Co warto zwiedzić w Katowicach?

Co warto zwiedzić w Katowicach?

Ponownie zawitamy do stolicy, tym razem Śląska. Wbrew pozorom nie jest to szare i nudne miasto. Prezentujemy, co warto zwiedzić w Katowicach.

Atrakcje turystyczne Katowic

Zastanawiasz, czy warto wybrać się do Katowic? Zdecydowanie! Podpowiadamy, jakie są najciekawsze atrakcje tego miasta, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania odwiedzin stolicy Śląska.

Spodek

Miejsce, którego zagorzałym fanom sportu nie trzeba przedstawiać. Największa hala widowiskowo-sportowa w Polsce, która swoim kształtem przypomina statek kosmiczny.  Organizowane są tutaj największe imprezy sportowe w kraju. Nowatorska jak na lata 70 konstrukcja sprawia, że jest on symbolem Katowic. Oparta jest ona na koncepcji tensegrity, która zakłada wzajemne podtrzymywanie się elementów budowli. Dla mieszkańców miasta jest to miejsce, gdzie można ciekawie spędzić czas.

tookapic / Pixabay

Muzeum Śląskie

Idealne miejsce dla fanów sztuki. Muzeum zlokalizowane jest w gmachu przy alei Wojciecha Korfantego. W środku znajdziemy wystawy stałe prezentujące polskie malarstwo XIX i XX wieku czy śląski przemysł. Samo muzeum jest bardzo nowoczesne, pełno w nim interaktywnych rozwiązań, instalacji, czy realistycznych rekonstrukcji pomieszczeń. Nie ma szans, żeby znudzić się w takim muzeum, dodatkowo możemy się sporo dowiedzieć o historii Śląska. Dodatkowo wstęp we wtorki jest darmowy!

Nikiszowiec

To stara dzielnica Katowic, z charakterystyczną zabudową z czerwonej cegły. Osiedle robotnicze zostało wybudowane dla górników na początku XX wieku. Dzielnica znajduje się na liście zabytków, a prezydent Bronisław Komorowski przyznał jej miano pomnika historii. Dzielnica zachwyca starymi budowlami, uliczkami, podwórkami, które sprawiają wrażenie, jakby czas się tam zatrzymał. Do miejsc, które należą tu na szczególną uwagę należą m.in. budynek poczty, a także Galeria Szyb Wilson z XIX wieku!

Park Śląski

Jest to drugi największy w Europie park miejski. Zajmuje on powierzchnię 620 hektarów. Na terenie parku znajdziemy Śląskie Wesołe Miasteczko, ZOO, Stadion Śląski, Planetarium czy Park Etnograficzny. Dodatkowo wszystko to możemy podziwiać z wysokości, ponieważ wzdłuż parku można przejechać się kolejką gondolową. Koszt takiej przejażdżki to 10 złotych. Park Śląski to miejsce gdzie można spędzić cały dzień, wcale się przy tym nie nudząc.

si_kor / Pixabay

Rynek

Rynek miasta zupełnie odbiega swoim wyglądem od większości placów na terenie Polski. Większość budowli z XIX wieku zburzono w czasach PRLu. Rynek przecinają tory tramwajowe – dość rzadko spotykany widok. Największe wrażenie rynek robi jednak latem, kiedy to pełno na nim leżaków i palem, dzięki czemu bardziej przypomina nam śródziemnomorski kurort, a nie centrum miasta.

Dolina Trzech Stawów

Zdecydowanie jeden z najbardziej urokliwych zakątków stolicy Śląska. Ważny punkt podczas zwiedzania Katowic. Zielony teren rekreacyjny mieści się w centrum miasta. Znajdziemy tu trasy rowerowe, ścieżki do biegania, boiska do siatkówki czy plaża. Jest to idealne miejsce na wypoczynek od miejskiego zgiełku. Swoim wyglądem przypomina śródmiejskie oazy i laguny, które można znaleźć w większych miastach w Australii. Idealnie nadaje się na randkę, jak i na spacer z dziećmi, bez znaczenia, jaką mamy porę roku.

Frankowisko / Pixabay

Już nie musisz się zastanawiać, co warto zwiedzić w Katowicach! Pakuj walizki, rezerwuj bilet na pociąg i jedź sam zobaczyć to miasto!

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz_Mikolajczyk / Pixabay1 thought on “Co warto zwiedzić w Katowicach?”

  • Główna oficjalna siedziba muzeum faktycznie jest przy Korfantego, ale od kilku lat największe i najciekawsze wystawy sa w nowym zespole budynków przy ul. Roździeńskiego, przy Spodku i NOSPRze, który też powinien trafić na listę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *