Kuchnia portugalska

Kuchnia portugalska

Co prawda kuchnia portugalska nie jest na tyle popularną kuchnią, co włoska, hiszpańska czy francuska… ale nie oznacza to, że jest niesmaczna! Charakteryzuje się przede wszystkim szerokim zastosowaniem mięsa wołowego. Jest to skutek muzułmańskich wpływów, do których dochodziło w Portugalii na przestrzeni wielu wieków. Więcej ciekawostek poniżej!

Winna ziemia

Portugalczycy wielbią wina. Jednymi z najbardziej popularnych jest porto oraz madera. Ze względu na ich delikatny smak pokochał je cały świat. Trunki spożywane są często podczas posiłków. Portugalczycy traktują je szczególną czcią i to właśnie dzięki spożywaniu alkoholu są wolni od chorób o podłożu stresowym.

Morska kuchnia

Oczywiste jest, że z racji położenia geograficznego, nie może zabraknąć owoców morza. Portugalczycy są prawdziwymi koneserami ryb, krewetek i innych gastronomicznych przysmaków, które można złowić pod powierzchnią wody. Jedną z narodowych potraw kraju jest bacalhau, czyli suszony i osolony dorsz. Krążą nawet pogłoski o 365 rodzajach tego dania. Portugalska kuchnia jest w pełni uzależniona właśnie od tej ryby. Przed wieloma wiekami już rozpoczęto import dorsza z Norwegii. Był to skutek tego, że portugalskie połowy ryb już nie wystarczały. Innym lubianym morskim przysmakiem są słodkie sardynki grillowane i sprzedawane na ulicach.

Einladung_zum_Essen / Pixabay

Tradycje żywieniowe

Najważniejszym posiłkiem podczas całego dnia jest kolacja, którą spożywa się z reguły od godziny 20.00 do 21.00. Portugalczycy są bardzo towarzyskim narodem i ten posiłek często spożywają właśnie w towarzystwie najbliższych oraz znajomych. Posiłkiem drugorzędnym w portugalskim menu jest śniadanie oraz obiad, który jest spożywany od godziny 12.00 do 15.00. Po każdym lunchu obowiązkowo na stole musi pojawić się deser wraz z mocną kawą. Portugalia to kolejny kraj romański, w którym posiłki to idealny pretekst do towarzyskich biesiad. Stoły zazwyczaj zastawiane są daniami z owoców morza. Oczywiście podczas schadzek obowiązkowo podawane jest wino odpowiednio schłodzone, staje się idealnym dodatkiem do pysznego portugalskiego jedzenia. Jesteś fanem Portugalii? Powinieneś również pomyśleć nad wycieczkami do Lizbony. Jest tam wiele ciekawych atrakcji.

Źródło zdjęcia głównego: congerdesign / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *