Co warto zwiedzić na mazurach?

Co warto zwiedzić na mazurach?

Wielkimi krokami zbliża się lato i wymarzone urlopy, więc najwyższy czas, aby pomyśleć, gdzie spędzić najbliższe wakacje. Doceń to, co polskie i sprawdź, co warto zwiedzić na Mazurach.

Atrakcje turystyczne na Mazurach

Na myśl o Mazurach przychodzą od razu jeziora, dlatego wydawać mogłoby się że to miejsce jedynie dla żeglarzy. Wcale tak nie jest. Przekonaj się sam, dlaczego warto spędzić urlop na Mazurach.

Wilczy Szaniec – Wolfschanze

Jedna z kwater głównych Hitlera. Położone jest w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. W Europie znajdowało się kilka takich kwater, z których większość położona była z dala od dużych miejscowości, wewnątrz lasów. Za budowę jednej z najsłynniejszych kwater odpowiadał Fritz Todt. Obszar kwatery wynosił 250 ha a lasu 800 ha. Całość zabezpieczona była zaporami z drutu kolczastego oraz polami minowymi o szerokości od 50 do 100 m. Cały obszar kwatery składał się z trzech koncentrycznie położonych stref bezpieczeństwa. Właśnie w Wilczym Szańcu miał miejsce słynny zamach na Hitlera w 1944 roku.

Mazurski Park Krajobrazowy

Idealne miejsce dla miłośników przyrody. Park utworzony został w 1977 roku, a jego powierzchnia wynosi 53 655 ha. Mazurski Park Krajobrazowy położony jest na pograniczu dwóch odmiennych form geomorfologicznych – moreny i sandrów. Na jego terenie znajduje się 60 jezior wraz z największym w Polsce jeziorem Śniardwy, rzeka Krutynia, 11 rezerwatów przyrody. Park jest domem dla wielu zwierząt takich jak wilki, łosie, bobry, wydry oraz ponad 200 gatunków ptaków.

drpainmm / Pixabay

Leśniczówka Pranie

Położona jest w Puszczy Pilskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Znana jest dzięki Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu, który pisał o niej w swoich wierszach. Obecnie w leśniczówce znajduje się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na muzealne zbiory składają się przede wszystkim pamiątki po poecie towarzyszące mu podczas pobytów w Praniu oraz pochodzące z jego mieszkania w Warszawie. Ponadto zobaczyć można zdjęcia, rękopisy, rysunki oraz archiwalne czasopisma, do których pisywał Gałczyński.

Grunwald

Bitwa pod Grunwaldem to chyba najsłynniejsze zwycięstwo Polaków w historii. Słynne Pola Grunwaldzkie znajdują się w południowej części gminy Grunwald. Mieści się na nich Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej ze zbiorami militarnymi pochodzących z badań archeologicznych. oraz Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Każdego roku w rocznicę bitwy na Polach Grunwaldzkich organizowana jest inscenizacja bitwy, którą odwiedzają tysiące miłośników rycerstwa.

Zamek krzyżacki w Rynie

Przyjmuje się, że powstał w drugiej połowie XIX wieku. Zbudowano go na wzgórzu między dwoma jeziorami, z których jedno stanowiło naturalną fosę. Obecnie w zamku mieści się hotel. Dodatkowo w Rynie znajdują się inne obiekty zabytkowe, czyli wiatrak holenderski, młyn oraz wiele kamieniczek.

DariuszSankowski / Pixabay

Mazury to nie tylko kraina jezior. Warto przekonać się samemu, jakie atrakcje czekają na tutejszych turystów.

Źródło zdjęcia głównego: Milosz_Karski / PixabayDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *