Kuchnia ukraińska

Kuchnia ukraińska

Niedawno sprawdzaliśmy, co króluje w kuchni rosyjskiej, teraz czas sprawdzić, co do zaoferowania ma kuchnia ukraińska. Niektóre potrawy wydawać mogą nam się znane z naszej polskiej kuchni, np. gołąbki, pierogi czy kapuśniak. Jednak to tylko pozory – nieco różnią się składnikami. Dlatego warto przekonać się samemu jakie to różnice.

Kuchnia ukraińska – zupy

Do najbardziej znanych i charakterystycznych zup należy barszcz ukraiński. Jak większość zup w kuchni naszego sąsiada, także barszcz przygotowuje się na mięsnym, tłustym wywarze, koniecznie z dodatkiem solonego boczku. W zupie znajdziemy także, poza burakami oczywiście, kapustę, czerwoną paprykę, fasolę, pomidory oraz przecier pomidorowy. Na koniec, już na talerzu dodaje się do niego trochę śmietany. Kuchnia ukraińska ma również inne zupy do zaoferowania. Popularnością cieszy się również solanka ukraińska. Podobnie jak barszcz, przygotowuje się ją na tłustym mięsnym wywarze lub na rybnym bądź grzybowym. Zakwasić ją można kwasem chlebowym, sokiem z cytryny, kaparami, czy wodą z kiszonych ogórków. Zupę tę można spotkać również w kuchni litewskiej, łotewskiej, rosyjskiej oraz białoruskiej. Na Ukrainie spotkać można także inną zupę, która na myśl przywodzi polską kuchnię, czyli kapuśniak zaporoski. Dawniej gotowano ją głównie na potrzeby wojska, ponieważ dodawała ona sił i ducha walki. Obecnie cieszy podniebienia także zwykłych mieszkańców Ukrainy, a także odwiedzających ten kraj turystów.

ivabalk / Pixabay

Kuchnia ukraińska – tradycyjne dania

Kuchnia ukraińska to nie tylko zupy. Znaleźć to można dużo innych, smacznych dań. Jedną z bardziej znanych potraw są wareniki, czyli coś podobnego do polskich pierogów. Są one nieco mniejsze, przygotowane z parzonego ciasta, a w środku znajdziemy farsz, który może być mięsny czy chociażby z sera i ziemniaków. Podaje się je ze skwarkami, podsmażoną cebulą oraz kwaśną śmietaną, którą można też zastąpić kefirem. Będąc na Ukrainie warto zdecydować się na spróbowanie żarkoje, czyli mięsno-warzywny gulasz. Serwowany jest on w glinianym naczyniu, którego przykrywkę stanowi zapieczony chleb. Idealny dodatek do potrawy stanowi kwas chlebowy. Fani placków koniecznie powinni spróbować placki hreczane. Przygotowuje się je z jaj, mleka, mąki gryczanej z dodatkiem soli, cukru i proszku do pieczenia. Piecze się je w piekarniku na blaszce, którą należy nasmarować masłem. Podaje się je polane tłustą gęstą śmietaną lub bardziej na bogato, czyli z czerwonym kawiorem.

Kuchnia ukraińska – napoje i desery

Kuchnia ukraińska obfituje również w smaczne desery. Jednym z najpopularniejszych jest legumina z mamałygi, którą robi się z mąki kukurydzianej, sera, śmietany oraz jaj z dodatkiem skórki z cytryny i cukru. Piecze się je w formie, którą należy nasmarować masłem w niezbyt gorącym piekarniku. Kolejną słodką przekąską wartą do spróbowania są buchty, czyli małe bułeczki drożdżowe. Nadziewa się je konfiturą i podaje z bitą śmietaną lub z sokiem. Poza napojami alkoholowymi takimi jak wina, piwa oraz wódki, spożywa się często kwas chlebowy oraz sok brzozowy. Sok z brzozy często zastępuje kompot do obiadu i do tego jest bardzo zdrowy. Popularnością cieszy się również musujący kwas chlebowy, który produkuje się z chleba razowego na naturalnym zakwasie z dodatkiem rodzynek i drożdży.

congerdesign / Pixabay

Kuchnia ukraińska to mocny argument, przekonujący do odwiedzenia tego kraju. Warto spróbować nieco zdrowszej kuchni, w której większość potraw przygotowuje się ze składników naturalnych, które zawierają niewielkie ilości konserwantów. Warto również przekonać się jak dobrze znane nam potrawy przygotowuje się poza granicami naszego państwa.

Źródło zdjęcia głównego: tuanMaciek / Pixabay



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *