Wakacje zwalizkami.pl – wypad do Czech

Wakacje zwalizkami.pl – wypad do Czech

Sezon urlopowy w pełni, więc na krótkie wakacje wybrała się także redakcja zwalizkami.pl. Poza pobytem w polskich górach wybraliśmy się także na krótką wycieczkę do naszych sąsiadów, czyli do Czech.

Pec pod Sněžkou

Korzystając z pięknej, wręcz upalnej pogody zdecydowaliśmy się na wypad do Czech, aby wjechać gondolą na Śnieżkę. Idealne rozwiązanie dla osób słabej kondycji, którzy pragną zdobyć ten szczyt ale nie tylko. Kolejka wyrusza z Pec, ma przystanek na Růžová horze i dojeżdża na Śnieżkę. Istnieje możliwość zakupu biletów na Śnieżkę w obie strony, w jedną stronę (w górę lub w dół) oraz na Růžová horę w jedną (w górę lub w dół) lub obie strony a także z Růžová hory na Śnieżkę lub do Pec oraz ze Śnieżki do Pec lub Růžová hory. Dzięki tak bogatemu wyborowi biletów turyści mogą zdecydować się czy całą trasę chcą pokonać gondolą lub jedynie jej część, co jest ciekawym rozwiązaniem dla nieco bardziej aktywnych, gdy zabraknie im sił po drodze. Warto zabrać ze sobą czeską walutę, ponieważ można płacić jedynie w koronach czeskich lub kartą, co wiąże się z prowizją za przewalutowanie, której wysokość zależy od banku, w którym mamy konto. Jedynie za parking można zapłacić w polskich złotych, jednocześnie nie tracąc nic na kursie. Naszym zdaniem warto skorzystać z kolejki, pokonując, chociaż część trasy, aby sprawdzić jakie widoki czekają podczas takiej przejażdżki. Ze względu na wysokość, na jakiej się ona znajduje można zobaczyć o wiele więcej w porównaniu do pieszej wspinaczki.

jackal211 / Pixabay

Janské Lázně

O jakieś 20 minut drogi od Pec oddalone są Janské Lázně. Będąc w Pec warto zajechać również tam, aby wspiąć się na wieżę widokową. Drewniana ścieżka pośród koron drzew to wieża którą tworzy spiralna ścieżka uwieńczona tarasem widokowym. Wieża ma wysokość 45 metrów, więc, jak sama nazwa wskazuje, można spojrzeć na Karkonosze ponad koronami drzew. Ze względu na swoją budowę ścieżka w koronach drzew idealnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi oraz osób na wózku inwalidzkim. Dodatkowo zadbano o edukacyjny charakter wieży i na ścieżce znajdują się przystanki edukacyjne. Wieża widokowa to nie jedyna atrakcja ścieżki w koronach drzew. Na terenie obiektu znajduje się również restauracja, sklep z pamiątkami oraz organizowane są pokazy drapieżnych ptaków. Ścieżka w koronach drzew to więc atrakcja dla całej rodziny, gdzie pośród dobrej zabawy można spędzić prawie cały dzień o ile nie ma się lęku wysokości.

Adršpach

W okolicach miejscowości Adršpach na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody w Adršpašskoteplickich skálach znajduje się Skalne miasto. Składa się ono z dwóch części jedna z jedna z nich znajduje się w okolicy miasteczka Teplice – to mniej znana część, jednocześnie bardziej dzika oraz rozleglejsza w porównaniu do tej w okolicy Adršpach. Obie części są połączone ze sobą i leżą na terenie szlaku. My zdecydowaliśmy się na część położoną w okolicy Adršpach. W kasach dostępne są krótkie przewodniki z najsłynniejszymi okazami na terenie skalnego miasta, dlatego z powodzeniem można zwiedzać je samemu. Mimo to warto podczas zwiedzania trafić na grupę z przewodnikiem przy Dużym Wodospadzie, ponieważ dla grup zorganizowanych przygotowana jest tam atrakcja – po wykrzyczeniu odpowiedniego zdania zwiększany jest strumień wody w wodospadzie, co wygląda zdecydowanie efektowniej. Nam niestety nie udało się na to trafić, ze względu na niski poziom wody spowodowany suszą tego dnia nie można było skorzystać z tej atrakcji. Na terenie skalnego miasta w Adršpach znajduje się również jezioro po którym za odpowiednią opłatą można przepłynąć się łódką. Miasto skalne to idealna atrakcja dla osób lubiących obcować z przyrodą. Idealna także w nieco bardziej upalne dni, ponieważ jest tam nieco chłodniej. W okolicy skalnego miasta znajduje się również strefa gastronomiczna, gdzie można spróbować specjałów czeskiej kuchni.

sebo106 / Pixabay

Znacie jeszcze jakieś ciekawe atrakcje znajdujące się niedaleko granicy, dla których warto przyjechać do Czech? Koniecznie podzielcie się nimi z nami!

Źródło zdjęcia głównego: tfrdic / Pixabay1 thought on “Wakacje zwalizkami.pl – wypad do Czech”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *