu poległym w walkach w 1939 roku, kapitanowi Henrykowi Gorzechowskiemu – kawalerzyście Wojska Polskiego zamordowanemu przez Rosjan w Katyniu, oficerom, podoficerom, marynarzom i pracownikom 9. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz pisarzowi Stefanowi Żeromskiemu, w którego twórczości niejednokrotnie widoczna była miłość do polskiego morza.

Helski apartament nad morzem – noclegi blisko plaży i… helskiej kolei

Osoby starsze wynajmujące mieszkanie Hel podczas pobytu nad morzem bardzo chętnie odwiedzają Muzeum Kolei Helskich. Zostało ono otwarte w 2013 roku jako samodzielny oddział Muzeum Obrony Wybrzeża. Zlokalizowane jest w jednej z dwóch komór amunicyjnych, które przed laty należały do kompleksu niemieckich baterii dział „Schleswig Holstein”. Ekspozycja poświęcona jest przede wszystkim nieco zapomnianej roli kolejarzy w działaniach obronnych na polskim Wybrzeżu podczas II wojny światowej.

Co ciekawe, do Muzeum Kolei Helskich można dojechać – jakżeby inaczej – kolejką wąskotorową. Została ona zaprojektowana i zbudowana przez Wojsko Polskie przed II wojną światową. Dzięki niej można było szybciej i wygodniej transportować amunicję i zaopatrzenie. Poprowadzono ją tak, że była niewidoczna ze strony morza i ukryta w lesie. Obecnie pełni funkcję turystyczną.

Półwysep Helski to dobry pomysł na spokojny urlop nad morzem z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Komfortowe apartamenty i pokoje Hel, piękne nadmorskie krajobrazy i sporo ciekawych miejsc do zwiedzania to gwarancja udanego wypoczynku, także dla osób starszych. Noclegi nad morzem to gwarancja wspaniałego urlopu!

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *